Facebook

Coraz więcej pracy w energetyce wiatrowej

Rzeczpospolita powołując się na wnioski ekspertyzy wykonanej przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych informuje, że za 15 lat tylko w branżach związanych z energetyką wiatrową pracę może znaleźć w naszym kraju w najlepszym wypadku 42 tys. osób. To znacznie więcej niż prognozowane przez WISE zatrudnienie w górnictwie. W mniej optymistycznych scenariuszach – centralnym i niskim – WISE ocenia potencjał miejsc pracy w branżach związanych z rynkiem wiatrowym odpowiednio na 9 tys. i 4 tys. W raporcie, którego wnioski są – jak zapewnia Maciej Bukowski, prezes WISE – konserwatywne, brano pod uwagę nie tylko potencjał OZE w Polsce, ale także nastawienie do tego sektora w naszym kraju.

Scenariusz optymistyczny i centralny przyjmuje rozwój energetyki wiatrowej także na Bałtyku i budowę potencjału offshore na poziomie 2,2 GW. Zdaniem Macieja Bukowskiego, rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce stwarza szansę dla naszego kraju na zostanie czołowym – po Niemcach i Duńczykach – eksporterem elementów służących do budowy morskich elektrowni wiatrowych.

WISE prognozuje ponadto, że w 2030 r. zatrudnienie w sektorze wiatrowym może być wyższe niż w górnictwie. Według Instytutu, liczba etatów w górnictwie spadnie w ciągu 15 lat z obecnych ok. 96 tys. do 4-16 tys.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), obecnie w globalnej branży energii odnawialnej pracuje już ponad 7,7 mln osób, co oznacza wzrost o 18 proc. rok do roku w porównaniu z danymi z 2014 r., które mówiły o zatrudnieniu na poziomie 6,5 mln osób. Wśród technologii OZE największy udział w zatrudnieniu na świecie ma sektor fotowoltaiczny, który zatrudnia 2,5 mln osób, a następnie sektor biopaliw z zatrudnieniem na poziomie 1,8 mln pracowników oraz sektor wiatrowy (1 mln).

Źródło: Rzeczpospolita

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas