Facebook

Profesjonalne narzędzia linii PTools firmy Ergom

ES_08_2016_okl_mniejszaNarzędzia ręczne odpowiedniej jakości są niezwykle istotne dla komfortu, bezpieczeństwa pracy oraz efektów i czasu jej wykonania. Ergom wprowadził do oferty nową profesjonalną linię narzędzi ręcznych – PTools – zaprojektowanych dla zwiększenia wydajności i efektywności rea­lizowanych prac. Produkty pozwalają skrócić czas pracy oraz  podnieść jakość wykonywanych połączeń, co przekłada się na ograniczenie kosztów. 

Im mniej siły wymaga narzędzie do wykonania pracy, tym mniejsze jest napięcie mięśni dłoni i przedramienia, a tym samym mniejsze ryzyko ich przeciążenia. Z tego powodu narzędzia linii profesjonalnej PTools wyposażono w specjalny mechanizm oraz strukturę kinematyczną, które zmniejszają siłę niezbędną do wykonania pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest odcinak KTP 38 T, który dzięki rozsuwanym rękojeściom pozwala znacznie zredukować wysiłek potrzebny do odcięcia kabla. Dodatkowym atutem jest „łamana” górna rękojeść, umożliwiająca łatwe odcinanie kabli w trudno dostępnych miejscach.

Odcinak KTP 38 T – maksymalny zakres odcinania kabla Al lub Cu to 38 mm

Odcinak KTP 38 T – maksymalny zakres odcinania kabla Al lub Cu to 38 mm

Konstrukcja uchwytu

Narzędzia linii profesjonalnej PTools posiadają optymalną szerokość chwytu, czyli miejsca, w którym ludzka ręka może przenosić największą siłę z jak najmniejszym wysiłkiem. Uchwyt jest ukształtowany w taki sposób, że zarówno mężczyźni jak i kobiety natychmiast znajdują wygodny jednoręczny chwyt na rękojeści narzędzia. Wraz ze specjalnie dobranym przełożeniem sprawia to, że niezbędną do wykonania operacji siłę można wygenerować jedną ręką. Możliwość zastosowania oburęcznego chwytu w końcowej fazie pracy dodatkowo zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy. Rozłożenie siły, jakiej musi użyć obsługujący, na dwie ręce zmniejsza napięcie mięśni dłoni i przedramienia, które są najbardziej narażone na kontuzje i urazy podczas długotrwałej pracy.

Praska PZP 16RL/6KT/0,08-16 – zakres zaciskania od 0,08 do 16 mm2

Praska PZP 16RL/6KT/0,08-16 – zakres zaciskania od 0,08 do 16 mm2

Przykładem tak skonstruowanego narzędzia jest praska PZP 16RL/6KT/0,08-16, która umożliwia zaciskanie bez wysiłku szerokiego zakresu końcówek tulejkowych izolowanych i nieizolowanych w jednym gnieździe zaciskającym. Praska dostosowuje siłę niezbędną do zaciśnięcia w zależności od przekroju zaciskanej końcówki. Wydłużone rękojeści pozwalają na dodatkowe zredukowanie użytej siły dzięki dwuręcznemu chwyceniu w trakcie zaciskania. Zintegrowany z narzędziem pozycjoner podnosi komfort wykonywanej pracy.

 Stripper SNP 0,03-16 – zakres zdejmowania izolacji od 0,03 do 16 mm2

Stripper SNP 0,03-16 – zakres zdejmowania izolacji od 0,03 do 16 mm2

Materiał rękojeści

Narzędzia linii profesjonalnej PTools posiadają ergonomiczne rękojeści, wykonane z odpowiedniej jakości materiałów zapewniających jak najlepsze właściwości dotykowe oraz prawidłowy współczynnik tarcia. Eliminuje to nadmierne napięcie mięśni i zabezpiecza przed urazami w trakcje pracy. Kształt rękojeści gwarantuje rozłożenie obciążenia i siły chwytu na całą dłoń i na cztery palce. Powierzchnie rękojeści nie posiadają ostrych krawędzi ani wystających elementów mogących powodować urazy czy dyskomfort w trakcie pracy.
Przykładem takiego rozwiązania jest stripper SNP 0,03-16, który dzięki zaprojektowaniu rękojeści w sposób opisany powyżej umożliwia łatwe i powtarzalne zdejmowanie izolacji z przewodów, zapewniając jednocześnie obsługującemu wysoki komfort pracy.

Praska PZP 6C/0,25-6 – zakres zaciskania od 0,25 do 6 mm2

Praska PZP 6C/0,25-6 – zakres zaciskania od 0,25 do 6 mm2

Ciężar i wyważenie

Odpowiedni ciężar i wyważenie narzędzi linii profesjonalnej PTools dodatkowo podnosi komfort wykonywanej pracy. Jest to dobrze widoczne na przykładzie praski PZP 6C/0,25-6. Pistoletowy uchwyt umożliwia szybkie i pewne „ułożenie” narzędzia w dłoni, a odpowiednie umiejscowienie środka ciężkości zapewnia komfortowe i powtarzalne zaciskanie końcówek tulejkowych izolowanych i nieizolowanych, w każdej pozycji narzędzia i w każdych warunkach. Dzięki zastosowaniu czołowego gniazda zaciskającego narzędzie automatycznie dopasowuje się do przekroju zaciskanej końcówki.

Praska PZP 10/0,14-10 – zakres zaciskania od 0,14 do 10 mm2

Praska PZP 10/0,14-10 – zakres zaciskania od 0,14 do 10 mm2

Mechanizm zapadkowy

Praski zaciskowe linii profesjonalnej PTools są wyposażone w mechanizm zapadkowy, zapewniający powtarzalność zaciskania końcówek na przewodzie oraz ciągłość procesu zaprasowania aż do jego zakończenia. Jednocześnie w przypadku nieprawidłowego ułożenia końcówki z przewodem w gnieździe praski i zaciśnięcia szczęk, istnieje możliwość ich odblokowania. Przykładem takiej konstrukcji jest praska PZP 10/0,14-10. Zastosowany w niej mechanizm zapadkowy zaczyna działać już po lekkim naciśnięciu na rękojeść ruchomą, nie pozwalając na rozwarcie rękojeści, jeżeli proces zaciskania nie został przeprowadzony do samego końca. Przyrząd umożliwia pewne i powtarzalne zaciskanie końcówek tulejkowych izolowanych i nieizolowanych. W przypadku pomyłki przy wyborze gniazda zaciskającego istnieje możliwość odblokowania narzędzia poprzez przesunięcie małej dźwigni znajdującej się u nasady rękojeści ruchomej, po jej wewnętrznej stronie. Ponowne rozwarcie praski pozwala na włożenie końcówki we właściwe gniazdo zaciskające. Umiejscowienie dźwigni wybrano tak, że jej uruchomienie musi być działaniem świadomym i nie może się wydarzyć przypadkowo. Wpływa to na powtarzalność i wysoką jakość wykonywanych zaciśnięć.

Podsumowanie

Profesjonalne narzędzia linii PTools są ergonomiczne i wykonane z materiałów o odpowiedniej jakości, dzięki czemu chronią elektromontera przed urazami mogącymi powstać w trakcie pracy. Konstrukcja i design narzędzi sprzyjają zwiększeniu produktywności i zadowolenia obsługujących oraz czynią pracę łatwiejszą i bezpieczniejszą. Szeroka gama modeli pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby klientów.

mgr inż. Piotr Mirowski
Autor jest pracownikiem
firmy Ergom

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas