Facebook

Osprzęt Valena Life firmy Legrand

OkladkaES_10_2015Nowa linia osprzętu elektroinstalacyjnego Valena Life firmy Legrand odpowiada na aktualne wymagania funkcjonalne stawiane instalacjom elektrycznym, teletechnicznym i informatycznym do każdego rodzaju pomieszczeń w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym. Seria obejmuje ponad 150 różnych funkcji.

Prócz szeregu popularnych gniazd wtyczkowych w wersji pojedynczej i podwójnej do instalacji w ramkach pojedynczych i wielokrotnych, seria obejmuje również kompletną ofertę standardowych łączników oświetlenia oraz wersje dla automatyki domowej. Ofertę stanowią dodatkowo ściemniacze w wersjach obrotowych z funkcją pamięci ustawienia, a także zaawansowane modele dotykowe z diodowym wskaźnikiem poziomu natężenia oświetlenia. W inteligentnych instalacjach można wykorzystać łączniki oświetlenia sterowane w pełni radiowo, przyklejane wprost na ścianę lub biurko, natomiast bramka WiFi może wzbogacić system o sterowanie funkcjami dedykowanymi dla nowoczesnego domu za pomocą smartfona.

Rys. 1. Nowy mechanizm In’Matic

Rys. 1. Nowy mechanizm In’Matic

Rys. 2. Automatyczne zaciski umożliwiają szybkie przyłączanie przewodów

Rys. 2. Automatyczne zaciski umożliwiają szybkie przyłączanie przewodów

Mechanizmy

Nowe mechanizmy In’Matic Legrand (rys. 1) to konstrukcje zapewniające wysoką jakość mechaniczną gniazd i łączników. Najważniejsze cechy rozwiązania to:
• gniazda o stopniu ochrony IP2X (ochrona przed przypadkowym dotknięciem palcem do części czynnych),
• większe przyciski zwalniające (komfortowe zaciskanie i zwolnienie przewodu w zaciskach automatycznych),
• izolowany uchwyt (ochrona przed porażeniem prądem i skaleczeniami),
• przesłony styków (dla bezpieczeństwa dzieci).

Rys. 3. Wypusty montażowe zapobiegające przesuwaniu się poszczególnych mechanizmów podczas przykręcania

Rys. 3. Wypusty montażowe zapobiegające przesuwaniu się poszczególnych mechanizmów podczas przykręcania

Trwałe mocowanie
W efekcie przeprowadzonych badań i testów wytrzymałościowych oraz wynikających z nich modyfikacji, Valena Life posiada wzmocnione zaczepy pazurków wraz z dedykowanymi punktami ich podparcia. Przyczyniło się to do podwojenia odporności na wyrwanie gniazd ze ściany względem dotychczasowych rozwiązań. Aktualnie siła potrzebna do usunięcia gniazda ze ściany odpowiada szarpnięciu ciężarkiem o masie 22,4 kg. W większości spotykanych powszechnie rozwiązań, by tego dokonać wystarczy jedynie ciężarek 12,2 kg. Zastosowanie nowych gniazd eliminuje całkowicie zjawisko „wypadających gniazd”, stanowiących duży kłopot i niebezpieczeństwo porażenia prądem dla końcowego użytkownika.

Rys. 4. Łącznik oświetlenia w wersji z diodowym podświetleniem klawisza

Rys. 4. Łącznik oświetlenia w wersji z diodowym podświetleniem klawisza

Rys. 5. Elementy Valena Life są zabezpieczone przed porysowaniem na czas transportu i malowania

Rys. 5. Elementy Valena Life są zabezpieczone przed porysowaniem na czas transportu i malowania

Przyłączanie przewodów
Nowa konstrukcja umożliwia także szybkie przyłączanie przewodów. Automatyczne zaciski posiadają wyraźne oznaczenia wejść (rys. 2), zapewniają łatwiejszą i szybszą instalację. Łączy się to także z niższym kosztem zakupu gniazda w wersji z przyłączeniem automatycznym względem gniazda z przyłączeniem śrubowym.

Rys. 6. Elastyczną osłonę należy pozostawić podczas prac wykończeniwych do czasu instalacji ramki

Rys. 6. Elastyczną osłonę należy pozostawić podczas prac wykończeniwych do czasu instalacji ramki

Montaż wielokrotny
W przypadku montażu osprzętu wielokrotnego, z pomocą przychodzą wypusty montażowe, zapobiegające przesuwaniu się poszczególnych mechanizmów podczas przykręcania (rys. 3). Zapewnia to należyte wypoziomowanie zestawu, zwiększa solidność montażu oraz pozwala na późniejsze właściwe dopasowanie plakietki i ramki.

Rys. 7. Łącznik oświetlenia z układem automatycznego wyłączania

Rys. 7. Łącznik oświetlenia z układem automatycznego wyłączania

Podświetlenie LED
Istnieje możliwości wyboru łączników oświetlenia w wersji z diodowym podświetleniem klawiszy łączników (rys. 4). Technologia LED zapewnia długotrwałe działanie, minimalne zużycie prądu oraz modną, delikatną, niebieską barwę podświetlenia.

Rys. 8. Łącznik sterowany radiowo

Rys. 8. Łącznik sterowany radiowo

Zabezpieczenie transportowe

Osprzęt elektroinstalacyjny Valena Life dokładnie zabezpieczono przed zarysowaniami mogącymi pojawić się czasie transportu. Ochrona obejmuje wszystkie wersje, niezależnie od sposobu pakowania czy dedykowanego kanału dystrybucji. Produkt dostarczany jest wraz z przezroczystą plastikową osłoną zapobiegającą zakurzeniu i zamalowaniu przez ekipy budowlane w trakcie trwania prac wykończeniowych (rys. 5). Pozwala to zapewnić idealny stan osprzętu w podczas odbioru.

Rys. 9. Bezprzewodowy moduł transmisji Bluetooth

Rys. 9. Bezprzewodowy moduł transmisji Bluetooth

Rozwiązania inteligentne

Kompletna oferta Valena Life obejmuje: osprzęt o stopniu ochrony IP44, sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem oraz roletami, czujniki gazu i zalania wodą. W połączeniu z centralą automatyki domowej możliwe jest tworzenie scenariuszy sterowań i wysyłanie powiadomień alarmowych do użytkownika. Kilka z wymienionych rodzajów mechanizmów to zupełnie nowe konstrukcje.
Oferowany jest m.in. łącznik oświetlenia, z mechanizmem tradycyjnego włączania/wyłączania oświetlenia klawiszem, plus dodatkowo układ wyłączający je automatycznie po czasie 10 minut nieobecności osób w pomieszczeniu (rys. 7).
Kolejnym rozwiązaniem jest łącznik sterowany radiowo (rys. 8). Dowolna liczba łączników komunikuje się z modułem radiowym dołączonym do instalacji elektrycznej, zapewniającym sterowanie oświetleniem i komunikację z dowolną liczbą łączników radiowych. Lokalizacja łączników radiowych oraz ich ilość jest dowolna.
W systemie Valena Life możliwa jest także dystrybucja dźwięku poprzez Bluetooth. Dzięki bezprzewodowemu modułowi transmisji Bluetooth (rys. 9) można przesłać muzykę ze smartfona lub tabletu do głośników zainstalowanych w pomieszczeniu. Możliwość bezprzewodowego łączenia urządzeń mobilnych z domowym audio daje bardzo dużą wygodę, w prestiżowy sposób zwiększając jednocześnie funkcjonalność np. sali konferencyjnej czy biura.
Seria Valena Life obejmuje 16 rodzajów ramek i wiele kolorów mechanizmów zapewniających różnorodność, trwałość i dopasowanie do stylistyki każdego wnętrza.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas