Facebook

Inteligentny dom Exta Life firmy Zamel

ok_es_10_2016Inteligentny dom Exta Life to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest to rozwiązanie komfortowe, bezpieczne, a także przystępne cenowo. Dwukierunkowość systemu, rozbudowane funkcje logiczne, szyfrowanie transmisji, możliwość zdalnej kontroli urządzeń, autodetekcja elementów czy bezpłatny autoupdate odbiorników to przykładowe funkcjonalności wyróżniające automatykę Exta Life na tle innych rozwiązań. 

System Exta Life umożliwia komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi – z poziomu nadajników radiowych, a także za pomocą smartfonów i tabletów z dowolnego miejsca na świecie.
Dzięki bezprzewodowej strukturze system można zainstalować niemal w każdym budynku, bez konieczności modyfikacji istniejącego okablowania. Układ można w dowolnym momencie rozbudowywać o kolejne elementy sterowane radiowo, co daje możliwość poszerzania funkcjonalności inteligentnego domu zgodnie z pojawiającymi się oczekiwaniami i potrzebami użytkowników. System obejmuje całą paletę rozwiązań umożliwiających zarówno realizację prostych zadań, jak i wykonywanie skomplikowanych scenariuszy zawierających szereg następujących po sobie zdarzeń.

Sterowanie z dowolnego miejsca

Exta Life jest propozycją m.in. dla osób, które często przebywają poza domem. System umożliwia sterowanie domową instalacją, a przede wszystkim kontrolę urządzeń sprzężonych w ramach układu automatyki z dowolnego miejsca na świecie.
Podczas tworzenia rozwiązania inteligentnego domu Exta Life szczególny nacisk położono na kwestie zabezpieczenia systemu bezprzewodowego sterowania przed dostępem osób trzecich. Exta Life jest niewidoczny dla osób postronnych – zastosowane złożone protokoły szyfrowania uniemożliwiają podszywanie się pod użytkowników, a nawet podgląd wykonywanych w ramach systemu działań. Exta Life umożliwia także tworzenie wielu kont dla użytkowników ze zróżnicowanymi uprawnieniami – funkcja ta jest szczególnie istotna w przypadku, gdy użytkownikami systemu są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.

Struktura systemu inteligentnego domu Exta Life

Struktura systemu inteligentnego domu Exta Life

Eksploatacja

System firmy Zamel oferuje prostotę, intuicyjność i ergonomię użytkowania. Dostęp i wygoda korzystania z urządzeń zgrupowanych w ramach inteligentnego domu zostały przemyślane tak, aby korzystanie rozwiązania było wygodne zarówno dla najmłodszych domowników, jak i osób dorosłych. System jest także nastawiony na maksymalne uproszczenie procesu instalacji i konfiguracji. Oferuje możliwość zdalnego dopisywania i usuwania nadajników do wybranych odbiorników, ich parametryzację oraz zdalną zmianę ich ustawień.

Możliwości systemu

Sterowanie oświetleniem
W inteligentnym domu oświetleniem można zarządzać w sposób całkowicie odmienny niż w domu z instalacją tradycyjną. Sterowanie oświetleniem zapewnia szereg możliwości, począwszy od zwykłego włącz/wyłącz, poprzez sceny świetlne, aż po całą gamę opcji automatycznego sterowania oświetleniem zgodnie z zaprogramowanymi funkcjami: np. można włączyć światło w sypialni, przy okazji spowodować podniesienie rolet, a w trakcie spotkania z przyjaciółmi przy grillu w ogrodzie moż­na ustawić odpowiednie oświetlenie na zewnątrz budynku kiedy zapadnie wieczór.

Sterowanie roletami
Inteligentny dom Exta Life zapewnia tak­że pełną kontrolę nad roletami okiennymi w całym budynku. Aplikacja umożliwia zarządzanie roletami z podziałem na poziomy i poszczególne pomieszczenia. Ikony widoczne w aplikacji pozwalają na opuszczanie/podnoszenie wszystkich rolet jednym kliknięciem. Opcja zaprogramowania funkcji czasowych umożliwia użytkownikom systemu sterowanie roletami zgodnie z zadanym harmonogramem. Roletami można zarządzać również z poziomu nadajników Exta Life oraz tradycyjnych łączników żaluzjowych.

Sterowanie bramami wjazdowymi
Wykorzystując system Exta Life można z dowolnego miejsca za pomocą telefonu komórkowego uruchomić mechanizm otwierania bramy wjazdowej na posesję lub rozpocząć otwieranie bramy garażowej.

Sterowanie temperaturą
Kolejną ważną funkcją jest regulowanie temperatury w pomieszczeniach, co odbywa się przy udziale nadajników klawiszowych. Użytkownik ma możliwość przypisania określonej temperatury ogrzewania do konkretnych pomieszczeń. Co więcej, istnieje możliwość zaprogramowania systemu tak, aby zmieniał wartości w określonych godzinach lub dniach tygodnia.

Funkcje logiczne
Exta Life pozwala na definiowanie pojedynczych zdarzeń, sekwencji, a także scen, których realizacja może być warunkowana spełnieniem określonych przez użytkownika warunków logicznych. Najczęściej mogą być one sprzężone z wartością parametrów podawanych przez czujniki pracujące w ramach systemu. Warunkiem może być także naciśnięcie wybranego nadajnika. Czynności te mogą mieć charakter jedno- lub wielokrotny w zależ­ności od daty, godziny, dnia tygodnia.

Dwukierunkowość
Główną cechą systemu Exta Life jest dwukierunkowa komunikacja pomiędzy kontrolerem, a odbiornikami, co pozwala na błyskawiczne uzyskanie informacji na temat np. zamknięcia okien/drzwi, poziomu opuszczenia rolet zewnętrznych czy też włączenia poszczególnych urządzeń.

Autoupdate odbiorników
System jest nastawiony na maksymalne uproszczenie procesu instalacji i konfiguracji. Oferuje możliwość zdalnego dopisywania i usuwania nadajników do wybranych odbiorników, ich parametryzację oraz zdalną zmianę ich ustawień.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Zamel

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas