Facebook

90 MW z farmy wiatrowej Zuidwester

Koncern RWE buduje wzdłuż wybrzeża IJsselmeer w Holandii nową farmę wiatrową – Zuidwester. Do tej pory uruchomiono dwanaście nowych turbin wiatrowych, które zastępują pięćdziesiąt starych konstrukcji, zainstalowanych w latach 80. i 90. Każda z nowych turbin jest w stanie generować tyle energii, ile wszystkie poprzednie razem. Turbiny firmy Enercon to największe na świecie lądowe konstrukcje do generowania energii elektrycznej z wiatru o wysokości 135 m i mocy 7,5 MW. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 150 mln euro.

– Zbudowana pomiędzy 1987 i 1991 rokiem na tym dogodnym dla farm wiatrowych terenie elektrownia była nie tylko naszym największym projektem wiatrowym, ale także największym tego typu w Europie. Składała się z 50 turbin o łącznej mocy 15 MW. Obecnie budowana farma Zuidwester wyposażona będzie w 12 turbin o łącznej mocy 90 MW, co ponownie czynią ją jednym z największych projektów RWE – powiedział CEO firmy RWE Innogy, Hans Bünting.

Budowa farmy rozpoczęła się w marcu 2014 roku. W pierwszej kolejności powstawały podstacje elektryczne, kładziono kable elektryczne, wylewano fundamenty, instalowano wieże. Po trzech tygodniach zaczęto montować pierwszą turbinę. W pierwszym kroku na szczycie betonowej wieży o wysokości 135 metrów umieszczono ważącą 156 podstawę, następnie ważący 220 ton generator oraz rotor, który bez łopatek waży 350 ton. Ostatnim krokiem był montaż łopatek  o długości ponad 60 metrów, obejmujących w czasie pracy obszar około 1,25 ha. Pierwszy z wiatraków już działa, a zakończenie całości inwestycji przewidywane jest w roku 2017.

RWE_zuidwester_2

Farma wiatrowa Zuidwester jest częścią większego projektu wiatrowego RWE o nazwie Noordoostpolder. Zakłada on budowę wraz z partnerami szeregu farm wiatrowych o łącznej mocy 429 MW, co uczyni go jednym z największych w Europie. Na całość złoży się 86 turbin zainstalowanych wzdłuż wybrzeża IJsselmeer w Holandii. W przyszłości ma umożliwić zasilenie około 400 000 gospodarstw domowych.

Rząd holenderski planuje zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych z obecnych 5,6% (około 2,5 GW) do 14% (około 6 GW) w roku 2020.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas