SBF Polska PV opracowało postulaty ws. mikroinstalacji OZE
31 marca na targach Enex w Kielcach odbyło się forum fotowoltaiczne Solar+ poprowadzone przez prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Bogdana Szymańskiego.
Podczas spotkania Stowarzyszenie poruszyło tematy dotyczące rozwoju instalacji PV w Polsce na przestrzeni ostatnich lat oraz procedur, dokumentów i obowiązków związanych z przyłączaniem mikroinstalacji. Po wydarzeniu odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia, na którym jednoznacznie poparto stanowisko porozumienia branży fotowoltaicznej, dotyczące systemów wsparcia, którego SBF – Polska PV stało się sygnatariuszem. Wypracowane podstawowe postulaty to:
- pełny net- metering 1:1 w kontekście bilansowania energii czynnej i dystrybucji energii,
- taryfy gwarantowane oferowane za sprzedaż nadprodukcji energii po zbilansowaniu,
- określenie definicji Prosumenta jako każdego konsumenta energii od chwili montażu mikroinstalacji.
Postulaty te zostaną zawarte w piśmie do Ministra Energii przygotowywanym przez szerokie porozumienie i sygnowane przez szereg środowisk i firm. Przyczyną ich powstania jest niejasna obecnie sytuacja prawna oraz wątpliwości wzbudzone przez dochodzące szczątkowe informacje na temat projektu ustawy o OZE. Wspólne wypracowanie stanowiska ma na celu możliwość dialogu branży ze stroną ustawodawczą i podjęcie wspólnych działań prowadzących do wykreowania zapisów prawnych służących rozwojowi energetyki prosumenckiej w Polsce.
SBF Polska PV
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV jest pozarządową organizacją, której głównym celem jest propagowanie oraz stymulacja rozwoju energetyki opartej o systemy fotowoltaiczne w Polsce. Polski rynek z jednej strony jest bardzo młody z drugiej dynamicznie się rozwija. Z tego względu celem wyeliminowania problemów znanych z rynków rozwiniętych stowarzyszenie Polska PV zamierza kłaść duży nacisk na propagację dobrych praktyk w zakresie doboru, projektowania i wykonania elektrowni fotowoltaicznych. Branża fotowoltaiczna to szerokie spektrum firm i osób prywatnych, w którym można odnaleźć zarówno producentów, dystrybutorów, generalnych wykonawców, instalatorów jak i hobbystów. Celem Stowarzyszenia jest stworzenie platformy w ramach, której każdy z uczestników rynku będzie miał możliwość wpływać na jego rozwój.
Główne cele Stowarzyszenia
Do głównych celów SBF Polska PV należą:
- promocja energetyki fotowoltaicznej,
- tworzenie klimatu do rozwoju polskiej branży fotowoltaicznej,
- opracowywanie standardów w zakresie realizacji inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne,
- opracowanie wytycznych w zakresie programów funkcjonalno użytkowych,
- rozpowszechnianie wiedzy na temat fotowoltaiki,
- poprawa jakości wykonywanych instalacji fotowoltaicznych,
- stworzenie warunków do rozwoju runku fotowoltaicznego w Polsce,
- przygotowywanie i promocja systemu wsparcia dla elektrowni fotowoltaicznych,
- udział w pracach nad tworzeniem prawa w zakresie OZE,
- edukacja w zakresie instalacji fotowoltaicznych, wsparcie działań z zakresu badań i rozwoju systemów fotowoltaicznych.