Facebook

Farma Burbo Bank uruchamia ogromne turbiny

Duński koncern energetyczny Dong uruchomił produkcję energii z pierwszych elektrowni wiatrowych, które wchodzą w skład drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, w którym wykorzystano po raz pierwszy największe turbiny wiatrowe, które do tej pory zainstalowano na morzu.

Pierwszy etap farmy wiatrowej Burbo Bank, która znajduje się na Morzu Irlandzkim, w pobliżu Liverpoolu, został uruchomiony w 2007 roku. Pracę rozpoczęło wówczas 25 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

Teraz, w ramach drugiego etapu projektu Burbo Bank, uruchamiane są ponad dwukrotnie większe turbiny. Ogromne turbiny – model V164 8MW – dostarczy japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas. Zostaną one zainstalowane na wysokości 195 metrów, długość pojedynczej łopaty wyniesie 80 m. Pierwsze turbiny o mocy 8 MW zainstalowano we wrześniu br. Teraz rozpoczęła się produkcja energii przez pierwszą z nich.

Pierwsza energia jest dla nas milowym krokiem, ponieważ potwierdza, że wszystkie elementy systemu przesyłowego i generacji działają (…) To także milowy krok na szerszą skalę dla przemysłu offshore. Wykorzystanie większych turbin to krok w kierunku redukcji kosztów energii z morskich farm wiatrowych – komentuje Claus Bøjle Møller dyrektor projektu Burbo Bank Extension.

Docelowo na farmie wiatrowej Burbo Bank II pracować będą 32 ogromne turbiny wiatrowe, a ich łączna moc wyniesie 258 MW.

Burbo Bank

Projekt jest realizowany przez spółkę utworzoną przez duński koncern energetyczny Dong, który ma 50 proc. udziałów, a także przez duński fundusz emerytalny PKA (25 proc.) oraz fundusz inwestycyjny Kirkbi (25 proc.), do którego należy m.in. Lego Group.

Po rozbudowie cała farma wiatrowa Burbo Bank będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 tys. gospodarstw domowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas