«
»
FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: CZERWIEC 2017

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

Branża w kwietniu ze sporymi spadkami

Po marcowej poprawie nastrojów, w kwietniu branża elektrotechniczna znów zanotowała spadek koniunktury. Opinie na temat sytuacji na rynku były gorsze, co można tłumaczyć m.in. mniejszą liczbą dni roboczych.       

W marcu koniunktura pierwszy raz w tym roku zanotowała wzrost – o 1,5%. W kwietniu sytuacja uległa pogorszeniu, a wskaźnik nastrojów w branży elektrotechnicznej skurczył się w porównaniu z miesiącem wcześniejszym o 1,9%. W wyniku gorszej oceny sytuacji na rynku elektrotechniki Główny Indeks Elektosystemów zmniejszył swoją wartość o 279 oczek do 14 422 punktów. Najbardziej negatywne nastroje panowały wśród dystrybutorów. Indeks reprezentujący ten segment branży zanotował spadek o 2,5%, w efekcie czego wartość ES-D zmalała do 17 367 punktów (o 445 oczek). Indeks producentów zmniejszył się o 1,7% do 10 797 punktów
(-187), zaś wskaźnik największych graczy na rynku o 1,8% do 9395 punktów (-172).

Przewaga negatywnych ocen

W kwietniu największą grupę ankietowanych stanowiły osoby, które w swoich przedsiębiorstwach zanotowały pogorszenie sytuacji względem marca. Taką odpowiedź podało aż 44% respondentów. 38% uczestników naszego badania nie odnotowało zmian w stosunku do miesiąca wcześniejszego, natomiast poprawę sygnalizowało zaledwie 18% pytanych.

Mniejsza liczba dni roboczych

Słabsze nastroje w branży można tłumaczyć m.in. mniejszą liczbą dni roboczych – ze względu na święta wielkanocne. W kwietniu było ich zaledwie 19, czyli aż o cztery mniej niż w marcu oraz trzy mniej niż w kwietniu roku ubiegłego. Dlatego też nastroje w elektrotechnice były gorzej oceniane również w stosunku do kwietnia 2016 roku. W przypadku całej branży zmiana wyniosła
-2,6%, podobnie jak w segmencie dystrybucyjnym. W produkcji spadek był na poziomie -3,8% zaś wśród największych firm wyniósł -2,7%.

Budownictwo w końcu a plusie

W segmencie budowlanym panowały zupełnie odmienne nastroje niż w elektrotechnice. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu ogólny klimat koniunktury w tym segmencie rynku kształtował się na poziomie plus 2,7, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej był 1,4 na minusie.
– Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają, po raz pierwszy od lipca 2011 roku, pozytywne oceny koniunktury, lepsze niż w kwietniu ostatnich ośmiu lat – czytamy w komunikacie GUS.
Prognozy firm budowlanych na najbliższe miesiące także są optymistyczne. Powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w poprawie koniunktury również w branży elektrotechnicznej, która z budownictwem jest ściśle powiązana.

 

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – FIRMY DYSTRYBUCYJNE

KONIUNKTURA – FIRMY PRODUKCYJNE

KONIUNKTURA – 30 NAJWIĘKSZYCH FIRM

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas