Tanieje energia z fotowoltaiki w USA
W południowej Kalifornii rozpoczęła się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej o nazwie Springbok2, której moc maksymalna wyniesie 191 MW. Produkowaną przez nią energię kupi operator energetyczny z Los Angeles. Cena za energię, którą ustalono w długoterminowej umowie PPA, wynosi zaledwie 0,058 dol./kWh.
Projekt jest realizowany przez dewelopera 8minutenergy, a większościowym udziałowcem inwestycji jest firma D.E. Shaw Renewable Investments LLC. Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na ruchomych konstrukcjach firmy Array Technologies i będą obsługiwane przez inwertery dostarczone przez SMA. Instalacje zostaną rozlokowane na powierzchni około 3 km2.
Cena zaoferowana za energię z farmy fotowoltaicznej Springbok 2 jest konkurencyjna wobec kosztów energii produkowanej z konwencjonalnych elektrowni węglowych i gazowych. Nie jest to jednak najniższa cena za energię z PV, którą wpisano do umów PPA uzgodnionych ostatnio w Kalifornii. Rada kalifornijskiego miasta Palo Alto zarekomendowała niedawno zawarcie umowy na zakup energii po rekordowo niskiej cenie 36,76 dol./MWh, produkowanej na farmie fotowoltaicznej o mocy 26 MW, która powstanie w Palmdale koło Los Angeles. Jej uruchomienie zaplanowano na rok 2021.
Niższym cenom za energię z PV sprzyjają w USA federalne ulgi podatkowe przyznawane inwestorom budującym farmy fotowoltaiczne w ramach mechanizmu ITC. Amerykański Kongres w końcu 2015 r. przyjął regulacje zakładające utrzymanie obecnego poziomu federalnych ulg podatkowych (30 proc.) łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie ITC na stałym poziomie 10 proc. To powinno zapewnić dalszy, stabilny rozwój rynku solarnego w USA – do czasu, gdy amerykańska branża PV nie będzie już potrzebować preferencyjnego wsparcia.