Facebook

Produkcja inteligentnego oświetlenia LED Ledix

OkladkaES_12_2013Ledix to stworzony przez konstruktorów firmy Zamel Cet nowoczesny system inteligentnego oświetlenia LED. Wszystkie urządzenia należące do grupy Ledix – począwszy od koncepcji, poprzez projekt elektroniki, mechaniki na opakowaniach skończywszy – powstają w zakładzie
Zamel Cet w Pszczynie. Proces produkcji jest wielopunktowo kontrolowany pod kątem jakości i w dużej części zautomatyzowany, co zapewnia powtarzalność parametrów i stabilną jakość.

Grupa produktów Ledix obejmuje ponad tysiąc pozycji. Głównymi elementami systemu są oprawy LED, które wzbogacone o urządzenia zasilające i sterujące umożliwiają niestandardowe podświetlanie wnętrz oraz elewacji budynków. Koncepcja rozwiązania bazuje na połączeniu efektownego designu z bogatą funkcjonalnością. Inteligentne oświetlenie LED Ledix zostało m.in. wyróżnione nagrodą główną Targów Światło 2013 oraz nagrodą Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Linia montażu SMT

Linia montażu SMT

Charakterystyka systemu

Ledix umożliwia m.in. automatyczne załączanie i wyłączanie oświetlenia dzięki wbudowanym czujnikom ruchu, sterowanie barwą oraz natężeniem oświetlenia drogą radiową za pomocą pilota lub nadajnika klawiszowego czy podtrzymanie oświetlenia po zaniku napięcia w sieci zasilającej dzięki wbudowanym akumulatorom. Oferuje także wiele innych możliwości właściwych dla inteligentnych systemów sterowania oświetleniem.

Zamel_12_2013_ramka

Do urządzeń Ledix należy osiem rodzin opraw zróżnicowanych pod względem designu. Wszystkie modele można nabyć w czterech kolorach obudowy: aluminium, stal nierdzewna, grafit oraz stare złoto. Natomiast w zakresie barwy oświetlenia dostępne są oprawy wyposażone w diodę RGB lub opcjonalnie w diodę: czerwoną, zieloną, niebieską, białą zimną, białą ciepłą. Oprawy oferują także możliwość wyboru sposobu zasilania oraz montażu. Urządzenia mogą być zasilane napięciem 14 V DC, 230 V AC lub za pomocą zestawu fotowoltaicznego. Oprawy są dostępne w wersji przeznaczonej do montażu natynkowego oraz podtynkowego. Seria Ledix posiada stopień szczelności IP20, IP44 lub IP56, dzięki czemu produkty mogą być stosowane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Zastosowanie diod wysokiej jakości oraz anodowanych blach aluminiowych zapewnia odpowiednie parametry opraw. Do głównych cech opraw Ledix należy również energooszczędność, wynikająca z niskiego poboru mocy oraz długiego okresu żywotności, wynoszącego nawet do 40 tys. godzin ciągłego świecenia.

Lutowanie elementów systemu Ledix

Lutowanie elementów systemu Ledix

Produkcja obudów

W przypadku produktów, których ważną cechą jest design, bardzo istotnym etapem produkcji jest proces tworzenia obudowy. Przednia część obudowy w większości typów opraw składa się z korpusu, blachy czołowej oraz światłowodu. Korpusy opraw odlewane są ciśnieniowo ze stopu cynku z aluminium (ZnAl). Stop ten przeznaczony jest do wykonywania precyzyjnych odlewów i do obróbki plastycznej. Następnie korpusy poddawane są obróbce oraz procesowi niklowania (oprawy w stali nierdzewnej) lub malowania (oprawy w kolorze aluminium, grafitu i starego złota).

Montaż końcowy opraw Ledix

Montaż końcowy opraw Ledix

Produkcja blachy czołowej rozpoczyna się od wykrojenia elementu metalowego za pomocą prasy. Następnie detal ten podlega szlifowaniu, które jest realizowane przez maszynę stworzoną przez konstruktorów firmy Zamel, specjalnie na potrzeby produkcji opraw Ledix. Po oszlifowaniu blach następuje ich anodowanie (oprawy w kolorze stali nierdzewnej, aluminium i starego złota) lub malowanie (obudowy grafitowe).
Większość opraw serii Ledix jest wyposażonych w światłowód (wyjątek stanowią oprawy Rubi i Navi). Światłowody produkowane są z tworzywa sztucznego w parku maszynowym wtryskarek firmy Zamel. Światłowód powstaje z suchego granulatu. Najpierw granulat jest zasysany do suszarki, w której wytrącana jest wilgoć. Z tego urządzenia materiał przesyłany jest centralnym systemem podawania tworzywa na nowoczesne wtryskarki. Granulat do produkcji obudowy przekazywany jest bezpośrednio na maszynę, gdzie pod wpływem odpowiedniej temperatury staje się plastyczny. Gdy uzyska właściwą konsystencję, wtryskiwany jest do podgrzanej formy pod ciśnieniem 1200 barów. Po schłodzeniu formy element zastyga i nabiera odpowiedniego kształtu. Ze względu na grubość światłowodu, cykl produkcji detalu trwa około 30 sekund.

Produkcja elektroniki Ledix

Wszystkie komponenty potrzebne do wyprodukowania układów elektronicznych inteligentnego oświetlenia LED Ledix są zgromadzone w magazynie karuzelowym wyposażonym w 1150 półek. Pracownik przywołując odpowiedni regał pobiera z niego wymagane elementy. Diody LED, zanim trafią na regał magazynu elektronicznego, przechodzą przez dział testowania, który odpowiada za selekcję diod ze względu na ich temperaturę barwową. Montaż i produkcja podzespołów elektronicznych odbywa się na liniach technologicznych SMT (nowoczesna linia montażowa), jak również w technologii THT (montaż na fali). Montaż układów elektronicznych oparty jest o linię automatyczną Fuji NXT oraz o linię montażu przewlekanego THT w osłonie azotu firmy Ersa.

Hermetyzacja elektroniki w oprawach Ledix

Hermetyzacja elektroniki w oprawach Ledix

Znakowanie korpusu oprawy Navi

Znakowanie korpusu oprawy Navi

Elementy składowe oprawy Ledix

Elementy składowe oprawy Ledix

Zakład dysponuje także stanowiskami montażu ręcznego i mechanicznego. Po wybraniu komponentów z magazynu elektronicznego następuje lutowanie SMD – w ten sposób powstają półprodukty poddawane w kolejnym etapie kontroli jakości. Półprodukty, które pozytywnie przejdą kontrolę, trafiają na magazyn SEL. Kolejnym ważnym elementem produkcji Ledix jest lutowanie THT, podczas którego montowane są elementy przewlekane. Ten proces, podobnie jak w przypadku lutowania SMD, kończy kontrola jakości. Wyprodukowane półprodukty trafiają ponownie do magazynu elektronicznego, z którego są pobierane na zlecenie magazynu wyrobów gotowych.

Montaż końcowy

W ramach tego etapu produkcji następuje montaż elektroniki, obudowy oraz wszystkich elementów mechanicznych, test wstępny, nadanie numeru seryjnego, włożenie elektroniki do obudów, zgrzanie obudów, test końcowy, wypisanie kart produkcyjnych i przekazanie na kontrolę jakości, gdzie produkt jest poddawany procedurze testowania na poziomie funkcjonalnym. Hermetyzacja opraw o stopniu szczelności IP44 i IP56 polega na podawaniu substancji hermetyzującej w sposób automatyczny. Robotyzacja tego etapu produkcji zapewnia jego pełną powtarzalność i dokładność. Następnie wyroby podlegają procesowi pakowania, najczęściej w blistry, także wytwarzane w parku maszynowym firmy Zamel. Należy dodać, że cały proces produkcyjny podlega ścisłym wytycznym narzucanym przez jednostki certyfikujące. Każdy z produktów grupy Ledix dopuszczony do sprzedaży jest przebadany i posiada certyfikat zgodności z odpowiednimi dyrektywami.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Zamel

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas