Facebook

RWE uruchamia na Węgrzech elektrownię fotowoltaiczną

W połowie października koncern RWE uruchomił największą na Węgrzech elektrownię fotowoltaiczną. Zakład o mocy 16 MW znajduje się w odległości około 2 km od miasta Visonta, na północny wschód od Budapesztu.

Stacja składa się z 72480 modułów słonecznych o mocy nominalnej 255 W każdy. Ponieważ Węgry są krajem o dużym stopniu nasłonecznienia, elektrownia będzie produkować energię elektryczną od świtu do zmierzchu przez większość dni w roku w ilości wystarczającej do zasilania około 4000 gospodarstw domowych. Inwestycja pozwoli na obniżenie emisji CO2 kraju o 24 000 ton. Zakład jest również dobrym przykładem zrównoważonego rozwoju: został zbudowany na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadów, który został odpowiednio wypełniony i zakryty po 20 latach pracy.

Projekt został zrealizowany we współpracy z firmami z Węgier, Austrii i Rumunii. Faza przygotowania projektu rozpoczęła się na początku 2013 roku, prace budowlane rozpoczęły się 1 czerwca 2015 roku.

Pod koniec 2014 roku moc zainstalowana energii słonecznej na Węgrzech wynosiła około 80 MW. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii brutto wynosił 6,8%. Do końca 2020 roku wartość ta ma zwiększyć się do co najmniej 10,9%.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas