Facebook

ZDM kupi kolejne elektryki

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie kupi kolejne cztery samochody elektryczne – dzięki temu jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce wypełni wymogi ustawy o elektromobilności.

W ubiegłym roku jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce ZDM zaczął korzystać ze służbowych e-samochodów. Na początku stycznia tego roku, do dwóch aut zakupionych w 2017 roku dołączyły kolejne trzy pojazdy. Elektryki są używane przy okazji patrolowania ulic, kontroli oznakowania i oświetlenia.
Pomimo intensywnego użytkowania, sprawdzają się one podczas naszej codziennej pracy. Dlatego kontynuujemy wymianę floty na pojazdy elektryczne. W ogłoszonym we wrześniu przetargu na zakup kolejnych czterech takich pojazdów ofertę złożyła firma Renault Polska – informuje ZDM.
Samochody mają być przystosowane do ładowania we wszystkich dostępnych obecnie w Polsce terminalach oraz w tradycyjnym gniazdku domowym. W przypadku trzech aut – minimalny zasięg na jednym ładowaniu ma wynosić nie mniej niż 350 km, jedno ma pozwalać na przejechanie dystansu nie mniejszego niż 200 km. Auta mają być dostarczone wiosną przyszłego roku.
Równocześnie trwa także przetarg na uruchomienie systemu e-kontroli opłat za parkowanie. Będzie ona realizowana przez dwa pojazdy elektryczne wyposażone w kamery. W przetargu na dostawę systemu ZDM otrzymał trzy oferty, które są teraz sprawdzane. Jeżeli uda się rozstrzygnąć oba przetargi urząd będzie dysponował 11 samochodami elektrycznymi.
– Pozwoli to na dostosowywanie się do wytycznych wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa zakłada, że udział pojazdów elektrycznych we flocie obsługującej daną jednostkę samorządu terytorialnego ma do końca 2019 r. wynosić co najmniej 10 proc. Taki wskaźnik powinno się nam udać osiągnąć wiosną przyszłego roku, na kilka miesięcy przed terminem – podkreśla ZDM w komunikacie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas