Facebook

Bosch uruchamia chmurę „Bosch IoT Cloud”

Bosch uruchamia własną chmurę obliczeniową dla potrzeb usług oferowanych za pośrednictwem internetu. W ramach chmury obliczeniowej Bosch (Bosch IoT Cloud) międzynarodowy koncern technologiczno-usługowy będzie oferował różnorodne aplikacje z zakresu zintegrowanej mobilności, zintegrowanego przemysłu oraz zintegrowanych budynków. Pierwszym krajem, w którym dostępne będą usługi Bosch, będą Niemcy.

Już teraz oferujemy pełne portfolio dla zintegrowanego świata z jednego źródła. Bosch IoT Cloud to ostatni element układanki, jeśli chodzi o nasze kompetencje w dziedzinie oprogramowania. Jesteśmy teraz kompleksowym dostawcą usług w obszarze Internetu rzeczy – powiedział prezes Grupy Bosch dr Volkmar Denner podczas konferencji Bosch ConnectedWorld w Berlinie, poświęconej IoT.

Bosch jest przedsiębiorstwem, które działa na wszystkich trzech poziomach koncepcji Internetu rzeczy. Grupa Bosch oferuje kluczowe technologie, m.in. czujniki i oprogramowanie wykorzystywane w procesie integracji w sieci, a równocześnie zajmuje się opracowywaniem bazujących na niej nowych usług.

Istotnym czynnikiem sukcesu naszych rozwiązań zintegrowanych jest możliwość ich rozbudowy. Modele biznesowe muszą mieć, odpowiednio do potrzeb, możliwość dalszego, szybkiego rozwoju. Dzięki chmurze obliczeniowej Bosch dysponuje obecnie odpowiednią infrastrukturą. Bosch IoT Cloud to ważny kamień milowy dla Grupy Bosch – wyjaśnił Denner, który w zarządzie spółki Bosch odpowiada także za badania i rozwój.

Bosch IoT Cloud składa się z infrastruktury technicznej oraz z platformy i oprogramowania. Początkowo chmura obliczeniowa Bosch będzie wykorzystywana dla potrzeb własnych rozwiązań koncernu technologiczno-usługowego. Od roku 2017 zostanie udostępniona także innym firmom jako usługa.

Platforma Bosch IoT Suite

Centralnym elementem programowym chmury Bosch IoT Cloud jest stworzona przez koncern platforma Bosch IoT Suite. Identyfikuje ona przedmioty komunikujące się z internetem, zarządza wymianą danych między nimi i umożliwia realizację szeregu usług oraz modeli biznesowych. Big Data Management pozwala na analizę dużych ilości danych.

Platforma Bosch IoT Suite stanowi mózg świata zintegrowanego w sieci. Oferuje wszystkie funkcje niezbędne do połączenia urządzeń, użytkowników oraz firm – stwierdził Volkmar Denner.

W ramach Bosch IoT Suite można zapisywać reguły zautomatyzowanego podejmowania decyzji. Wówczas np. w sytuacji, gdy maszyny wykazują oznaki zużycia zgodnie z zapisanym wzorcem, można wcześniej wyznaczyć termin prac serwisowych. Już obecnie wiele rozwiązań i projektów firmy Bosch oraz jej klientów bazuje na tej platformie. Ponad pięć milionów urządzeń i maszyn zostało zintegrowanych za pośrednictwem platformy IoT Suite.

Transformacja cyfrowa i coraz większy stopień integracji za pośrednictwem internetu to dla nas ogromna szansa. Szczególnie te przedsiębiorstwa, które dysponują solidną bazą przemysłową i wysokimi kompetencjami w produkcji sprzętu, mają przed sobą perspektywy zarówno w klasycznych obszarach działalności, jak i w zupełnie nowych branżach. Istotnym warunkiem jest przy tym doświadczenie w dziedzinie oprogramowania oraz IT. Bosch zdobywa je już od wielu lat – powiedział podczas konferencji prezes Grupy Bosch.

 Zastosowania

Przedsiębiorstwo wprowadziło już na rynek wiele produktów i rozwiązań dla świata zintegrowanego. Przykładowo system Bosch Smart Home umożliwia mieszkańcom zdalne sprawdzenie temperatury w domu oraz sterowanie nią z dowolnego miejsca. W ramach Bosch IoT Cloud działa również rozwiązanie dla instalatorów urządzeń grzewczych. Mogą oni korzystać ze zdalnego dostępu do urządzeń grzewczych Bosch, aby w razie awarii dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny. Dzięki temu serwisant może ze sobą zabrać odpowiednią część zamienną już przy pierwszej wizycie i od razu wykonać naprawę. Dla użytkownika oznacza to niższy koszt serwisowania urządzeń.

W chmurze Bosch przetwarzane są także dane z czujników instalowanych na polach z uprawami szparagów. Dzięki dokładnej znajomości temperatury gruntu rolnicy mogą zwiększać swoje plony i zyski. W ramach Bosch IoT Cloud powstanie także internetowa mapa wolnych miejsc na parkingach Park+Ride (Parkuj i Jedź) usytuowanych wzdłuż tras kolei miejskiej w Stuttgarcie. Czujniki wykrywają, które miejsca parkingowe są wolne i przekazują te informacje do chmury obliczeniowej Bosch, gdzie aktualizowana jest mapa. Użytkownicy mogą pobrać mapę na swoje smartfony. Kolejnym przykładem jest usługa „Book-and-Park“ (Rezerwuj i parkuj) dla kierowców samochodów ciężarowych. Jeżeli kierowca będzie szukał wolnego miejsca, pojazd przekaże jego lokalizację do chmury obliczeniowej Bosch. Następnie zostanie wyszukane i zarezerwowane wolne miejsce w okolicy, a informacja trafi do kierowcy.

Bosch ConnectedWorld
Bosch ConnectedWorld to odbywająca się raz do roku konferencja poświęcona Internetowi przedmiotów. W tym roku, w Berlinie około 800 międzynarodowych ekspertów dyskutowało o aktualnych obszarach zastosowań i nowych modelach biznesowych. W oparciu o wiele udanych przykładów konferencja pokazuje, że koncepcja Internetu rzeczy nie jest już jedynie wizją, lecz stała się rzeczywistością.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas