Facebook

Japonia ponownie uruchamia reaktory jądrowe

W elektrowni atomowej Takahama (zach. Japonia) ponownie uruchomiono w końcu stycznia reaktor na paliwo MOX (plutonowo-uranowe). Stało się tak po raz pierwszy od katastrofy w 2011 roku w Fukushimie, po której wprowadzono rygorystyczne zasady bezpieczeństwa nuklearnego. Wyłączono wówczas w Japonii wszystkie komercyjne reaktory jądrowe. Dwa reaktory wykorzystujące paliwo uranowe uruchomiono w zeszłym roku. Czterdzieści innych reaktorów jest nadal sprawdzanych pod kątem bezpieczeństwa.

Według rządu powrót do energii jądrowej jest kluczem do poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Przed katastrofą w Fukushimie jedna trzecia energii elektrycznej w Japonii produkowana była w elektrowniach atomowych. Ponowne włączanie reaktorów wymaga nie tylko pozytywnej ekspertyzy technicznej, ale także zgody lokalnych władz. Przeciwnicy energetyki jądrowej zwracają się też do sądów i już kilkakrotnie udało im się w ten sposób storpedować plany ponownego uruchamiania elektrowni atomowych.

11 marca 2011 r. silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I we wschodniej Japonii. Doszło do znacznej emisji substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

(PAP)

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas