Facebook

Morskie farmy wiatrowe: powstaje koalicja firm

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, powstaje koalicja firm, której celem jest wpisanie morskich farm wiatrowych do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Koalicja ma tworzyć wspólną reprezentację producentów morskich i innych firm, które mogą skorzystać na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i inwestorów przygotowujących projekty off shore. Mają znaleźć się w niej m.in.: producent wież wiatrowych GSG Towers, producent konstrukcji stalowych Vistal Gdynia, projektant statków StoGda Ship Design & Engineering, Polenergia, Tele-Fonika Kable. Inicjatorem koalicji jest Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej – czytamy w DGP.

Taka reprezentacja chce prowadzić rozmowy z rządem i parlamentem, których wynikiem ma być wpisanie do polityki energetycznej budowy minimum 6 GW mocy wiatrowych na Bałtyku, stworzenie stabilnego otoczenia prawnego, które pozwoli na rozwój takiej ilości projektów i zapewnienie takiej konkurencyjności polskiej produkcji komponentów morskich wiatraków (fundamentów, wież, kabli, a może nawet turbin), aby projekty na polskich obszarach morskich były budowane z polskich komponentów – powiedział Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

Według firmy doradczej McKinsey potencjał morskich farm wiatrowych w Polsce do 2030 r. to 6 GW. Dotychczas podpisano umowy o przyłączenia do sieci farm o łącznej mocy 2,2 GW.

Najbardziej zaawansowany projekt wiatraków na Bałtyku prowadzi Polenergia. Pierwsza część inwestycji w źródła o mocy 1200 MW o wartości 17-20 mld zł ma zostać oddana do użytku w 2021 r.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas