Facebook

Rusza sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

We wtorek 6 grudnia 2016 r. miała miejsce inauguracja stacji ładowania pojazdów elektrycznych w warszawskiej Galerii Mokotów. Docelowo właściciel stacji planuje w ciągu dwóch lat utworzyć ogólnopolską sieć tego typu punktów. Pierwszego ładowania elektrycznego pojazdu w sieci dokonali w Warszawie Peter Badik, współzałożyciel Greenway Infrastructure i Michał Kurtyka, wiceminister energii.

To pierwsza stacja szybkiego ładowania zainstalowana w ramach sieci Greenway, która ma docelowo objąć 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Ich lokalizacja ma umożliwić posiadaczom pojazdów z napędem elektrycznym poruszanie się po terenie całego kraju i sprawić, że główne polskie drogi staną się tzw. zielonymi korytarzami. Infrastruktura ładowarek jest niezbędna, aby samochody elektryczne mogły przemieszczać się na większe odległości, dzięki czemu stają się one faktyczną alternatywą dla pojazdów spalinowych.

Greenway - planowane lokalizacje stacji ładującychPlanowane lokalizacje stacji ładujących samochody elektryczne w sieci Greenway

Stacja zlokalizowana w Galerii Mokotów pozwoli na ładowanie jednocześnie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie odbywać się będzie w średnim czasie ok. 30 minut. Stacja ładująca jest wyposażona w trzy złącza ładowania – CHAdeMO, CCS i Mennekes typu 2 i umożliwia ładowanie wszystkich pojazdów elektrycznych poruszających się po drogach UE. Moc stacji wynosi 44 kW dla prądu stałego i 43 kW dla prądu zmiennego. Maksymalny prąd dla wyjścia DC wynosi 125A , a dla wyjścia AC 63A.

Stacja ładująca w Galerii Mokotów w WarszawieStacja ładująca w Galerii Mokotów w Warszawie

Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Po ukończeniu instalacji, sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz połączy kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej aż 12 proc. terenu kontynentalnej Europy, dostępną dla 60 milionów mieszkańców.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas