Facebook

Przemiennik częstotliwości i500 firmy Lenze

Okladki_ES_11_2015W najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 firmy Lenze wyeliminowane zostały wszystkie zbędne elementy – wpływające zarówno na cenę, jak i stopień niepotrzebnej komplikacji urządzenia. Główne założenia konstrukcyjne, które towarzyszyły tworzeniu nowego modelu, to kompaktowa i modułowa budowa oraz prosta obsługa.

Przemiennik i500 nie jest efektem jedynie modyfikacji istniejącej rodziny przemienników częstotliwości. Urządzenie zostało zaprojektowane od podstaw. Wszystkie zastosowane komponenty należą do najnowszych dostępnych na rynku. Modele i500 wykorzystują m.in. najnowszą technologię IGBT, skokowo regulowany wentylator oraz aktywną symetryzację obwodu pośredniego, co pozwoliło na znaczne ograniczenie zużycia energii.

Nowa rodzina przemienników częstotliwości Lenze serii i500 w zakresie mocy od 0,25 do 110 kW

Nowa rodzina przemienników częstotliwości Lenze serii i500 w zakresie mocy od 0,25 do 110 kW

Oszczędność miejsca

Dla konstruktorów maszyn bardzo ważnym aspektem jest rosnąca gęstość mocy, co oznacza, że urządzenia o takiej samej mocy są coraz mniejsze. Głębokość obudowy wydajnego i500 daje duże możliwości w zakresie projektowania nowych, mniejszych szaf sterowniczych. Przemiennik i500 o mocy do 11 kW pasuje do dowolnej, płaskiej szafy sterowniczej typu „150”. Urządzenia do wielkości konstrukcyjnej 3 mają szerokość tylko 60 milimetrów i nawet przy 11 kW mają tylko 130 milimetrów głębokości. Możliwość uzyskania dodatkowego miejsca w szafie rozdzielczej wynika także z zastosowania specjalnej koncepcji chłodzenia – przemienniki można montować wewnątrz bezpośrednio obok siebie. Jest to tzw. montaż książkowy. W przypadku urządzeń Lenze odległość pomiędzy napędami może wynosić 0 mm, bez wpływu na spadek mocy przemiennika. Wymagane jest pozostawienie tylko niewielkiej wolnej przestrzeni chłodzącej nad i pod przemiennikiem. Producent zapewnia równocześnie spełnienie międzynarodowych wymogów C1/C2 dotyczących filtrów i wymagań w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.

Przemiennik częstotliwości Lenze serii i500 z zewnętrzną klawiaturą i modułem bezpieczeństwa STO SIL3

Przemiennik częstotliwości Lenze serii i500 z zewnętrzną klawiaturą i modułem bezpieczeństwa STO SIL3

IE2 wg normy EN 50598

Wzrost efektywności wykorzystania energii w nowym modelu przemiennika zapewnia funkcja VFC eco, dzięki której spadają straty w zakresie obciążenia częściowego. Ponadto przemienniki i500 mogą sterować silnikami synchronicznymi o wysokiej sprawności. Można je także połączyć w jeden zespół napędowy i zasilać ze wspólnej sieci DC. W ten sposób generowana przy hamowaniu energia jest ponownie wykorzystywana. Wydajność urządzenia potwierdza klasyfikacja pod względem sprawności energetycznej zgodnie z nową normą Eco-Design DIN EN 50598 IE2.

Skalowalność

Nowa seria i500 oferuje możliwość dopasowania pod względem funkcjonalności i mocy do konkretnych potrzeb danego procesu. Wspiera to m.in. koncepcja budowy przemiennika, który składa się z uniwersalnego modułu mocy oraz dołączanej do niej jednostki sterującej. Dostępny jest także szeroki wachlarz możliwości komunikacyjnych, takich jak: obsługa magistrali przemysłowych Modbus, CAN czy Ethernet, standardowe interfejsy I/O jak i rozbudowane aplikacyjne interfejsy I/O. Akcesoria i500 uzupełniają: klasyczna zewnętrzna klawiatura, moduł USB oraz moduł WLAN. Te trzy wymienne interfejsy służą opcjonalnie do uruchamiania, parametryzacji lub diagnostyki. Można je wykorzystywać w wielu przemiennikach częstotliwości serii i500. Zmniejsza to koszty i pomaga zapobiec przypadkowym manipulacjom.
Lenze może dostarczyć i500 jako kompletnie wyposażony przemiennik (jeden numer SAP) albo zbudowany z pojedynczych komponentów (kilku numerów SAP) zestaw, który OEM dopiero wtedy wzajemnie łączy. W praktyce daje to komfort w postaci obniżenia zapasów magazynowych u producenta. Ponadto podczas projektowania maszyny ułatwia to dowolną konfigurację przemiennika – bez konieczności wprowadzania i zarządzania nowymi numerami w ERP.

Jednostkę sterująca z komunikacją Profibus można połączyć z uniwersalną jednostką mocy jednym ruchem

Jednostkę sterująca z komunikacją Profibus można połączyć z uniwersalną jednostką mocy jednym ruchem

Przyjazna obsługa

Przemienniki częstotliwości i500 można zmontować w kilka minut dzięki specjalnym uchwytom. Okablowanie przebiega łatwo, przy pomocy samozacisków sprężynujących dla przewodów sterujących i wtykowych przyłączy zasilania. Wymóg prostej obsługi został również uwzględniony w procesie parametryzacji i uruchamiania przemiennika.
Do parametryzacji i500 użytkownik ma do dyspozycji trzy wymienne interfejsy: zewnętrzną klawiaturę, moduł USB – do parametryzacji przy użyciu komputera i zwykłego przewodu USB, oraz moduł WLAN do parametryzacji z wykorzystaniem smartfona przez aplikację Smart Keypad-App. Wszystkie trzy moduły oferują przyjazną strukturę oraz prostą diagnostykę.
W przypadku ustawiania tylko kilku podstawowych parametrów, jak czasy przyspieszania i zwalniania, najwygodniejsza jest klawiatura. Gdy pojawia się potrzeba ustawiania funkcji takich jak potencjometr silnikowy czy pozycjonowanie, najlepiej sprawdzi się oprogramowanie Easy Starter. Aplikacja Smart Keypad-App jest przeznaczona do uruchamiania prostych aplikacji napędowych, jak np. przenośnik taśmowy, pompa czy wentylator. Moduł WLAN komunikuje się bezprzewodowo z komputerem lub alternatywnie z aplikacją Lenze Smart Keypad-App na smartfonie. Można go w praktyce wykorzystać szczególnie w sytuacji, gdy szafy sterownicze zostały umieszczone w trudno dostępnych miejscach (np. duże wysokości), a praca z kablem pomiędzy przemiennikiem częstotliwości a laptopem jest utrudniona.
Skrócona instrukcja obsługi przemiennika i500 ma zaledwie dwie strony formatu A6 i mieści się w kieszeni koszuli.

Parametryzowanie przemiennika poprzez WiFi

Parametryzowanie przemiennika poprzez WiFi

Pięć parametrów
Wewnętrzna analiza firmy Lenze wykazała, że w porównaniu z ustawieniem fabrycznym, często zmienianych jest tylko pięć parametrów przemienników. Wiedza dotycząca najbardziej pożądanych przez użytkowników ustawień została wykorzystana w konstrukcji i500. Przy pomocy wejść cyfrowych można wprowadzić najważniejsze dane, jak np. stała prędkość, czas przyspieszania i zwalniania. Prosta i łatwa parametryzacja wstępna jest możliwa bez zewnętrznego napięcia zasilającego. Wystarczy włożyć moduł USB do przemiennika częstotliwości, połączyć go z komputerem i rozpocząć parametryzację. Raz ustawione parametry można szybko i w prosty sposób skopiować do innego przemiennika częstotliwości przy pomocy wymiennego modułu pamięci (EPM).

Struktura oprogramowania
Intuicyjna struktura oprogramowania zapewnia łatwy dostęp do parametrów przemiennika częstotliwości. Urządzenie jest tak pomyślane, aby nawet niedoświadczony użytkownik potrafił sparametryzować podstawowe funkcje, a doświadczony użytkownik mógł łatwo przeprowadzić skomplikowane ustawienia. Poziomy parametrów są dobrane tak, aby zapewnić szybkie uruchamianie i obszerne dialogi dla każdej szczegółowej funkcji.
Ponadto za pomocą interfejsu CiA402 i500 można zintegrować się z układami sterowania maszyną. Firma Lenze zapewnia makra służące do pewnej integracji z systemami Lenze lub do połączenia z typowymi sterownikami PLC.

Do połączenia przemiennika z komputerem wystarczy moduł oraz zwykły przewód USB

Do połączenia przemiennika z komputerem wystarczy moduł oraz zwykły przewód USB

Podsumowanie

Przemienniki częstotliwości serii i500 dzięki kompaktowym rozmiarom i wysokiej gęstości mocy otwierają nowe możliwości w zakresie projektowania mniejszych maszyn. Modułowa budowa pozwala na konfigurację dopasowaną dokładnie do danej aplikacji – bez funkcjonalnych „gadżetów”, które niepotrzebnie komplikują urządzenie. Wykorzystanie i500 ułatwiają także dodatkowe sposoby interakcji, które umożliwią uzyskanie bardzo krótkich czasów uruchamiania. W ramach procesu konstruowania i500 istotnym celem było takie wypracowanie struktur i dialogów, aby obsługa była jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika.

Tobiasz Witor
Autor jest dyrektorem handlowym
w firmie Lenze Polska

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas