Facebook

Energetyka

Rozwiązania Mitsubishi dla nowoczesnej energetyki

Przemysł energetyczny stawia czoła wymaganiom dotyczącym większej elastyczności, wydajności i przewidywalności. Na targach Energetab w Bielsku-Białej firma Mitsubishi Electric zaprezentuje rozwiązania dla energetyki pozwalające sprostać kluczowym oczekiwaniom wobec tego sektora. Zgodnie z obecnym kierunkiem rynku, sektor energetyczny dąży do redukcji przestojów, spełniania coraz bardziej rygorystycznych wymogów legislacyjnych oraz integracji odnawialnych źródeł energii na większym poziomie.…

Więcej

PGE zaoszczędzi dzięki konsolidacji OZE

Grupa PGE koncentruje aktywa związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych w ramach jednej linii biznesowej, zarządzanej przez spółkę PGE Energia Odnawialna. Zapoczątkowane w pierwszym kwartale 2015 roku działania konsolidacyjne spowodują obniżenie kosztów o 12 mln zł w 2016 roku i o ponad 13 mln zł rocznie od roku 2017. Docelowo oszczędności na poziomie Grupy…

Więcej

Napowietrzny wyłącznik SN typu KTW27 firmy Tavrida Electric

Wyłącznik KTW27 to nowa propozycja firmy Tavrida Electric dla linii napowietrznych SN. Aparat jest przystosowany do współpracy z systemami zdalnego sterowania i układami automatycznej rekonfiguracji sieci – automatyką FDIR. Stanowi naturalne uzupełnienie dla sieci wyposażonych w reklozery. Wyłącznik KTW27 jest uproszczoną, ekonomiczną wersją reklozera KTR27. W wyłączniku wykorzystano zespół łączeniowy OSM-27 stosowany w reklozerze (rys.…

Więcej

Samoczynny wyłącznik SN dla miejskich stacji rozdzielczych SN/nn

Firma Tavrida Electric Polska wykorzystując doświadczenia uzyskane przy wprowadzaniu na rynek polski ponad tysiąca reklozerów, uruchomiła na przełomie lat 2012-2013 produkcję i wdrożyła wspólnie z Tauron Dystrybucja samoczynne wyłączniki średniego napięcia o symbolu TRW. Urządzenia te są dedykowane do modernizowanych, sieciowych i miejskich stacji rozdzielczych SN/nn.  Nowoczesna infrastruktura i architektura oraz skuteczne, a zarazem optymalne…

Więcej

Słupy Europoles Kromiss dla fińskiej linii 110 kV

FW 2014 roku firma Europoles Kromiss rozpoczęła produkcję pełnościennych słupów rurowych dla linii 110 kV Vaskiluoto-Tuovila w Finlandii. Ze względu na miejsce usytuowania konstrukcji, słupy – o wysokości około 70 m i dolnych średnicach dochodzących do 4 m – zostały zaprojektowane we współpracy z architektami.  Projekt budowy linii 110 kV Vaskiluoto-Tuovila realizuje fińska firma EPV,…

Więcej

Słupy pełnościenne WN – ochrona środowiska przed polem elektromagnetycznym

Linie i stacje elektroenergetyczne są źródłami pól elektrycznych i magnetycznych o częstotliwości 50 Hz. Ocena oddziaływania napowietrznych linii elektroenergetycznych wysokich napięć na środowisko jest istotnym elementem procesu budowy tych linii. Rozkłady pól w otoczeniu linii elektroenergetycznych są zależne od konstrukcji linii warunkujących usytuowanie znajdujących się pod napięciem przewodów. Badania pokazują, że wprowadzenie modyfikacji dotyczących konstrukcji…

Więcej

Silne pola magnetyczne w badaniach naukowych

W ostatnich latach w ośrodkach naukowych przełamano barierę indukcji magnetycznej 100 tesli (T). Wielkość indukcji jest swoistą miarą „siły” (natężenia) pola magnetycznego. Dla uzmysłowienia skali tych osiągnięć wystarczy podać, że w polu ziemskim indukcja wynosi 30-60 mikrotesli, zaś najpotężniejsze elektromagnesy do podnoszenia wielu ton złomu wytwarzają indukcję rzędu tylko jednej tesli.  W potocznym rozumieniu pole…

Więcej

Najsilniejsze pola magnetyczne dla nauki i techniki

Zjawiska magnetyczne stanowią podstawę niezliczonych urządzeń i układów stosowanych w elektrotechnice, fizyce, medycynie itd. Wraz z rozwojem techniki wzrasta zapotrzebowanie na materiały o specyficznych własnościach magnetycznych. Badania tych materiałów i zjawisk wymagają stosowania coraz silniejszych pól magnetycznych. Potrzeby te zmuszają do intensywnego doskonalenia konstrukcji magnesów o wyższych parametrach, dla których osiągnięcia wykorzystywane są wyrafinowane wynalazki…

Więcej

Doskonalenie technologii ograniczania prądów zwarć

Ważnym problemem projektowania i eksploatacji sieci elektroenergetycznych jest zmniejszenie zagrożeń wywoływanych przez zwarcia wielkoprądowe. Największe prądy zwarciowe mogą przekraczać dziesiątki razy prąd normalnego obciążenia, prowadząc do nadmiernych narażeń cieplnych i mechanicznych o wielkości proporcjonalnej do kwadratu prądu. Zagrożenie to ciągle wzrasta, w miarę rozbudowy systemów elektroenergetycznych, której towarzyszy zwiększanie mocy zwarciowych. Wszystkie elementy sieci są…

Więcej

Jednoprzewodowe linie przesyłu energii elektrycznej

Wady wynikające z technologii przesyłania energii elektrycznej sieciami jedno- i trójfazowymi można wyeliminować dzięki użyciu technologii przesyłu jednoprzewodowego. Przesył energii elektrycznej sieciami jedno- i trójfazowymi wiąże się z poważnymi niedogodnościami. Do słabych stron tego tradycyjnego rozwiązania należą: • znaczne straty mocy w przewodach linii wydzielane w postaci ciepła, • konieczność stosowania transformatorów zmieniających wysokość napięcia…

Więcej

Xiria jako element Systemu Zdalnego Sterowania i Nadzoru w sieciach średnich napięć

Obecnie na rynku silnie zaznacza się potrzeba automatyzacji sterowania i nadzoru w sieciach średnich napięć. Z tego powodu wielu producentów opcjonalnie lub w standardzie oferuje w rozdzielnicach pierścieniowych obwody umożliwiające ich automatyzację. Przykładem takiej rozdzielnicy, umożliwiającej zdalne sterowanie, odczyt stanu położenia łączników oraz sygnalizację zadziałania zabezpieczeń, jest oferowana przez firmę Eaton rozdzielnica SN Xiria. Głównym…

Więcej

Nowe technologie elektrowni szczytowo-pompowych

Wodne elektrownie szczytowo-pompowe przeznaczone są do gromadzenia pobranej energii elektrycznej, a następnie oddawania jej do sieci. W porze niskiego zapotrzebowania na moc, nadmiar energii elektrycznej w systemie służy do pompowania wody do górnego zbiornika. W okresie zwiększonego popytu woda spływa z górnego do dolnego zbiornika przez turbinę, generując moc elektryczną. Odwracalne turbozespoły działają więc na…

Więcej

Burze magnetyczne – zagrożenia dla systemów elektroenergetycznych

Procesy zachodzące na Słońcu wywierają duży wpływ na życie na Ziemi. W wyniku przemian jądrowych plazma słoneczna utrzymuje temperaturę około 15 mlnoC, a strumienie naładowanych cząstek wydostają się na powierzchnię gwiazdy, gdzie ulegają schłodzeniu i tworzą ciemniejsze miejsca zwane potocznie plamami słonecznymi. Ilość tych stref o temperaturze 4000oC wzrasta co 11-12 lat. Ustalono, że w…

Więcej

Ochrona generatorów przed niesynchronicznym załączaniem do sieci

Jednym z najważniejszych zagadnień eksploatacji źródeł energii elektrycznej jest ich przyłączanie do sieci elektroenergetycznej. Prawidłowe przeprowadzenie tej operacji ruchowej umożliwia produkcję energii, natomiast nieudane włączenie do systemu elektroenergetycznego może spowodować poważne uszkodzenie, a nawet całkowite zniszczenie maszyny. Generatory synchroniczne obecnie rzadko pracują indywidualnie – zdarza się to w niewielkich, oddalonych od sieci elektrowniach, w autonomicznych…

Więcej

Sajano-Szuszeńska GES – największa katastrofa w energetyce XXI wieku

Katastrofa w sierpniu 2009 r. w największej rosyjskiej hydroelektrowni na syberyjskiej rzece Jenisej odbiła się szerokim echem na świecie. Awaria, o rozmiarach porównywanych nawet do zniszczenia Czarnobylskiej AES, nie została jednak w naszych mediach bliżej przedstawiona i wyjaśniona. Rozległe skutki największej awarii w światowej energetyce wodnej skłaniają do bliższego zapoznania się z przyczynami i przebiegiem…

Więcej

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas