Facebook

PKP inwestuje w fotowoltaikę

Kolejowe nastawnie w Lublinie, Szczecinie, Rejowcu, Niedrzwicy, Gorliczynie i Stawach koło Dęblina oraz biura m.in. w Koszalinie, Stargardzie i Chełmie są zasilane energią słoneczną. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały już instalacje fotowoltaiczne na 23 obiektach, chcąc z ten sposób zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

W tym roku 11 nowych instalacji fotowoltaicznych zamontowano na nastawniach w Lublinie, Szczecinie, Gorliczynie, Stawach koło Dęblina, Rejowcu i Niedrzwicy. Pracują także w hali napraw w Białogardzie, w budynkach kolejowych w Koszalinie i Stargardzie oraz w Chełmie i Szczecinie. Już wcześniej instalacje PV zamontowano na obiektach kolejowych, m.in. w Lublinie, Zamościu, Mińsku Mazowieckim, Opolu, Siedlcach, Nowym Sączu, Zagórzu i Suchej Beskidzkiej.

Łączna moc zainstalowana 23 systemów to około 245 kWp. Wszystkie urządzenia przez pierwsze osiem miesięcy br. wyprodukowały energię elektryczną w ilości około 160 MWh. PKP podaje, że tylko instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu hali napraw w Lublinie wytwarza około 70 kWh energii dziennie. Energia uzyskana z PV w dużym stopniu pokrywa zużycie energii elektrycznej w hali.

Spółka podkreśla, że zastosowanie fotowoltaiki pozwala jej ograniczyć zużycie i koszty energii z sieci w sytuacji, gdy ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w okresie ostatnich 6 miesięcy wzrosły o blisko 75%. Według początkowych szacunków koszty instalacji fotowoltaiki miały zwrócić się w czasie 10-11 lat. Teraz spółka szacuje, bazując na dotychczasowych uzyskach energii i wygenerowanych oszczędnościach, że inwestycje w PV mogą zwrócić się trzy razy szybciej niż zakładano – nawet po 4 latach.

PKP podejmuje też inne działania mające skutkować ograniczeniem kosztów energii. Na stacjach i przejazdach montowane jest energooszczędne oświetlenie LED, a spółka wykorzystuje również instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych. Zainstalowano też pompę ciepła do ogrzewania nastawni na stacji Września, a także instalację geotermalnego ogrzewania rozjazdów na stacji Słupsk.

Energia elektryczna z fotowoltaiki jest zużywana przez PKP na potrzeby własne, a jej nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. PKP sygnalizuje też przetestowanie magazynów energii. PKP analizuje ponadto możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych na ekranach akustycznych zainstalowanych wzdłuż linii kolejowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas