Facebook

Dobór kompaktowego sterownika PLC

ES_01_2016Paradoksalnie duża liczba producentów PLC wcale nie ułatwia wyboru rozwiązania. Funkcjonalnie urządzenia są do siebie bardzo podobne, dlatego konstruktorzy skupiają się m.in. na wzroście intuicyjności ich obsługi. Jednocześnie na rynku wciąż pojawiają się nowi wytwórcy, jak Astraada, która swoje portfolio rozbudowała o rozwiązania PLC programowane z poziomu CodeSys. W artykule sterowniki te porównano z produktami GE i Horner APG, także z oferty Astor. W zestawieniu znalazła się najpopularniejsza z punktu widzenia rynku klasa sterowników – segment Micro.

Astraada to najszybciej rozwijająca się linia produktowa z oferty Astor. W połowie 2015 r. na rynek trafiły nowe rozwiązania producenta – sterowniki Astraada One. Produkty z tej rodziny to modułowe sterowniki PLC, sterowniki PLC zintegrowane z terminalem operatorskim, terminale operatorskie oraz – wybrane do porównania – kompaktowe sterowniki PLC.

Sterownik Astraada One ECC2250

Sterownik Astraada One ECC2250

Sterownik kompaktowy ECC2000

Rodzina kompaktowych sterowników Astraada One to cztery urządzenia, różniące się między sobą ilością wejść/wyjść oraz ilością wbudowanych portów komunikacyjnych. Najbardziej rozbudowany sterownik ma 32 wejścia/wyjścia cyfrowe oraz 18 wejść/wyjść analogowych. Zastosowanie modułów rozszerzających o kolejne wejścia/wyjścia daje możliwość łatwej rozbudowy systemu. Kompaktowe sterowniki z rodziny Astraada One mają zaimplementowane porty ethernetowe, które mogą być wykorzystywane jako switch. Ponadto sterowniki te mają port EtherCat, port CAN oraz RS232 i RS485. Komunikacja z innymi urządzeniami odbywa się za pomocą protokołu EtherCAT, CANopen, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, które są w standardzie. Opcjonalnie istnieje możliwość zamówienia sterownika z protokołem BACnet. Każdy sterownik ma wbudowany Webserver, posiada slot na kartę MicroSD oraz port USB. Wspólnym dla wszystkich urządzeń rodziny Astraada One narzędziem programistycznym jest środowisko CodeSys. Konfiguracja, programowanie i tworzenie wizualizacji odbywa się z poziomu jednego środowiska programistycznego. Jest to najnowsza wersja programu CodeSys – V3.

Wspólnym dla wszystkich urządzeń rodziny Astraada One narzędziem programistycznym jest środowisko CodeSys

Wspólnym dla wszystkich urządzeń rodziny Astraada One narzędziem programistycznym jest środowisko CodeSys

Sterownik Horner APG RCC w marce Astraada

Horner APG przez większość klientów jest kojarzony jako producent kompaktowych PLC zintegrowanych z HMI. Portfolio oferowanych rozwiązań jest bardzo szerokie, ale firma wprowadziła na rynek nowe urządzenie o nazwie RCC, które posiada tylko funkcję PLC (bez panelu HMI). Horner zdecydował się sprzedawać nowy sterownik na polskim rynku pod logiem Astraada. Aktualnie oferta RCC obejmuje tylko dwa modele, ale odpowiednio dobrana konfiguracja sprzętowa powoduje, że sterownik znajduje wielu klientów, głównie na rynku maszynowym oraz w aplikacjach inteligentnego sterowania budynkami. Kompaktowe rozmiary urządzenia (116 x 111 x 50 mm), montaż na szynie DIN oraz odłączane terminale przyłączeniowe (podłączenie kabli sygnałowych od czoła urządzenia) ograniczają ilość miejsca potrzebnego na montaż oraz ułatwiają i przyspieszają serwis. Standardowym wyposażeniem RCC oprócz wbudowanych sygnałów wejść/wyjść jest port Ethernet, dwa porty szeregowe RS232/485, port CAN oraz port MicroSD. Tak duże możliwości komunikacyjne powodują, że RCC nie tylko łatwo rozbudować o obsługę kolejnych sygnałów, ale również można wykorzystać go w charakterze koncentratora zbierającego dane z innych podłączonych do niego urządzeń. Zebrane w ten sposób dane procesowe, alarmy i zdarzenia można logować w postaci plików CSV na zainstalowanej karcie pamięci MicroSD. Zgodność z pakietem językowym IEC 61131 (obsługa języka LD, IL, ST, FBD oraz SFC) daje możliwość tworzenia programów sterujących do aplikacji pracujących w różnych gałęziach przemysłu. RCC może być programowany na ruchu, bez zatrzymania jego pracy.

RCC – nowy sterownik firmy Horner oferowany na polskim rynku pod logiem Astraada

RCC – nowy sterownik firmy Horner oferowany na polskim rynku pod logiem Astraada

GE – VersaMax Micro

Z porównywanych trzech urządzeń VersaMax Micro firmy GE jest rozwiązaniem najstarszym. Ale mimo tego, dostępna w nim funkcjonalność w połączeniu z wysoką niezawodnością powodują, że w dalszym ciągu jest to najchętniej wybierany sterownik klasy Micro z oferty Astor do małych aplikacji przemysłowych. Kompaktowa budowa integruje do 64 wbudowanych wejść i wyjść oraz jeden port RS232. Opcjonalnie sterownik można rozbudować o drugi port komunikacyjny Ethernet, RS232/485 lub USB oraz o cztery moduły rozszerzeń sygnałowych. Wbudowana obsługa sygnałów HSC (100 kHz) i PWM (65 kHz) oraz 32-bitowe liczniki pozwalają na obsługę silników krokowych, a w aplikacjach wymagających większej dokładności i szybkości działania można zastosować do czterech serwonapędów VersaMotion. Do wizualizacji i zadawania parametrów pracy VersaMax Micro można łatwo zintegrować z operatorskimi QuickPanel+, a konfiguracja i programowanie całego systemu są realizowane z jednego narzędzia Proficy Machine Edition. VersaMax Micro są wyposażone w 48 kB pamięci RAM i Flash, co pozwala na budowanie programów sterujących składających się z kilku tysięcy szczebli, a wgrywanie programu do sterownika może być realizowane na ruchu.

Sterownik PLC VersaMax Micro firmy GE

Sterownik PLC VersaMax Micro firmy GE

Narzędzia do konfiguracji

Każdy z opisanych sterowników ma dedykowane narzędzie do konfiguracji i programowania. Wspólna dla CodeSys, Cscape oraz Proficy Machine Edition jest jedna baza zmiennych oraz możliwość skonfigurowania całego systemu z jednego narzędzia – co znacznie skraca czas pracy programistów – ale na tym elementy wspólne się kończą. Każdy z dostawców promuje inne funkcjonalności, którymi chce się wyróżnić na rynku. Cscape stawia przede wszystkim na bardzo dużą intuicyjność i łatwość programowania. Na tle konkurencji funkcjonalność narzędzia jest na bardzo wysokim poziomie. Dostępne bloki funkcyjne, mechanizmy ułatwiające konfigurację, nowe narzędzia w module HMI, jak obsługa kamer czy zdalny dostęp, w połączeniu z brakiem licencjonowania powodują, że popularność tego dostawcy rośnie. Inną strategię odnośnie licencjonowania ma GE. Proficy Machine Edition jest narzędziem płatnym, ale dostępne promocje pozwalają na zakup pełnego pakietu licencyjnego w cenie 680 zł. To, co GE podkreśla w swoim narzędziu, to pełna kompatybilność ze wszystkimi seriami urządzeń z oferty GE oraz możliwość migracji programów napisanych w starszych narzędziach jak LM90 czy VersaPro. Dla użytkowników, którzy muszą migrować stare systemy do nowych, jest to bardzo duże ułatwienie – podobnie jak możliwość przenoszenia kodu pomiędzy różnymi seriami sterowników czy przygotowanych i przetestowanych własnych bloków funkcyjnych. PME posiada również szereg mechanizmów i wizzardów ułatwiających konfigurację systemów redundantnych. Dla tego porównania nie ma to znaczenia, ale warto wiedzieć, co oferuje płatna licencja.

CodeSys to z kolei narzędzie wykorzystywane nie tylko przez producenta Astraada, ale i przez szereg innych dostawców automatyki obecnych na polskim rynku. To powoduje, że jest to rozwiązanie popularne i sięga po nie coraz większa liczba automatyków. Samo środowisko CodeSys jest darmowe, natomiast licencja obejmuje targety, pozwalające na programowanie fizycznych urządzeń, w tym przypadku sterowników Astraada One. Koszt tej licencji to 990 zł. Jest to pełna licencja na całą firmę, uwzględniająca również wszelkie aktualizacje. CodeSys integruje w sobie zarówno programowanie sterowników, jak i tworzenie wizualizacji procesowych. W programie można wykorzystywać języki programowania zgodne z normą IEC61131-3: ST – Structured Text, FBD – Function Block Diagram, LD – Ladder Logic Diagram, IL – Instruction List, CFC – Continuous Function Chart, SFC – Sequential Function Chart.

Możliwości zastosowań i koszty

Z uwagi na bardzo szerokie spektrum zastosowań sterowników PLC oraz bardzo różne potrzeby klientów, każdy z dostawców znalazł dla siebie obszar, do którego z powodzeniem dostarcza swoje produkty. RCC to przede wszystkim branża wod-kan i systemy automatyki budynkowej. Rozwiązania GE można spotkać w maszynach, sektorze wod-kan oraz rozdzielnicach elektrycznych. Astraada One jest obecna na rynku od niedawna, ale dostawca celuje w segment producentów maszyn i urządzeń.
Cenowo rozwiązania mocno się od siebie różnią. Najmniej kosztuje sterownik VersaMax Micro od GE. Model IC200UDD020 obsługujący 12 DI oraz
8 DO wraz z opcjonalnym portem Ethernet to wydatek rzędu 1 150 zł. Do tego należy doliczyć cenę licencji PME (aktualnie 680 zł – licencja Professional na wszystkie urządzenia z oferty GE). 1 500 zł kosztuje sterownik RCC1410 obsługujący 14 DI i 10 DO, a narzędzie Cscape dostarczane jest w cenie urządzenia. Za model Astraada One ECC2200 z wbudowaną obsługą 16 DI i 16 DO trzeba zapłacić
2 760 zł plus 990 zł za oprogramowanie narzędziowe. Jest to dość dużo, ale spośród porównywanej trójki rozwiązanie oferuje najmocniejszy hardware i największe możliwości. Tabela 1 pokazuje zestawienie najważniejszych cech urządzeń.

Piotr Adamczyk
Autor jest menedżerem produktu
w firmie Astor
Mateusz Leszczyński
Autor jest specjalistą
pomocy technicznej w firmie Astor

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas