Arabia Saudyjska stawia na OZE i energetykę jądrową
Jak informuje „Rzeczpospolita” władze Arabii Saudyjskiej zamierzają wprowadzić w życie plan ograniczenia stale rosnącego zużycia ropy, a pomóc w tym mają między innymi odnawialne źródła energii. Rosnące zużycie energii elektrycznej może do prowadzić do tego, że w Arabia Saudyjska będzie do 2030 roku wykorzystywała do jej produkcji aż 30 proc. wydobywanej w tym kraju ropy rocznie. Saudowie chcą zahamować proces zwiększania zużycia ropy do celów energetycznych i obierają kurs na OZE oraz energetykę jądrową.
Przyjęta przez Arabię Saudyjską strategia w zakresie energetyki ze źródeł odnawialnych zakłada, że do 2040 roku w kraju tym powstaną źródła OZE o łącznej mocy 54 GW, z czego 41 GW mają stanowić elektrownie słoneczne, 9 GW – elektrownie wiatrowe, 3 GW – elektrownie wykorzystujące odpady i 1 GW – źródła geotermalne.
Kolejny kierunek rozwoju energetyki, na który stawia arabski kraj to źródła jądrowe. W Arabii Saudyjskiej trwa budowa 16 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 17 GW, które docelowo mają zaspakajać ponad 15 proc. jej zapotrzebowania na energię elektryczną. Koszty tych inwestycji sięgają 80 mld USD, a pierwszy blok jądrowy ma ruszyć w 2022 roku.