Na Islandii powstanie fabryka krzemu dla instalacji PV
Amerykańska firma Silicor Materials we współpracy z rządem Islandii zamierza zbudować w tym kraju ogromną fabrykę krzemu przeznaczonego do zastosowania w modułach fotowoltaicznych. Wytwarzany przez nią krzem ma być o około 40 proc. tańszy od obecnych cen tego surowca produkowanego na potrzeby sektora fotowoltaicznego.
Powierzchnia fabryki zlokalizowanej w islandzkim mieście Grundartangi ma wynieść 121 tys. m2, a szacowana produkcja sięgnie przynajmniej 19 tys. ton rocznie. Silicor produkuje do tej pory krzem w kanadyjskim mieście Toronto. Jednak dzięki przeniesieniu produkcji na Islandię i zwiększeniu jej skali firma chce wprowadzić rewolucję w przemyśle fotowoltaicznym.
Cena krzemu wytwarzanego na Islandii ma spaść dzięki ogromnej skali produkcji. Szacuje się, że fabryka będzie odpowiadać na początku za produkcję około 5 proc. krzemu wykorzystywanego przez globalny przemysł fotowoltaiczny.
Wizualizacja miejsca, na którym ma stanąć planowana fabryka
Obecnie krzem stanowi 20 proc. kosztu wyprodukowania modułu fotowoltaicznego, a sposób wytwarzania krzemu nie zmienił się od kilkunastu lat i bardzo energochłonny, a więc kosztowny.
Nowa technologia firmy Silicor ma zapewnić redukcję kosztu produkcji bloków krzemowych o około 40 proc., a w samym procesie produkcji koszty energii mają zostać zredukowane o 2/3 w porównaniu do stosowanych obecnie na rynku metod.
Budowa fabryki ma kosztować około miliarda dolarów. Silicor zapowiada domknięcie finansowanie inwestycji w I połowie przyszłego roku i zakłada, że uruchomienie produkcji będzie możliwe po około dwóch latach.