Facebook

Portal LEDukacja.pl firmy Osram

Elektrosystemy 6/2016Źródła światła LED są coraz częściej wybierane do zastosowań w oświetleniu wnętrz. W porównaniu ze standardowymi żarówkami zużywają nawet do 90% mniej energii elektrycznej, potrzebnej do wytworzenia tej samej ilości światła. Portal www.LEDukacja.pl firmy Osram udostępnia najważniejsze informacje o tej technologii, istotne z punktu widzenia użytkownika.

O popularności oświetlenia LED decyduje zarówno rosnąca świadomość ekologiczna, jak i zwiększające się koszty oświetlenia. Użytkownicy coraz częściej chcą świadomie oszczędzać energię i z tego powodu wybierają efektywne, energooszczędne źródła światła. Źródła LED są dużo trwalsze i znajdują o wiele wię­cej zastosowań niż starsze typy oświetlenia. Żywotność niektórych modeli lamp LED to nawet 25 tys. godzin, co oznacza, że z produktów takich można korzystać aż przez ćwierć wieku, przy założeniu około 2,5-3 godzin pracy dziennie. Lampy LED charakteryzują się także bardzo dob­rym współczynnikiem oddawania barw i szerokim kątem rozsyłu światła.

Lampy LED pozwalają zaoszczędzić do 85% energii

Lampy LED pozwalają zaoszczędzić do 85% energii

Kampania LEDukacja

LED-y stają się obecnie często podstawowymi źródłami światła. Dla odpowiedniego doboru rozwiązania istotna jest jednak wiedza, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakie typy lamp stosować do konkretnych pomieszczeń. W dokonaniu wyboru właściwych produktów ma pomagać nowy serwis internetowy Osram – www.LEDukacja.pl. Zamieszczono na nim m.in. filmy prezentujące najistotniejsze informacje na temat lamp LED oraz korzyści wynikające z ich użytkowania. Portal dostarcza również wiedzę o najnowszych trendach w branży oświetleniowej oraz umożliwia zrobienie zakupów online.
Nowa strona internetowa to element większej kampanii LEDukacja, którą firma prowadzi już od pewnego czasu. Podczas kampanii producent przypomina o tym, jak istotną rolę w życiu człowieka pełni światło i jak ważny jest dobór rozwiązań dobrej jakości, nieoddziałujących negatywnie na użytkownika. W akcji informacyjnej poruszane są tematy oszczędności, innowacji, technologii, designu i wpływu światła na nastrój – czyli aspekty nieodłącznie związane z zaawansowanymi technikami oświetlenia, takimi jak lampy LED.
Porównanie efektywności różnych źródeł światłaPorównanie efektywności różnych źródeł światła

Oferta Osram LED

Firma Osram stworzyła portfolio rozwią­zań LED pozwalające na wybór produktów pasujących do różnych opraw. Jednocześnie producent koncentruje się na zapewnieniu trwałości, solidnego wykonania oraz wytrzymałej konstrukcji lamp. Źródła LED Osram są wykorzystywane m.in. do kreowania przyjaznej atmosfery w miejscach pracy i odpoczynku oraz do dekoracji wnętrz.
Właściwie dobrane światło sztuczne może wspomagać wewnętrzny zegar biologiczny człowieka, podobnie jak czyni to naturalne światło dzienne. W przyrodzie temperatura barwowa światła i natężenie oświetlenia ulegają zmianom w zależności od pory dnia. Podobną dynamikę należy uwzględnić w oświetleniu pomieszczeń światłem sztucznym. Aby poprawić koncentrację, można zastosować produkty wytwarzające chłodnobiałą barwę światła. Światło ciepłobiałe pomaga się zrelaksować.
Ważnym elementem oferty Osram są lampy z rodziny LED Star, a wśród nowości np. LED Retrofit Classic A60, przypominające kształtem tradycyjne żarówki i pasujące do różnych opraw.

LED Retrofit Classic A60 przypomina kształtem tradycyjną żarówkę i pasuje do wielu typów opraw

LED Retrofit Classic A60 przypomina kształtem tradycyjną żarówkę i pasuje do wielu typów opraw

System sterowania LED Lightify

System sterowania LED Lightify

Dobór rozwiązań pod kątem jakości

Na rynku dostępnych jest wiele produktów LED. Przy ich wyborze nie należy kierować się tylko ceną, lecz dokładnie i uważnie czytać etykiety. Jakość niektórych rozwiązań obecnych na rynku pozostawia wiele do życzenia, a produkty nie spełniają czasem nawet podstawowych norm oświetleniowych – wytwarzają światło o nierównomiernej barwie i wysokiej luminancji, przez co powodują zmęczenie wzroku, olśnienie i dyskomfort. W skrajnych przypadkach stwarzają zagrożenie fotobiologiczne – zbyt niebieskie światło może powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki.
Ponieważ lampy LED są eksploatowane przez wiele lat, ich wybór powinna poprzedzić głębsza analiza niż w przypadku mniej trwałych źródeł światła. Istotne jest, aby kupować dobre jakościowo, oryginalne produkty znanych marek, ponieważ zapewniają one bezpieczeństwo oraz wysoki komfort użytkowania w długim okresie eksploatacji. Lampy LED to urządzenia dość skomplikowane. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości oraz być dodatkowo wyposażone w odpowiedni system zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często na etapie produkcji decydują się na gorsze komponenty, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki w aspekcie trwałości i może również okazać się niebezpieczne dla użytkownika.

W systemie LED Lightify sterowanie może być realizowane za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecieW systemie LED Lightify sterowanie może być realizowane za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie


LED Lightify – nowoczesne sterowanie

Sterowanie światłem polega na regulacji jasności w pomieszczeniu czyli regulacji mocy strumienia świetlnego w zależności od indywidualnych potrzeb. Tym samym osiągane są również oszczędności w zużyciu energii. Z gotowych rozwiązań sterowania korzysta się w pomieszczeniach każ­dego typu – od wielkich hal magazynowych, gdzie można spotkać tzw. „światło nadążne”, które włącza się i podąża za osobą pojawiającą się w danym korytarzu, poprzez biura i sale konferencyjne (tu, zmieniając scenariusze oświetleniowe zarządza się czasem pracy oświetlenia), aż po mieszkania i domy, gdzie sterowanie pozwala wykreować odpowiedni nastrój.
Uzupełnieniem oferty nowoczesnych źródeł światła firmy Osram jest system LED Lightify, który pozwala sterować oświetleniem bezprzewodowo za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie, z dowolnego miejsca na świecie – przez Internet. System ten, dzięki funkcji dynamicznego sterowania światłem w zakresie odcieni bieli i palety 16 milionów kolorów RGB potrafi skonfigurować niezliczone wersje scenariuszy oświetleniowych. Rozwiązanie jest nastawione przede wszystkim na komfort użytkownika, ale też na energooszczędność.
Więcej informacji o technologii LED można znaleźć na stronach internetowych: www.LEDukacja.pl, www.ledosram.pl, www.osram.pl.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Osram

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas