Facebook

Rekord sprawności ogniwa perowskitowego

Zespół naukowców z australijskiego University of New South Wales wykonał ogniwo perowskitowe w rozmiarze 16 cm2, na którym stwierdzono sprawność 12,1%. Mimo, że na ogniwach perowskitowych wcześniej osiągano już wyższe sprawności, oscylujące wokół 20%, dokonywano tego na próbkach ogniw mikroskopijnej wielkości. Nikomu nie udało się jeszcze osiągnąć podobnej sprawności na ogniwie wielkości zbliżonej do tego, które zbudowali naukowcy z Australii.

Wcześniej ten sam zespół naukowców z UNSW zbudował ogniwo perowskitowe, na którym stwierdzono sprawność 18 proc. W tym wypadku rozmiar ogniwa wyniósł jednak tylko1,2 cm2.

Wiele zespołów na świecie konkuruje o postęp w projektowaniu ogniw fotowoltaicznych. Perowskity pojawiły się znikąd w roku 2009, ze sprawnością wynoszącą 3,8%., a od tego czasu rozwinęły się błyskawicznie. (…) Myślę, że możemy osiągnąć 24% w ciągu około roku – mówi dr Anita Ho-Baillie, która kieruje zespołem naukowców z UNSW zajmującym się badaniami perowskitów.

Cel realizowanego przez nich projektu to dojście do poziomu 26%. Badania finansuje australijski rząd, ale również globalni potentaci w branży fotowoltaicznej – chińskie firmy Trina Solar czy Suntech.

University of South Wales podkreśla łatwość i niski koszt wytwarzania perowskitów. Stosowane w fotowoltaice ogniwa krystaliczne są wytwarzane w temperaturach sięgających 800oC. To znacząco podnosi koszt produkcji. Perowskity można natomiast wytwarzać w niskich temperaturach, a wykonane z nich ogniwa są około 200 razy cieńsze niż ogniwa krystaliczne.

Zespół naukowców z UNSW zapewnia ponadto, że jego celem jest zwiększenie wytrzymałości ogniw perowskitowych, które na razie ulegają szybkiej degradacji, co wyklucza jeszcze ich komercyjne zastosowanie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas