Facebook

Grupa Kesko kupuje Onninena za 369 mln euro

ELEKTROSYSTEMY 2/2016Fiński Onvest, właściciel sieci hurtowni Onninen, sprzedał spółkę innej grupie z Finlandii – Kesko Corporation. Wartość akwizycji, której finalizacja ma nastąpić jeszcze w tym półroczu, wynosi 369 mln euro. Transakcja nie dotyczy rosyjskiej firmy Onninena, działającej w branży stalowej.

Onninen to rodzinna firma, która została założona przez Alfreda Onninena w 1913 roku w fińskim mieście Turku. Przedsiębiors-two specjalizuje się w hurtowej sprzedaży materiałów z branży elektrotechnicznej i HEPAC.
Reprezentuję czwarte pokolenie naszego rodzinnego przedsiębiorstwa. Decyzja o jego sprzedaży nie była łatwa. Było dla nas istotne, że nowy właściciel – Kesko – jest uznaną fińską firmą. Wierzę, że ta transakcja zapewni Onninenowi znakomitą przyszłość – komentuje Maarit Toivanen-Koivisto, prezes Onvest.

Dodatkowe 30 mln euro na poziomie EBITDA

Przejęcie umocni pozycję Kesko na rynku handlu materiałami budowlanymi, produktami technicznymi i instalacyjnymi. Nowy właściciel Onninena znacząco rozszerzy też asortyment i poprawi jakość oferowanych usług. Ponadto – jak szacuje Kesko – w wyniku synergii, od 2020 roku uda się uzyskać rocznie dodatkowe 30 mln euro na poziomie EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją). Synergie i efekt skali będą wynikać m.in. z faktu, iż oba przedsiębiorstwa działają w tym samym regionie – Skandynawii i w krajach nadbałtyckich.

Większa sprzedaż dla klientów biznesowych

Przejęcie Onninena pozwoli także Kesko na zwiększenie udziału sprzedaży w kanale B2B. Przed transakcją udział sprzedaży B2B w segmencie rozwiązań technicznych i budowlanych wynosił około 40%, po akwizycji wzrośnie do około 60%.
Onninen i jego silna marka pozwoli Kesko na dalszy rozwój i zwiększenie sprzedaży do klientów biznesowych. Dla Kesko nabycie Onninena jest doskonałym rozwiązaniem. Kesko ze sprzedażą produktów budowlanych i technicznych na poziomie 3,6 mld euro będzie jednym z największych dystrybutorów w tym obszarze rynku w Europie i równocześnie działającym na największej ilości rynków zagranicznych w tym segmencie handlu spośród firm fińskich – oznajmia Mikko Helander, prezes i dyrektor generalny Kesko.

Onninen

Onninen jest wiodącym hurtowym dostawcą rozwiązań z branży elektrotechnicznej oraz instalacyjno-sanitarnej, grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Posiada około 150 oddziałów. Spółka działa na terenie Finlandii, Szwecji, Norwegii, Polski, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy. Onninen zatrudnia 3 tys. osób, z czego 1,2 tys. w Finlandii. W 2014 roku przychody Grupy Onninen wyniosły 1,5 mld euro.
Sieć hurtowni Onninena w Polsce liczy 40 oddziałów. W 2015 roku spółka wypracowała przychody na poziomie 880 mln zł i zatrudniała w tym czasie 808 pracowników.

PRZYCHODY FIRMY ONNINEN W POLSCE (w mln zł)

PRZYCHODY FIRMY ONNINEN W POLSCE (w mln zł)

Kesko

Kesko jest fińską spółką specjalizującą się w handlu dla branż techniki budynkowej, spożywczej, samochodowej i innych. Należy do piątki największych europejskich operatorów działających w handlu dla sektora budowlanego. W tym segmencie rynku firma zatrudnia 9 tys. pracowników i generuje obroty na poziomie 2,2 mld euro.
Łączne przychody grupy w 2014 roku wyniosły 9,1 mld euro, a zatrudnienie – 20 tys. osób. Firma za pośrednictwem ponad 1,5 tys. sklepów prowadzi działalność w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Rosji i na Białorusi. Kesko jest notowane na fińskiej giełdzie Nasdaq w Helsinkach.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas