Facebook

Prowadzenie robót w pobliżu linii elektroenergetycznych

ES_2007_09Wiele aktów prawnych dotyczy bezpieczeństwa pracy na budowie. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 czerwca 2003 roku w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Rozporządzenie określa warunki, w jakich należy prowadzić prace budowlano-instalacyjne.

Ten akt prawny obowiązuje od 11 lipca 2003 roku. We wrześniu 2003 roku weszło z kolei w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie Kodeksu Pracy.

Plan BIOZ

Rozporządzenie określa warunki, w jakich należy prowadzić prace budowlano-instalacyjne. Nakłada w tym zakresie szereg obowiązków na wykonawcę robót, a w praktyce na kierownika budowy. Osoba pełniąca tę funkcję musi mieć wiedzę z wielu dziedzin – zarówno technicznych, jak i organizacyjnych, a także formalnoprawnych.
Przepisy zobowiązują wykonawcę w zakresie opracowania, przed przystąpieniem do realizacji robót, instrukcji bezpiecznego ich wykonywania. Stanowi ona element
tzw. „planu BIOZ”.
Z instrukcją muszą być zaznajomieni pracownicy w takim zakresie, jaki odpowiada wykonywanym przez nich pracom.
Rozporządzenie zobowiązuje wykonawcę do właściwego zagospodarowania terenu budowy. Przed rozpoczęciem właściwych prac należy:
• ogrodzić teren (wysokość ogrodzenia m in. 1,5 m),
• wyznaczyć strefy niebezpieczne,
• wykonać drogi, wyjścia i przejścia dla pieszych,
• doprowadzić media potrzebne na budowie (energia elektryczna, woda itp.),
• zapewnić odprowadzenie lub utylizację powstających na budowie ścieków,
• urządzić zaplecze higieniczno-sanitarne i socjalne,
• zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, właściwą wentylację miejsc pracy oraz łączność telefoniczną,
• urządzić składowiska materiałów i wyrobów,
• wyznaczyć miejsca postojowe dla pojazdów używanych przy realizacji robót.

Strefa niebezpieczna

Rozporządzenie przewiduje konieczność oznakowania i oświetlenia przejść i stref niebezpiecznych. Ponadto strefy niebezpieczne należy ogrodzić i oznakować w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym.
Wszelkie roboty w strefie niebezpiecznej w pobliżu czynnych linii energetycznych mogą być wykonywane tylko w wyjątkowych przypadkach, jedynie na pisemne polecenie osoby sprawującej kierownictwo lub nadzór nad eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych oraz pod warunkiem ustanowienia osoby nadzorującej przebieg prac, posiadającej wymagane uprawnienia.
Wszelkie roboty w strefie niebezpiecznej należy traktować jako wykonywane w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia.
Organizacja robót wewnątrz strefy niebezpiecznej powinna się odbywać zgodnie z opracowanymi dla danej budowy szczegółowymi „Wytycznymi bezpiecznej pracy w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych” zawierającymi:
• tok postępowania przy robotach w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych,
• zasady współpracy służb elektroenergetycznych z nadzorem technicznym (budowlanym) i podział obowiązków,
• szczegółowe rozwiązania środków zabezpieczających.
Bezpieczne użytkowanie energii elektrycznej wymaga spełnienia niezbędnych wymogów związanych z jej przesyłem, rozdziałem i przetwarzaniem.
Szczególne wymagania dotyczą też instalacji i urządzeń elektrycznych. W tej chwili nie muszą one zapewnić jedynie bezpieczeństwa ich użytkowania. We współczesnym budownictwie wymaga się także prowadzenia instalacji teletechnicznych, komputerowych oraz informatycznych.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Verlag Dashofer
więcej informacji na stronie www.elektrofakty.pl
oraz www.dashofer.pl

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas