Dubaj: olbrzymie inwestycje w fotowoltaikę
Dubaj ma zamiar zostać globalnym centrum energii odnawialnej i zielonej gospodarki. W ramach nowej energetycznej strategii władze Dubaju chcą przeznaczyć około 100 mld dirhamów (ok. 23,5 mld USD) na zielony fundusz, z którego będą współfinansować inwestycje w OZE w postaci preferencyjnych pożyczek. Skala funduszy sprawia, że taka sytuacja wydaje się jak najbardziej realna. Wraz z wdrażaniem rządowej strategii energetycznej, w której centralną rolę odegra energetyka słoneczna, udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc.
– Ta strategia będzie kształtować sektor energetyczny Dubaju przez kolejne trzy dekady. Celem jest zapewnienie 75-procentowego udziału czystej energii w miksie energetycznym emiratu do roku 2050 – ocenił emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum, dodając, że wypracowany w Dubaju model ma być eksportowany do innych krajów.
Wcześniej, do roku 2020 udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wynieść 7 proc., a do roku 2030 – 25 proc. Obecnie większość energii w Dubaju powstaje w generatorach gazowych. W ramach rządowej strategii Dubaj ma zostać do roku 2050 miastem z najmniejszą na świecie emisją CO2. Temu celowi mają służyć m.in. regulacje nakazujące wykorzystanie energii z dachowej fotowoltaiki we wszystkich budynkach w Dubaju od roku 2030.
Muhammad ibn Raszid Al przekazał te informacje otwierając kolejny etap gigantycznej farmy solarnej – noszącej jego imię Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park – której moc ma osiągnąć do roku 2030 poziom aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów (ok. 12 mld USD). Do 2017 r. moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 800 MW, a do roku 2020 – do 1000 MW. Docelowo w 2030 r. farma fotowoltaiczna o mocy 5 GW ma pokrywać 25-proc. generacji energii w Dubaju.
Niemal w tym samym czasie emir Dubaju otworzył Dewa Innovation Centre, które ma skupiać badania nad technologiami OZE i na którego budowę wydano 500 mln dirhamów. Mają być w nim prowadzone badania m.in. w zakresie wykorzystania w energetyce odnawialnej druku 3D czy zastosowania energii słonecznej do instalacji odsalania wody. Dubaj chce też uruchomić wolną strefę ekonomiczną, która ma przyciągać firmy pracujące nad technologiami OZE.