Facebook

Saule Technologies prezentuje perowskitowy zasilacz do smartfonów

Saule Technologies na początku marca zaprezentowała na konferencji ABXPV w Barcelonie prototyp perowskitowego zasilacza do smartfonów. Spółka zapowiada, że już niedługo pokaże kolejne osiągnięcia.

Saule Technologies robi kolejny krok w stronę komercjalizacji technologii produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. 3 marca, podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie spółka zaprezentowała pierwszy, działający prototyp modułu na bazie perowskitów, zasilający urządzenia typu smartfon.

– To szczególne wydarzenie dla całego zespołu Saule Technologies. Cieszymy się, że doszliśmy do momentu, w którym możemy pokazać rezultaty naszej dotychczasowej pracy. Prototyp, który zaprezentowaliśmy w Barcelonie to dopiero początek. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz japońskiego inwestora, będziemy w stanie znacznie udoskonalić naszą technologię. Będziemy pracować w lepszych warunkach, na nowoczesnym, profesjonalnym sprzęcie, na który czekamy. Już wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami – oznajmia Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.

Konferencja ABXPV

Na konferencji w Barcelonie spotykają się przedstawiciele nauki m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Korei, Stanów Zjednoczonych. Saule Technologies wystąpiło na ABXPV w roli sponsora i przedstawiciela polskich innowacji, który jako jedyny jak do tej pory odnotował tak znaczące postępy w zakresie zastosowania perowskitów w produkcji elastycznych ogniw metodą ink-jet.

– To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej. W kolejnych etapach prac laboratorium będą powstawały coraz większe i wydajniejsze powierzchnie nadruku, umożliwiające wytwarzanie nawet wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych. Ich zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki – dodaje Piotr Krych, prezes Saule.

Zespół Saule konsekwentnie dąży do wyznaczonych celów i sukcesywnie pokazuje możliwości zastosowania rozwijanej technologii nie tylko w przemyśle, ale i w życiu codziennym.

–Zaprezentowany podczas ABXPV prototyp pierwszego cienkiego, lekkiego i elastycznego modułu zasilającego urządzenie typu smartfon z pewnością jest znaczącym sygnałem dla rynku, że zbliża się era perowskitów – dodaje Artur Kupczunas, wiceprezes Saule.

Saule Technologies

Saule Technologies jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów w produkcji cienkich, elastycznych i lekkich ogniw fotowoltaicznych. Rozwijana przez firmę technologia przyczynia się do powstawania nowych, rewolucyjnych produktów oraz zmniejszenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

Saule Technologies rozpoczęła działalność w 2014 roku. W kolejnym roku spółka pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie o wartości ponad 25mln zł oraz podpisała umowę inwestycyjną z jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców – Hideo Sawadą.

Założycielem Saule Technologies jest Olga Malinkiewicz, polska naukowiec, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Za swoje odkrycie, dokonane na Uniwersytecie w Walencji, Olga Malinkiewicz otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21 w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas