Facebook

Exta: nowości w ofercie automatyki budynkowej firmy Zamel

ES_03_2016Automatyka budynkowa Exta to kompleksowe rozwiązanie stworzone przez konstruktorów firmy Zamel pozwalające na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją oraz wszystkimi elementami instalacji budynkowej. Exta dobrze sprawdza się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Ponadto stosowana jest z powodzeniem w inwestycjach użyteczności publicznej, hotelach, szpitalach oraz obiektach przemysłowych. Exta charakteryzuje się prostotą instalacji, dużą intuicyjnością rozwiązań oraz łatwością obsługi. Propozycja firmy Zamel w zakresie automatyki budynkowej poszerzona została o ponad 20 urządzeń. Nowości trafią do sieci sprzedaży w całej Polsce w maju br.

Nowe konstrukcje sterowników rolet dostosowane są do sterowania napędami zasilanymi napięciem 230 V lub niskim napięciem 12-24 V. Urządzenia występują w obudowach przystosowanych do montażu w puszce elektroinstalacyjnej lub na szynie TH35. Sterowniki posiadają wejścia do sterowania lokalnego oraz centralnego. Sterowanie lokalne może być prowadzone za pomocą przycisku pojedynczego lub podwójnego. Urządzenia mogą współpracować z systemami alarmowymi – po podaniu na stałe sygnału na zaciski centralne sterujące zamykaniem rolet (poprzez centralę alarmową) sterowniki zamykają rolety i blokują możliwość ich otworzenia do czasu, gdy centrala alarmowa nie zdejmie sygnału z zacisków sterujących.

Rys. 1. Sterowniki rolet SRP

Rys. 1. Sterowniki rolet SRP

Sterowniki posiadają możliwość sterowania grupowego przy zastosowaniu separatorów wejść typu SEM-01. Każdy sterownik pozwala na zaprogramowanie maksymalnego czasu ruchu rolety oraz trybu pracy komfortowej.

Przekaźniki bistabilne

Oferta przekaźników bistabilnych poszerzyła się o trzy nowe konstrukcje:
• przekaźnik bistabilny dopuszkowy typu PBP-04,
• przekaźnik bistabilny 2-polowy typu PBM-07,
• przekaźnik bistabilny sekwencyjny typu PBM-06.

Rys. 2. Przekaźnik bistabilny dopuszkowy typu PBP-04

Rys. 2. Przekaźnik bistabilny dopuszkowy typu PBP-04

Przekaźnik bistabilny dopuszkowy pozwala na sterowanie za pomocą przycisków (również podświetlanych) obwodem wyjściowym. Jest to realizowane za pomocą przekaźnika przełącznego 10A. Urządzenie pozwala na sterowanie obwodami świetlnymi tradycyjnymi, halogenowymi oraz LED. Kompaktowa obudowa zapewnia łatwą i szybką instalację w puszce elektroinstalacyjnej 60 mm.
Przekaźnik bistabilny 2-polowy posiada dwa zrównoleglone wyjścia przekaźnikowe. Montowany jest na szynie TH35. Urządzenie po podaniu impulsu sterującego zmienia stan obydwu wyjść typu NO/NC na przeciwny. Umożliwia to m.in. łączne odłączenie zasilania od dwóch różnych obwodów lub całkowicie bezpieczne odłączenie źródła światła z instalacji (jednoczesne odłączenie przewodu fazowego oraz neutralnego w tym samym czasie).

Rys. 3. Przekaźnik bistabilny sekwencyjny typu PBM-06 (z lewej) oraz przekaźnik bistabilny 2-polowy typu PBM-07

Rys. 3. Przekaźnik bistabilny sekwencyjny typu PBM-06 (z lewej) oraz przekaźnik bistabilny 2-polowy typu PBM-07

Przekaźnik bistabilny sekwencyjny typu PBM-07 pozwala na sterowanie niezależne dwoma obwodami świetlnymi według ściśle ustalonego algorytmu przełączeń. Za pomocą potencjometru obrotowego wybierany jest tryb pracy urządzenia. Dostępne tryby pracy prezentuje rysunek 4.

Rys. 4. Tryby pracy przekaźnika bistabilnego sekwencyjnego typu PBM-07

Rys. 4. Tryby pracy przekaźnika bistabilnego sekwencyjnego typu PBM-07

Programatory astronomiczne 2-kanałowe

Programatory astronomiczne służą do sterowania oświetleniem w zależności od godzin wschodu i zachodu słońca wyliczanych automatycznie na podstawie wprowadzonych koordynat. Urządzenia posiadają dwa wyjścia przekaźnikowe. Każde z wyjść może pracować z inną korekcją czasową dotyczącą godziny uruchomienia oraz wyłączenia oświetlenia. Każde z wyjść pozwala także na ustawienie osobnej przerwy nocnej. Dodatkowo programator astronomiczny ZCM-32P/U pozwala na zasilenie napięciem w zakresie 24-230 V AC. Urządzenie posiada także możliwość przenoszenia ustawień za pomocą zewnętrznej kości pamięci na inne programatory. Takie rozwiązanie ułatwia proces programowania i konfiguracji.

Rys. 5. Programator astronomiczny ZCM-32P (z lewej) oraz ZCM-32P/U posiadający możliwość przenoszenia ustawień za pomocą zewnętrznej kości pamięci

Rys. 5. Programator astronomiczny ZCM-32P (z lewej) oraz ZCM-32P/U posiadający możliwość przenoszenia ustawień za pomocą zewnętrznej kości pamięci

Automatyczny przełącznik faz APM-20

Automatyczny przełącznik faz typu APM-20 to uproszczona wersja automatycznego przełącznika faz typu APM-10. Urządzenie posiada fabrycznie skonfigurowane optymalne ustawienia i reaguje w przypadku spadku napięcia lub zaniku napięcia na danej fazie zapewniając stałe zasilanie obwodów jednofazowych.

Rys. 6. Automatyczny przełącznik faz APM-20

Rys. 6. Automatyczny przełącznik faz APM-20

Przekaźnik czasowy do rozruchu silników typu gwiazda-trójkąt PCM-08

Przekaźnik czasowy w postaci przełącznika gwiazda / trójkąt służy do sterowania procesem rozruchu silnika, przełączając po odliczeniu nastawionych czasów uzwojenia silnika z konfiguracji gwiazdy w trójkąt. Urządzenie posiada kompaktową,
1-modułową obudowę. Panel przedni posiada potencjometry służące do nastawy czasu pracy w układzie gwiazdy i czasu przełączania przekaźnika w układ trójkąta. Diody LED informują o stanie urządzenia.

Rys. 7. Przekaźnik czasowy do rozruchu silników typu gwiazda-trójkąt PCM-08

Rys. 7. Przekaźnik czasowy do rozruchu silników typu gwiazda-trójkąt PCM-08

Przekaźnik zalania z kontrolą trzech poziomów cieczy

Przekaźnik zalania z kontrolą trzech poziomów cieczy pozwala na automatyczne regulowanie pracy pomp i utrzymywanie cieczy na zadanym poziomie. Dzięki zastosowaniu czujników 2-przewodowych poszczególne sondy można łączyć ze sobą i dopasowywać się do różnych kształtów zbiorników. Potencjometr obrotowy pozwala na dopasowanie się do różnej przewodności cieczy występującej w zbiorniku. Definiuje on czułość urządzenia.

Rys. 8. Przekaźnik zalania PZM-20

Rys. 8. Przekaźnik zalania PZM-20

Ściemniacz oświetlenia – uniwersalny

Urządzenie DIM-30 pozwala na ściemnianie oświetlenia tradycyjnego, halogenowego oraz LED ściemnialnego, zasilanego za pomocą napięcia 230 V AC. Produkt posiada dwa wejścia dedykowane służące do podłączenia przycisku podwójnego. Każde z wejść realizuje odrębnie rozjaśnianie oraz ściemnianie oświetlenia. Trzecie wejście umożliwia podłączenie przycisku pojedynczego oraz sterowanie za jego pomocą oświetleniem. Dodatkowo urządzenie posiada wejście na potencjometr w standardzie 1-10 V, dzięki czemu możliwa jest regulacja płynna.
Na panelu przednim znajdują się dwa potencjometry pozwalające na ustalenie dynamiki procesu rozjaśniania. Pierwszym ustala się czas, w jakim oświetlenie osiąga poziom maksymalny. Drugi potencjometr pozwala na nastawę minimalnej wartości do jakiej możliwe jest przyciemnienie. Takie rozwiązanie ułatwia współpracę ściemniacza z różnymi źródłami oświetlenia.

Rys. 9. Ściemniacz oświetlenia DIM-30

Rys. 9. Ściemniacz oświetlenia DIM-30

Moduł programowania PP1

Moduł pozwala na zaprogramowanie pamięci przenośnych stosowanych w programatorach serii ZCM-XXP/U za pomocą dedykowanego oprogramowania na komputer PC. Urządzenie dostarczane jest wraz z darmowym, prostym oprogramowaniem konfiguracyjnym. W przypadku bardziej skomplikowanych układów zawierających większą ilość programatorów produkt może stanowić istotną pomoc w procesie instalacji.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Zamel

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas