Facebook

Magazyn energii z baterii zasili stadion Ajaxu Amsterdam

Na stadionie Ajaxu Amsterdam, który może pomieścić ponad 51 tys. widzów, zamontowany zostanie magazyn energii o pojemności 4 MWh, składający się z baterii samochodowych wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych Nissanach Leaf. Instalację wykonały firmy Nissan i Eaton

Celem magazynu energii będzie zapewnienie backupu w sytuacjach kryzysowych, w czasie, gdy na stadionie odbywają się wydarzenia sportowe czy kulturalne. Wcześniej do tego celu wykorzystywano generatory diesla. Umowa z operatorem magazynu energii została podpisana przez spółkę zarządzającą stadionem na okres 10 lat. Inwestycję zrealizowały firmy Nissan, Eaton oraz Mobility House.

Wkrótce będziemy w stanie gromadzić energię z naszych paneli solarnych i wiatraków, aby wykorzystać ją, kiedy jest potrzebna. W przyszłości Amsterdam Arena będzie pierwszym stadionem na świecie, który nie będzie już wykorzystywać paliw kopalnych – powiedział Henk Markerink, CEO spółki Amsterdam ArenA.

Nissan i Eaton kilka tygodni temu poinformowały, że wspólnie wprowadzają na rynek nowe rozwiązanie w dziedzinie magazynowania energii w gospodarstwach domowych, w którym zostaną wykorzystane baterie z elektrycznych Nissanów Leaf.

Domowy magazyn energii xStorage Home jest zasilany modułami akumulatorów, które były pierwotnie wykorzystywane w pojazdach elektrycznych Nissana i które po osiągnięciu pewnego stopnia zużycia nie spełniają standardów wymaganych w elektrycznej motoryzacji, jednak mogą nadal z powodzeniem być stosowane w domowych magazynach energii.

Przedsprzedaż systemu xStorage Home w konfiguracji zasilania jednofazowego rozpocznie się jeszcze w tym roku, a trójfazowego – w drugiej połowie 2017 roku. Nissan i Eaton przewidują, że sprzedaż przekroczy 100 tys. sztuk w ciągu najbliższych 5 lat.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas