«
»
FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: STYCZEŃ 2018

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

Dobra końcówka roku w branży elektro 

W listopadzie branża elektrotechniczna utrzymała wysokie tempo wzrostu. Oceny koniunktury były także dużo lepsze w porównaniu do listopada 2016. W obu przypadkach najkorzystniejsze opinie przedstawiał segment dystrybucyjny.         

Listopad to kolejny miesiąc, w którym koniunktura w branży elektro zanotowała znaczącą poprawę. Po wzroście o 3,1% we wrześniu i 2,8% w październiku, w przedostatnim miesiącu roku silny pozytywny trend był kontynuowany. Główny Indeks Elektrosystemów obrazujący na­stroje w elektrotechnice znów urósł o 2,8%. Wartość wskaźnika podskoczyła o 437 oczek, do poziomu 16 045 punktów.
Największą dynamikę odnotował segment dystrybucyjny: indeks ES-D zwiększył się o 3,8% do 19 958 punktów (+731). Wskaźnik ES-P obrazujący zmiany w firmach produkcyjnych urósł o 3,1% do 11 600 punktów (+349), natomiast indeks największych graczy ES-P odnotował poprawę o 2,9% do 10 349 punktów (+292). Średnia dla całej branży jest nieco niższa niż dla poszczególnych sektorów, ponieważ uwzględnia także opinie firm działających w innych obszarach, m.in. usług.

Przewaga pozytywnych ocen

Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 60% menadżerów i właścicieli firm zanotowało w zarządzanych przez siebie przedsiębiorstwach poprawę. 19% pytanych stwierdziło, że w listopadzie nastąpiły duże zmiany na lepsze, zaś 41% odpowiedziało, że były one niewielkie. 28% ankietowanych uznało, że sytuacja w ich firmach była podobna do tej z miesiąca wcześniejszego, a jedynie 13% odczuło nieznaczne pogorszenie.

Mocne wzrosty rok do roku

Sytuacja w sektorze elektrotechniki w listopadzie była oceniana lepiej nie tylko w porównaniu do października, ale też do analogicznego miesiąca sprzed roku. W przypadku całej branży wzrost rok do roku był na poziomie 3,4%. W dystrybucji odnotowano rzadko spotykaną poprawę, bo aż o 5%. Nieco słabiej przedstawiały się wzrosty w produkcji (1,8%), natomiast wśród największych graczy na rynku nastąpił skok o 3,6%.

Korzystne otoczenie

Podobnie jak w miesiącu wcześniejszym, pozytywny wpływ na koniunkturę w branży elektro ma coraz lepsza sytuacja w całej gospodarce w Polsce, a także sezonowość, zgodnie z którą firmy elektrotechniczne najlepsze wyniki sprzedaży notują właśnie pod koniec roku. Nie bez znaczenia dla branży jest także poprawiająca się sytuacja w budownictwie i przemyśle. Według najnowszego raportu GUS-u, w listopadzie produkcja budowlano-montażowa była wyższa niż rok wcześniej o 19,8%, a narastająco za 11 miesięcy odnotowano wzrost o 12,8%. Produkcja sprzedana przemysłu poprawiła się w listopadzie o 9,1%, zaś po 11 miesiącach dynamika wyniosła 6,9%.

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – CAŁA BRANŻA

KONIUNKTURA – FIRMY DYSTRYBUCYJNE

KONIUNKTURA – FIRMY PRODUKCYJNE

KONIUNKTURA – 30 NAJWIĘKSZYCH FIRM

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas