Facebook

Technologia Phaser dla branży rozrywkowej

ELEKTROSYSTEMY 05/2016Phaser to technologia laserowa stworzona przez firmę Osram na potrzeby branży rozrywkowej. Jej premiera miała miejsce podczas targów Prolight + Sound, które odbyły się w kwietniu 2016 roku we Frankfurcie nad Menem.

Termin Phaser powstał z połączenia wybranych liter angielskich słów: Phosphor (luminofor) i Laser. Technologia charakteryzuje się strumieniem świetlnym o wartości aż do 18 000 lumenów. Podczas prac badawczych nad nowymi rozwiązaniami firma Osram korzystała ze swoich doświadczeń w pracach dla przemysłu samochodowego, jak i medycznego.

Oświetlenie Phaser

Nowe produkty laserowe znajdują zastosowanie jako oświetlenie wydarzeń kulturalnych, zapewniając odpowiednie światło zarówno przed kamerami, jak i na scenie. Wszystkie rozwiązania bazują na technologii tradycyjnej i technologii LED (Solid State Lighting – SSL) i są wykorzystywane do tworzenia różnorodnych efektów świetlnych. Zastosowany w oprawach typu Phaser, oparty na technologii LED/laser światłowodowy moduł Itos Phaser 3000 o białej barwie światła został w 2014 roku wyróżniony nagrodą R&D 100 Award. Z kolei technologia LARP (ang. Laser Activated Remote Phosphor), zaprojektowana na potrzeby oświetlenia motoryzacyjnego, jest od 2014 roku stosowana w laserowych reflektorach seryjnie produkowanych samochodów. Obecnie system Phaser został wdrożony do produktów dla przemysłu rozrywkowego. Lampy i reflektory zapewniają wysoki stopień jasności, którego nie można osiągnąć za pomocą dotychczasowych rozwiązań LED, a ich trwałość obniża koszty eksploatacyjne oraz gwarantuje wysoką niezawodność oświetlenia – bardzo ważną w przypadku wydarzeń o charakterze medialnym i rozrywkowym.

Nowe produkty Osram

Na targach we Frankfurcie firma Osram zaprezentowała m.in. rodzinę opraw Osram Kreios Profile i Fresnel, uaktualnione wersje znanych produktów Osram Lok-it! Power Series oraz wielochipowy moduł Osram LED RGBW SplitStar S32.

Oprawy Kreios LED o większej wydajności
i kompaktowej konstrukcji

Dzięki wysokiej efektywności świetlnej, wydajne oprawy LED Kreios Fresnel i Kreios Profile dobrze sprawdzają się zwłaszcza na małych i średnich scenach. Produkty oferują światło bez migotania oraz możliwość pełnej regulacji strumienia. Zakres zoomu oprawy Fresnel mieści się w przedziale od 14 do 77 stopni, a w przypadku produktu Profile – w przedziale od 20 do 36 stopni. Oprawy oświetleniowe Kreios Fresnel i Kreios Profile są dostępne na rynku od początku 2016 roku.

Oprawy Osram Kreios LED

Rodzina Lok-it! Power Series

Ze względu na stale poszerzający się zakres zastosowań lamp i większe wymagania co do ich wydajności, firma Osram przeprowadziła techniczny lifting produktów Lok-it! Power Series i zaprojektowała ich nowe wersje: Lok-it! 1000/PS Brilliant oraz Lok-it! 1400/PS Brilliant o wskaźniku oddawania barw (CRI) 95. Seria ta obejmuje również wersję Lok-it! 1000/PS Blue o temperaturze barwowej 7500 K oraz model Lok-it! 1000/PS Beam o krótszym łuku elektrycznym. We wszystkich nowych wersjach specjalny filtr umieszczony w lampie redukuje zielony odcień, zwykle zauważalny w przypadku lamp metalohalogenkowych, oraz zapewnia zrównoważone widmo. Dzięki wskaźnikowi oddawania barw (CRI) powyżej 90, lampy te oferują wysoką jakość światła i naturalne oddawanie barw. Ponadto, ich ceramiczne trzonki sprawiają, że są one odporne na wysokie napięcie zapłonowe, wynoszące aż do 35 kV. Kompaktowe wymiary i krótszy łuk elektryczny oznaczają, że nowa wersja Lok-it! Power Series jest mniejszym, a jednocześnie jaśniejszym źródłem światła.

Zmodernizowane źródło światła Lok-it! 1000/PS Brilliant

Wielokanałowy moduł LED S32 RGBW SplitStar

Kolejną nowością jest wielokanałowy moduł LED S32 RGBW charakteryzujący się dużą luminancją w połączeniu z wysokim strumieniem świetlnym. Moduł ten został skonstruowany z bardzo gęsto rozmieszczonych chipów LED w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i białym, które mogą być sterowane pojedynczo i działać przy natężeniu aż do 5 A, dzięki niskiej rezystancji termicznej wynoszącej 0,2 K/W. Parametry te powodują, że niewielka powierzchnia jest w stanie wytworzyć bardzo dużą ilość światła. Moduł SplitStar S32 RGBW nadaje się do oświetlenia scenicznego, architektonicznego i efektowego.

Wielokanałowy moduł LED S32 RGBW SplitStar

Rodzina Sirius HRI: reflektorowe lampy
o wysokiej luminancji do ruchomych głowic

Trzy nowe produkty dołączyły także do rodziny Sirius HRI: Sirius HRI 100W, 440W i 580W Brilliant. Oprócz najnowszych modeli, dostępne są również mocne lampy metalohalogenkowe, takie jak Sirius HRI 132W, 140W RO, 190W+, 230W, 280W, 330W, 330W XL i 330W X8. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej budowie te reflektorowe lampy mogą być stosowane w ruchomych głowicach. Krótki łuk elektryczny lamp Sirius HRI zapewnia wysoką luminancję i stałą moc świetlną przez cały okres eksploatacji. Produkty Sirius HRI są dostarczane z kompletnym systemem, łącznie ze statecznikiem elektronicznym.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Osram

 

 

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas