Facebook

Na dachu MPiT powstanie instalacja fotowoltaiczna

Na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstanie instalacja fotowoltaiczna. Na początku sierpnia zostanie ogłoszony przetarg na dostawę i montaż paneli. Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy około 150 kWp, składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp każda. Elektrownia składać się będzie z 528 modułów o mocy 300 Wp każdy.

Inwestycja pozwoli zaoszczędzić rocznie 100 tys. zł. Dodatkowo, dzięki redukcji emisji CO2, uda się dodatkowo uniknąć opłat w wysokości 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE. Instalacja ma rozpocząć produkcję energii jesienią tego roku.

Budynek, na dachu którego powstanie instalacja fotowoltaiczna – jedna z największych tego typu w stolicy – przejdzie termomodernizację. Obejmie ona ocieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji c.o. oraz modernizację instalacji c.w.u., oświetlenia (wymiana opraw na energooszczędne) oraz układu wentylacji w salach konferencyjnych. Dzięki modernizacji łączne zapotrzebowanie na energię końcową spadnie rocznie o 60,18 %. Przeprowadzenie tej inwestycji pozwoli na uniknięcie rocznie emisji około 740 ton CO2. Zmniejszeniu ulegną też koszty eksploatacyjne: zakupu ciepła sieciowego – o około 65 % i koszty zakupu energii elektrycznej – o około 47 %.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas