Facebook

Trwają prace nad uregulowaniem przepływu mocy systemów Polski i Niemiec

Operatorzy systemów przesyłowych PSE i 50Hertz rozpoczną wkrótce eksploatację przesuwnika fazowego na południowym połączeniu systemów Polski i Niemiec. Z kolei północne połączenie pomiędzy stacjami Vierraden (Niemcy) i Krajnik (Polska) zostanie tymczasowo wyłączone do 2018 r. w celu umożliwienia wykonania koniecznych prac i zapewnienia efektywnej regulacji przepływów mocy.

PSE planują zakończenie pierwszego etapu projektu instalacji przesuwników fazowych (PST) pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec w maju 2016 r. Przesuwniki fazowe (zestaw czterech jednostek) zostały zainstalowane w stacji Mikułowa na południowym połączeniu obu systemów łączącym stacje Hagenwerder i Mikułowa. Obecnie trwają pracę związane z przyjęciem ich do eksploatacji.

Planowane rozpoczęcie eksploatacji przesuwnika w stacji Mikułowa oznacza zakończenie pierwszej części projektu skoordynowanej inwestycji PSE i niemieckiego 50Hertz w instalację przesuwników fazowych. Druga część projektu obejmuje budowę przesuwnika fazowego w niemieckiej stacji Vierraden, wraz z przeprowadzeniem modernizacji linii Krajnik-Vierraden, skutkującej podniesieniem jej napięcia z obecnego 220 kV na 380 kV. Przesuwniki fazowe zainstalowane na granicy polsko-niemieckiej będą zarządzane w skoordynowany sposób przez obu operatorów.

Przesuwnik fazowy

Opóźnienia po niemieckiej stronie

Z uwagi na skargę sądową przeciwko udzieleniu zezwolenia na budowę dla 50Hertz tzw. „linii Uckermark” niezbędnej dla przełączenia linii Vierraden-Krajnik na 380 kV, drugi etap projektu inwestycyjnego PST prowadzony przez 50Hertz ma opóźnienia. Dlatego też, z powodu braku linii Uckermark, 50Hertz będzie stosować tymczasowe rozwiązanie polegające na połączeniu pracujących aktualnie na napięciu 220 kV linii po stronie niemieckiej przyłączonych do stacji Vierraden ze zmodernizowaną linią 380 kV Vierraden-Krajnik za pomocą transformatorów 380/220 kV. Takie rozwiązanie umożliwi przełączenie linii transgranicznej na napięcie 380kV oraz rozpoczęcie użytkowania pierwszych dwóch PST w stacji Vierraden (z czterech zaplanowanych jednostek). W tym samym czasie PSE dostosują stację Krajnik do przełączenia linii do pracy na napięciu 380 kV. W związku z powyższym, linia 220 kV Vierraden-Krajnik zostanie przez obu operatorów czasowo wyłączona do czasu, gdy będzie możliwe jej przełączenie na 380kV w opisanej wyżej przejściowej konfiguracji.

Obecny harmonogram inwestycji przewiduje wyłączenie linii Vierraden-Krajnik na początku czerwca 2016 r. na okres około dwóch lat. Ma ono pomóc w utrzymaniu bezpiecznej pracy obu sieci przesyłowych, nawet w przypadku dużego obciążenia połączenia polsko-niemieckiego przez przepływy niegrafikowe. Jest to także konieczne dla skutecznego wykorzystania PST w stacji Mikułowa oraz dla zmniejszenia stosowanych dotychczas na dużą skalę kosztownych środków zaradczych, które nie zawsze są dostępne.

Przesuwnik fazowy

Działanie wszystkich czterech PST w 2020 roku

Oczekuje się, że możliwość sterowania fizycznymi przepływami mocy na połączeniu Hagenwerder-Mikułowa za pomocą PST pozwoli na zwiększenie handlowych zdolności przesyłowych w kierunku do Polski. Po przyjęciu do eksploatacji PST w stacji Mikułowa i wyłączeniu linii Vierraden-Krajnik, obaj operatorzy zamierzają oferować transgraniczne zdolności przesyłowe na Rynku Dnia Następnego, w zależności od wyników analiz technicznych oraz uzyskanego doświadczenia operacyjnego z użytkowania PST.

Osiągnięcie docelowego trybu działania z wszystkimi czterema PST w stacji Vierraden i przyłączoną linią Uckermark przewiduje się na rok 2020, w zależności od decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę linii Uckermark. Ten ostatni etap będzie oznaczać zakończenie skoordynowanego projektu inwestycyjnego PSE i 50 Hertz. Do czasu jego zakończenia, opisane powyżej rozwiązanie tymczasowe będzie pomocne w zarządzaniu przepływami między Niemcami i Polską oraz oferowaniu zdolności przesyłowych z uwzględnieniem bezpiecznego funkcjonowania połączonych systemów. Występujące dotychczas wysokie przepływy niegrafikowe uniemożliwiały obu operatorom oferowanie zdolności przesyłowych dla wymiany handlowej w kierunku do Polski.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas