Przetworniki analogowe firmy Weidmüller
Monitoring funkcjonuje efektywnie, gdy rzeczywiste zużycie prądu podłączonego obciążenia jest określone w możliwie jak najbardziej precyzyjny sposób. Dzięki swojej zdolności pomiaru prawdziwej wartości skutecznej (metoda RMS), przetworniki pomiaru prądu ACT20P CMT (wersja 10 A i 60 A) firmy Weidmüller są zdolne do pomiaru zarówno sinusoidalnych jak i zniekształconych prądów AC i DC z wysoką dokładnością 0,5%.
Takie parametry przetworników prądu pozwalają skutecznie chronić użytkowników przed nadmiernym lub zbyt małym rzeczywistym poborem prądu. Zastosowane w aparacie rozwiązanie zawiera również opcję dokładnego, bieżącego monitorowania, które pozwala na niezawodne wykrywanie awarii obu obwodów elektrycznych. Zakres pomiarowy przekroczenia jest wskazywany zgodnie z normą NAMUR NE 43 i NE 44.
Obsługa danych pomiarowych
Wszelkie informacje zebrane z przetwornika pomiarowego ACT20P CMT można udostępnić w całej sieci, przekazać do systemu SCADA lub do systemu utrzymania, w zależności od zastosowanej infrastruktury komunikacyjnej. Służy do tego bramka ACT20C GTW, która komunikuje się z przetwornikami pomiarowymi poprzez szynę montażową CH20M. Interfejs Ethernetowy bramki umożliwia łatwy dostęp do potrzebnych informacji. Uzyskane dane mogą być dostarczane poprzez Modbus TCP lub OPC do systemu nadrzędnego lub wyświetlane bezpośrednio w aplikacji FDT na podłączonym lokalnie komputerze. Dostęp do danych jest możliwy z dowolnego miejsca za pośrednictwem Internetu i routera Industrial Ethernet (IE-SR-2GT-LAN-FN). Przetworniki pomiarowe prądu z bramką ACT20C GTW pozwalają uzyskać dane procesu z poziomu konwersji sygnału – niezależnie od wybranego systemu automatyki.
Przetwornik ACT20P CMT – właściwości
Przetworniki pomiarowe prądu ACT20P CMT charakteryzują się wysoką dokładnością, co najmniej 0,5% zakresu pomiarowego, oraz wskazują zakres pomiaru przekroczenia mocy zgodnie z NE43 i NE44. Przekłada się to na precyzyjne pomiary całkowitego obciążenia, dzięki którym można skutecznie wykrywać awarię indywidualnych konsumentów – nawet w uszkodzonych sieciach energetycznych.
Oferują szeroki zakres pomiarowy wejścia i uniwersalne wyjścia:
• pomiar prądu wejściowego AC i DC,
• dostępne dwie wersje 10 i 60 A,
• przewód prądowy w otworze przelotowym o średnicy 10,5 mm,
• wyjścia analogowe konfigurowalne
(-10…+10 V, -20…+20 mA),
• wyjście przekaźnikowe 1CO, 6A, 250V AC, z dwoma regulowanymi wielkościami stanu i możliwością opóźnienia zadziałania alarmu do 180 ms.
Konfiguracja jest realizowana w sposób prosty i szybki – zdalnie za pomocą bramki ACT20C GTW i oprogramowania FDT/DTM lub lokalnie za pomocą przełącznika DIP. Przełączniki DIP i potencjometry są umieszczone z przodu, co oznacza, że są łatwo dostępne nawet wtedy, gdy przetwornik jest już zainstalowany.
Urządzenia zapewniają dokładne wartości pomiarowe. Procedura pomiaru wartości skutecznej prądu pozwala rejestrować prawdziwe zużycie energii podłączonego obciążenia, więc można w wiarygodny sposób określić, kiedy natężenie przekracza lub spada poniżej prądu znamionowego.
Asymetryczny przepust kablowy ułatwia instalację za pośrednictwem przewodu zasilającego i umożliwia dokładny pomiar na bardzo małej przestrzeni.
Niezawodne działanie aparatów zapewniono dzięki galwanicznej izolacji w czterech kierunkach i udarowemu napięciu wytrzymałościowemu 6,4 kV zgodnie z IEC 61010-2-201.
Przetwornik ACT20C GTW – właściwości
Urządzenia zapewniają większą przejrzystość w automatyzacji procesów. Obszerne informacje diagnostyczne i status urządzenia (które można wywołać za pomocą interfejsu Ethernet) są dostępne na poziomie konwersji sygnału.
Najważniejsze cechy rozwiązania to:
• podgląd wszystkich parametrów procesu – stan urządzeń, warunków środowiskowych i funkcji jest stale monitorowany przez Ethernet,
• proste uruchamianie, szybka konserwacja – koncepcja stacji z opcjami Plug&Produce i Hot Swapping sprawia, że prace instalacyjne i konserwacyjne są szybsze, a tym samym bardziej efektywne,
• rozbudowana diagnostyka – wsparcie szybkiej i dokładnej analizy, zgodnie z NE107, NE43 i NE44,
• przemyślana konfiguracja oprogramowania w oparciu o standardy FDT i FDT2 sprawia, że parametryzacja, dokumentacja i archiwizacja danych są łatwiejsze,
• szeroki zakres temperatury pracy w trudnych warunkach przemysłowych (od -20 do +60oC) z czasem MTTF 160 lat,
• port RJ45 – 10/1000 Base T (X) autonegocjacja.
Opracowano na podstawie
materiałów firmy Weidmüller