Facebook

Czujniki obecności DALI oraz Duo firmy Zublin

Czujniki obecności DALI oraz dwukanałowe czujniki Duo to nowe rozwiązania w ofercie firmy Züblin. Rozszerzenie portfolio jest m.in. efektem dołączenia szwajcarskiego producenta do grupy Niko. Współpraca owocuje nowymi konstrukcjami i projektami, a także zwiększaniem obecności rynkowej.

Budynki powstające obecnie w Polsce są projektowane z myślą o spełnianiu jak najwyższych wymagań w zakresie energooszczędności. Inwestorzy coraz częściej są zainteresowani systemami sterowania oświetleniem, które zapewniają komfort, kontrolę oraz efektywność, będąc przy tym prostymi w eksploatacji. Analizując rynek firma Züblin Elektro wprowadziła do oferty serię nowych produktów z zakresu systemu DALI oraz nowe czujniki dwukanałowe Duo.

Rys. 1. Czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI Master A-Comfort

Rys. 1. Czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI Master A-Comfort

Rys. 2. Czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI Master A-Basic

Rys. 2. Czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI Master A-Basic

Czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI A-Comfort

Najbardziej zaawansowanym produktem Züblin dostępnym obecnie w sprzedaży jest nowy czujnik Swiss Garde 360 Presence DALI A-Comfort (rys. 1) w wersji master oraz slave. Jest to nowoczesny czujnik obecności DALI oferujący wiele dodatkowych możliwości. Adresowalny czujnik A-Comfort pozwala na stworzenie czterech stref, komunikujących się ze sobą poprzez protokół DALI. Całe sterowanie odbywa się z pilota (rys. 3), przy pomocy którego można zaadresować wszystkie oprawy wpięte w system, ustawić czas i poziom natężenia oświetlenia osobno dla każdej z czterech stref, bez konieczności stosowania jakichkolwiek innych urządzeń zewnętrznych.
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyłączania pilotem poszczególnych segmentów detekcji – czujnik daje możliwość wyłączenia każdej z diod PIR odpowiedzialnych za detekcję – jednym przyciskiem można wyłączyć 120-stopniowe pole detekcji, co pozwala np. ustawić czujnik tak, aby był wrażliwy tylko na obecność ze strony biurek, a niewrażliwy na ruch na korytarzu w open space.
Czujnik daje możliwość sterowania nie tylko oświetleniem, ale także wentylacją i klimatyzacją poprzez styk bezpotencjałowy. Możliwość montażu natynkowego jak i podtynkowego znacząco zwiększa ilość miejsc, gdzie można zastosować urządzenie. Ważną zaletą czujnika jest prosta i szybka instalacja.
Firma Züblin równolegle wprowadza także czujniki z serii Basic – Swiss Garde 360 Presence DALI A-Basic (rys. 2) – które są mniejsze, bardziej płaskie i mniej widoczne na suficie. Urządzenia są wyposażone w podstawowe funkcje, z możliwością adresowania trzech stref detekcji – również w wersji master i slave – sterowane z pilota. Nowym urządzeniem jest także DALI Input (rys. 4), który pozwala na sterowanie zwykłymi przyciskami i wpięcie ich w system DALI.

Rys. 3. Pilot do sterowania czujnikami DALI

Rys. 3. Pilot do sterowania czujnikami DALI

Rys. 4. DALI Input Modul pozwala na sterowanie zwykłymi przyciskami i wpięcie ich w system DALI

Rys. 4. DALI Input Modul pozwala na sterowanie zwykłymi przyciskami i wpięcie ich w system DALI

Rys. 5. Czujnik Swiss Garde 360 Presence Master Duo

Rys. 5. Czujnik Swiss Garde 360 Presence Master Duo

Czujnik dwukanałowy Swiss Garde 360 Presence Master Duo

Nowa seria czujników dwukanałowych Swiss Garde 360 Presence Master Duo jest produktem opracowanym z uwzględnieniem nowych wytycznych w zakresie energooszczędności i wymogów w zakresie sterowania dwiema strefami oświetlenia przy biurkach, gdzie jedna strefa opraw znajduje się blisko okna a druga w korytarzu. Czujnik Duo posiada dwa styki 16 A, co pozwala na stworzenie dwóch grup oświetlenia i ustawienia indywidualnie dla każdej strefy innego poziomu lux (poziomu oświetlenia) oraz czasu. Zasięg czujników to 24 m, do każdego czujnika załączone są estetyczne przysłony, dzięki czemu można bardzo dokładnie wyregulować zasięg detekcji. System Master/Slave umożliwia z kolei zwiększenie zasięgu detekcji.

Rys. 6. Pilot do sterowania czujnikami Duo

Rys. 6. Pilot do sterowania czujnikami Duo

Rys. 7. Możliwości detekcji czujnika Swiss Garde 360 Presence Master Duo

Rys. 7. Możliwości detekcji czujnika Swiss Garde 360 Presence Master Duo

Podsumowanie

Nowe produkty są dostępne w sprzedaży od września. Firma Züblin Elektro dzięki wprowadzonym w tym roku nowym urządzeniom znacząco zwiększa zakres swojego asortymentu w obszarze sterowania oświetleniem. Celem szwajcarskiego producenta jest budowanie technologii produktowych, które tworzą i odpowiadają na najnowsze tendencje w nowoczesnym budownictwie.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Züblin Elektro

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas