Facebook

Foosung zainwestuje 400 mln zł w Kędzierzynie-Koźlu

Firma Foosung Poland, należąca do południowokoreańskiej Grupy Foosung, zainwestuje blisko 400 mln zł w Kędzierzynie-Koźlu. Spółka uruchomi w mieście zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.

To pierwszy w Europie projekt, który zakłada produkcję LIPF6, czyli heksafluorofosforanu litu – kluczowego składnika elektrolitu w akumulatorach litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Firma do końca 2020 roku planuje zatrudnić 80 pracowników, w 2022 roku kadra ma wzrosnąć do 150 osób.

Pierwsze zapytanie firmy Foosung o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu.
– 27 kwietnia 2018 roku miała miejsce pierwsza wizyta inwestora w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Pola Południowego, a potem w Centrum Obsługi Inwestora. Podczas wielu wymagających spotkań wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom środowiskowym i transportowym. Dla firmy Foosung ważna była możliwość włączenia w projekt bocznicy kolejowej, co udało się uformować w konkretne założone w czasie plany i będzie miało zasadniczy wpływ na dywersyfikację transportu. Przed inwestorem pozostaje m.in. kwestia pozyskania zgód środowiskowych i pozwoleń na budowę, pozyskiwanie kadr i wiele innych wyzwań związanych z lokowaniem inwestycji w innym kraju – podkreśla Alicja Górska, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

Spółka Foosung skorzysta z ulg strefowych, decyzja o wsparciu została udzielona w marcu tego roku.
– Rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na zakup działki o powierzchni około 20 hektarów, którą pod swoją inwestycję zakupi koreański inwestor – dodaje Janusz Michałek, prezes KSSE.
Zakup nieruchomości jest zaplanowany na koniec bieżącego miesiąca.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas