Facebook

Energia z turbin wiatrowych dla Monachium

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczyna rozruch pierwszych turbin wiatrowych na ogromnej morskiej farmie wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Północnym. Projekt o nazwie Sandbank położony jest 90 km na zachód od niemieckiej wyspy Sylt. W jego skład będą docelowo wchodzić 72 turbiny rozmieszczone na powierzchni około 60 km2.

Urządzenia dostarcza firm Siemens (model SWT-4.0-130). Moc każdej turbiny wyniesie 4 MW, a  moc całkowita farmy osiągnie 288 MW. Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane na wodach głębokich na 24-33 m. Uruchomienie wszystkich turbin zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Koszt inwestycji szacuje się na około 1,2 mld euro. 51 proc. udziałów w spółce Sandbank Offshore GmbH posiada szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, a pozostałe udziały należą do firmy Stadtwerke München. Partner szwedzkiej firmy przy inwestycjach w sektorze offshore w Niemczech zamierza do roku 2025 produkować zieloną energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu Monachium, czyniąc to miasto pierwszą na świecie aglomeracją z populacją ponad 1 mln mieszkańców, która w całości jest zasilana energią z OZE.

Budowa projektu Sandbank

Obecnie, licząc rozpoczęte projekty, łączny potencjał generacji energii odnawialnej w inwestycjach Stadtwerke München szacuje się na około 3,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie zapotrzebowania na energię stolicy Bawarii.

Niemiecka firma posiada udziały również w kilku mniejszych farmach wiatrowych w naszym kraju. Chodzi o zrealizowane w 2011 r. projekty Słupca (4,8 MW) i Czyżewo (6 MW) oraz uruchomione w 2014 r. farmy wiatrowe Bielice (5 MW) i Koźmin (4,8 MW).

Vattenfall posiada już ponad tysiąc działających turbin wiatrowych o łącznej mocy około 2 GW. Tylko w ubiegłym roku szwedzki koncern wyprodukował z wiatru ponad 6 TWh energii elektrycznej. Do 2020 r. szwedzka firma chce podwoić swój potencjał farm wiatrowych do 4 GW, inwestując w tym celu w sumie ponad 5 mld euro.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas