Facebook

Multimetry Gossen Metrawatt z oferty Astat

ELEKTROSYSTEMY 6/2016Połączenie wielu funkcji pomiarowych w jednym urządzeniu sprawiło, że multimetry są najczęściej używanymi miernikami. Wykorzystuje się je zarówno do podstawowych prac elektrycznych, jak też do bardziej wymagających zadań. Oferta firmy Gossen Merawatt obejmuje multimetry o szerokim spektrum zastosowania – przyrządy dysponują funkcjami przydatnymi do pracy w wielu typach aplikacji. Dystrybutorem urządzeń jest Astat.

Podstawowy zakres funkcji multimetrów, czyli woltomierza, amperomierza i omomierza, coraz częściej rozszerza się o dodatkowe możliwości. Nowoczesne multimetry cyfrowe mogą wykonywać kilka pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i prądu z wyznaczeniem mocy lub napięcia i jego częstotliwości, zapamiętywać mierzone wielkości oraz wyznaczać średnią z pomiarów. Poszerzenie zakresu funkcji o bezprzewodową transmisję danych i testowanie izolacji powoduje, że multimetry jeszcze przez długi czas będą należeć do podstawowych narzędzi elektryków.
Firma Gossen Metrawatt proponuje aż 40 różnych modeli multimetrów, które różnią się od siebie nie tylko funkcjami pomiarowymi, ich ilością lub zakresem, ale przede wszystkim celem zastosowania i miejscem przeznaczenia. Ofertę otwierają przyrządy dojrzałe technicznie, które w swych funkcjach pomiarowych nie wprowadzają rewolucyjnych zmian, przy czym dysponują np. funkcją TRMS w paśmie do 2 kHz czy certyfikatem kalibracji zgodnym z wymogami ISO17025 (serie 2+ i World).

Rys. 1. Multimetry Gossen Metrawatt z serii 2+ i World

Rys. 1. Multimetry Gossen Metrawatt z serii 2+ i World

Utrzymanie ruchu

Prócz rozwiązań standardowych, producent oferuje mulimetry przystosowane do wielu szczególnych wymagań. Urządzenia Gossen Metrawatt serii A odpowiadają np. na szeroko rozumiane potrzeby służb utrzymania ruchu. Zapewniają m.in. pomiary napięć (AC, DC, odkształconych, zakłóconych itp.) po stronach wtórnych falowników, pomiary prądów, poborów w trybie standby, upływów itd. Multimetry serii A to przyrządy wyposażone w 23 funkcje pomiarowe, tylko trzy gniazda pomiarowe oraz dokładny, czytelny wyświetlacz z wysokim kontrastem i podświetleniem. Standardem jest wspomniany już certyfikat kalibracji, a także gumowa osłona zapewniająca ochronę mechaniczną przed wstrząsami i uderzeniami.

Rys. 2. Modele Base, Pro, Tech, X-tra i Tcom to wszechstronna i uniwersalna oferta multimetrów adresowana m.in. dla energetyki zawodowej

Rys. 2. Modele Base, Pro, Tech, X-tra i Tcom to wszechstronna i uniwersalna oferta multimetrów adresowana m.in. dla energetyki zawodowej

Energetyka

Urządzenia Base, Pro, Tech, X-tra i Tcom to wszechstronna i uniwersalna oferta adresowana m.in. dla energetyki zawodowej, np. dzięki możliwości pomiaru prądu za przekładnikiem prądowym. Model Pro dokonuje takiego pomiaru bez najmniejszego ryzyka awarii przyrządu, ponieważ jest pozbawiony bezpiecznika w ustroju pomiarowym na zakresie pomiaru prądu. Nie jest to rozwiązanie zupełnie nowe, jednak bardzo przydatne w przypadku wykonywania pomiarów w strategicznych miejscach. Zapis danych, obróbka w profesjonalnym środowisku to cechy, które z kolei wyróżniają model X-tra.

Rys. 3. Multimetry Gossen Metrawatt serii E – o podwyższonej rozdzielczości

Rys. 3. Multimetry Gossen Metrawatt serii E – o podwyższonej rozdzielczości

Zastosowania specjalne

Seria multimetrów Gossen Metrawatt E jest rozwinięciem serii A – mierniki dysponują wyższą rozdzielczością. Wysoka rozdzielczość przyrządów jest wymagana np. w laboratoriach lub innych aplikacjach, gdzie oczekiwany jest bardzo dokładny pomiar. W przypadku, gdy badania musza być wykonane w strefie Ex, głęboko pod ziemią lub np. w szpitalu na czynnym bloku operacyjnym, można wykorzystać urządzenia pomiarowe serii S. Jest to szeroki wachlarz multimetrów specjalnych. Aplikacje w klasach wybuchowości BVS 13 Atex E 089, II 2G Ex ib IIC T4/T6 Gb, I M2 Ex ib I Mb mogą być obsługiwane przy pomocy multimetru EXM25. Serwisy szpitalne, sekcje aparatury medycznej oraz działy utrzymania ruchu w placówkach medycznych mogą skorzystać z urządzenia z obudową bakteriobójczą, wytrzymałą także na skutki stosowania medycznych środków czyszczących. Multimetry tego rodzaju mogą być używane np. na czynnych blokach operacyjnych, gdzie ratowane jest życie ludzkie.

Rys. 4. Multimetr Gossen Metrawatt EXM25 do zastosowań w strefach Ex

Rys. 4. Multimetr Gossen Metrawatt EXM25 do zastosowań w strefach Ex

Rys. 5. Multimetr z serii S z obudową bakteriobójczą – do zastosowań w warunkach wysokich standardów higienicznych

Rys. 5. Multimetr z serii S z obudową bakteriobójczą – do zastosowań w warunkach wysokich standardów higienicznych

Analizator energii i mocy

Multimetr Metrahit Energy w dużym skrócie można nazwać jednofazowym analizatorem energii i mocy. Urządzenie pozwala np. wykonywać pomiary poboru energii przez urządzenia będące w trybie standby. To specyficzne zastosowanie umo­żliwia kontrolę kosztów aplikacji. Rysunek 6 prezentuje zastosowanie miernika w układach jednofazowych. Dzięki użyciu cęgów i sond napięciowych multimetr moż­na przystosować do pracy w układach trójfazowych.
Multimetrem Metrahit Energy można również prowadzić bardzo zaawansowaną akwizycję danych. Pomiary mogą być wykonywane w kilku miejscach, kilkoma, wcześniej zsynchronizowanymi przyrządami. Synchronizacji dokonuje się poprzez użycie funkcji w oprogramowaniu Metrawin 10. Synchronizacja w szczególności dotyczy czasu. Można ustawić zegary wewnętrzne przyrządów zgodnie z zegarem odniesienia, którym może być np. zegar komputera.
Dzięki temu jeden rozległy element może być sprawdzony, a w rezultacie poddany analizie pod kątem danych zebranych w tym samym czasie z kilku miejsc.

Rys. 6. Multimetr Metrahit Energy

Rys. 6. Multimetr Metrahit Energy

Podsumowanie

Doboru multimetrów powinno się dokonywać na podstawie określenia potrzeb obsługiwanej aplikacji.
Oferta Gossen Metrawatt pozwala wybrać odpowiednie narzędzie o wymaganych funkcjach, także dla aplikacji niewymienionych w artykule, takich jak: serwis napędów elektrycznych, awionika, silniki, pojazdy elektryczne, kalibratory przemysłowe itp.
Sprzedaż, wsparcie techniczne oraz merytoryczne z zakresu oferty multimetrów Gossen Metrawatt na terenie Polski prowadzi poznań­ska firma Astat. Osobą odpowiedzialną za tę grupę produktów jest inż. Miłosz Cią­żyński.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Astat

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas