Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku w Turowie
W Elektrowni Turów należącej do PGE wmurowano symboliczny kamień węgielny pod budowę bloku energetycznego o mocy 450 MW. To największa, ale nie jedyna inwestycja realizowana w turoszowskim kompleksie wydobywczo-energetycznym. Do eksploatacji oddano własnie Instalację Odsiarczania Spalin (IOS) dla bloków 4-6, a w planie znajduje się także kompleksowa modernizacja bloków 1-3. Dzięki realizacji tych projektów Elektrownia Turów będzie mogła produkować energię w sposób efektywny i bardziej przyjazny dla środowiska jeszcze przez co najmniej 30 lat.
Nowy blok energetyczny o mocy 450 MW zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10) o łącznej mocy zainstalowanej około 600 MW. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów wynosić będzie około 2 tys. MW. Odbudowa mocy jest przede wszystkim elementem optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla, szacowanych obecnie na 315 mln ton. W 2015 r. Elektrownia Turów wyprodukowała około 7,3 TWh energii elektrycznej netto wykorzystując do tego 6,8 mln ton węgla brunatnego.
Budowa nowego bloku w Turowie kosztować będzie około 4 mld zł. Przekazanie go do eksploatacji nastąpi w drugim kwartale 2020 r. Energia z nowej jednostki pokryje zapotrzebowanie na prąd około 1 mln gospodarstw domowych.