Facebook

RWE podsumowuje działanie monitoringu temperatury linii WN

RWE Stoen Operator podsumowuje działanie pierwszego w Polsce systemu do wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych 110 kV. Wykonane po raz pierwszy w kraju pomiary – za pomocą systemu Valcap – pozwalają na wyznaczenie newralgicznych miejsc na trasie linii kablowych, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii dla klientów.

W 2011 roku po raz pierwszy w Polsce uruchomiono w RWE Stoen Operator system Valcap, służący do wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych 110kV. Pierwsza instalacja w Warszawie obejmowała dwie linie kablowe 110kV, wybudowane w 2010 roku: RPZ Powiśle – RPZ Stadion i RPZ Stadion – RPZ Wschodnia. Układ pozwala na precyzyjny pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury, z rozdzielczością do 1 metra. Układ pomiarowy wykorzystuje do tego celu światłowód umieszczony w żyle powrotnej kabla 110kV. Po okresie kilkuletniej eksploatacji linii i samego systemu Valcap w RWE Stoen Operator wykonane zostały pierwsze oceny i analizy eksploatacyjno-ruchowe.

– Od 2012 roku wszystkie nowobudowane linie 110kV w RWE Stoen Operator wykonywane są z użyciem kabli ze zintegrowanym światłowodem w swojej konstrukcji, służącym do pomiaru temperatury, dzięki czemu będą mogły zostać objęte systemem pomiarowym. Stosowanie linii kablowych, w których możliwy jest pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury przynosi wiele korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić możliwość wykorzystania dynamicznej obciążalności linii oraz zwiększenie jej przepustowości w związku z podwyższoną obserwowalnością parametrów kabli WN. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy z przyczyn ruchowych lub awarii na sieci 110kV, należy zmienić układ pracy i dociążyć wybrane linie wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu systemu Valcap, RWE Stoen Operator zebrał też wiele danych oraz doświadczeń, które wykorzystujemy przy ustalaniu wytycznych do projektowania i budowy nowych linii kablowych WN – podkreśla Janusz Jakubowski z RWE Stoen Operator.

Eliminacja potencjalnych zagrożeń

Wykorzystanie pomiarów pozwala na wyznaczenie newralgicznych miejsc na trasie linii kablowych, wymagających największej uwagi służb odpowiedzialnych za ich eksploatację. Miejscowe zmiany temperatury mogą sygnalizować pojawienie się zagrożenia dla linii (np. odsłonięcie linii przy prowadzeniu prac ziemnych). Wiedza ta pozwala zweryfikować dokładność obliczeń obciążalności, a także uzyskać dokładne informacje dotyczące parametrów termicznych gruntu i rozmaitych osłon stosowanych przy budowie. Wzrost obciążalności linii przekłada się na wzrost efektywności wykorzystania majątku sieciowego, a możliwość monitoringu linii zapewnia jeszcze wyższe bezpieczeństwo dostaw energii dla klientów RWE Stoen Operator.

– Zastosowanie systemu Valcap ma szereg zalet, które przekonały nas do stosowania w RWE Stoen Operator tego rozwiązania w liniach kablowych WN. Myślimy jednak o wykorzystaniu tego innowacyjnego systemu również w innym celu. W sieciach kablowych istotnym problemem są uszkodzenia infrastruktury elektroenergetycznej w trakcie prowadzenia prac ziemnych. Obecnie rozważamy wykorzystanie światłowodów w kablach do identyfikacji drgań, co mogłoby pozwolić na podejmowanie działań prewencyjnych w przypadku wykrycia robót budowlanych w pobliżu linii i uniknąć w ten sposób uszkodzeń, czy awaryjnych wyłączeń – wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.

RWE Stoen Operator

RWE Stoen Operator jest operatorem systemu dystrybucyjnego, który zarządza warszawską siecią elektroenergetyczną o łącznej długości 16 293 km. Wolumen dystrybuowanej przez spółkę energii wynosi 7 229 GWh. Firma codziennie dostarcza energię elektryczną do blisko 1 mln klientów. W latach 2014-2019 RWE Stoen Operator zrealizuje na terenie Warszawy inwestycje sieciowe o łącznej wartości 1,6 mld zł.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas