Facebook

PKN Orlen uruchomi elektrociepłownię we Włocławku

W połowie 2016 r. planowane jest zakończenie rozruchu nowej elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku o mocy o mocy 463 MWe. Uruchomienie bloku przebiegło pomyślnie, osiągając zakładane parametry 3 tys. obrotów turbiny gazowej.

Wybudowana za 1,4 mld zł elektrociepłownia gazowo-parowa (CCGT) we Włocławku to jedno ze strategicznych przedsięwzięć PKN Orlen w segmencie energetycznym. Inwestycja, realizowana przez konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku w grudniu 2015 r.

Uruchomienie bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe we Włocławku przebiegło z sukcesem – turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tysiące obrotów. To kolejny etap fazy rozruchu, który zakończy się w połowie roku – poinformował płocki koncern.

Elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

PKN Orlen poinformował, że kolejne fazy uruchamiania włocławskiej elektrociepłowni koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem przez PKN Orlen kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

We wrześniu 2015 r. PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. Termin uruchomienia elektrociepłowni to przełom 2017 i 2018 r. Będzie ona dostarczała energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w Polsce, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

Obecnie PKN Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie bloki energetyczne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Jak zaznaczyła spółka, dwa nowe projekty, czyli elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku, powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas