Facebook

Kable Helukabel w wyposażeniu lotnisk

Okladka_ES_02_2016Kable stosowane do zasilania samolotów stacjonujących w portach lotniczych w Oslo, Dubaju i Frankfurcie zostały wyprodukowane przez firmę Helukabel, na specjalne zamówienie Cavotec Fladung – firmy zajmującej się naziemnym wyposażeniem lotnisk. Opracowane przewody spełniają szereg rygorystycznych wymagań – są elastyczne, bardzo wytrzymałe, płomienioodporne i odporne chemicznie.

Podczas postoju na lotnisku, samoloty są zasilane z naziemnej infrastruktury. Dostarczenia prądu wymagają urządzenia pokładowe. W portach lotniczych wyposażanych przez firmę Cavotec Fladung znalazło zastosowanie rozwiązanie kablowe firmy Helukabel, opracowane specjalnie na potrzeby tego typu aplikacji.

Kabel Helukabel zasilający samolot w terminalu lotniska

Kabel Helukabel zasilający samolot w terminalu lotniska

Kabel zasilający

Po wyłączeniu silników samolot jest uzależniony od zewnętrznych źródeł zasilania. Prąd do maszyny jest doprowadzany za pomocą elastycznego, czterostykowego żółtego kabla Helukabel, rozwijanego ze zwoju pod rękawem terminalu. Podłączenie przewodu jest realizowane za pomocą czarnej wtyczki, przystosowanej do częstotliwości 400 Hz. Zasilanie jest konieczne do uruchomienia m.in. systemów napowietrzania i wentylacji, wymiany wody oraz tankowania.
Zespół kabla i wtyczki jest przystosowany do pracy w bardzo trudnych warunkach. Na lotniskach panują niekiedy bardzo niskie temperatury (dochodzące do -20oC w Oslo), niekiedy zaś płyta nagrzewa się nawet do 60oC (Dubaj). W portach lotniczych o dużym natężeniu ruchu kabel jest również po kilkanaście razy dziennie wyciągany i zwijany. Często jest także ciągnięty po szorstkim betonie płyty lotniska. Kable Helukabel dzięki swojej poliuretanowej osłonie są bardzo odporne na ścieranie i rozrywanie.
Obie spółki – Helukabel i Cavotec – rozwijały produkt w ścisłej współpracy przez wiele lat. Konstrukcja powstała na bazie informacji pozyskanych od końcowych użytkowników. Przy konieczności ciągłej ekspoloatacji w porcie lotniczym, kable wytrzymują przez około trzy lata, co jest równoznaczne z obsługą 10 tys. samolotów.

Naziemna infrastruktura lotniska firmy Cavotec

Naziemna infrastruktura lotniska firmy Cavotec

Wymagania jakościowe

Wytrzymałość kabla jest bardzo ważnym czynnikiem dla klientów firmy Cavotec, ponieważ w portach lotniczych awarie generują wysokie koszty. Jeśli instalacja zasilania nie działa, bramka zostaje zamknięta, co wstrzymuje funkcjonowanie lotniska. Z powodu wysokich wymagań jakościowych firma Cavotec produkuje dużą część swoich instalacji zasilania w zakładzie w Dietzenbach w Niemczech. Wynika to z obecności wysoko wykwalifikowanej kadry, dobrej infrastruktury oraz dostępności dostawców, takich jak Helukabel. Warunki te sprzyjają zarówno rozwojowi produktu, jak i możliwości szybkiego reagowania na sytuacje awaryjne.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Helukabel

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas