Facebook

Przekaźniki Need z wyjściami półprzewodnikowymi

OkladkaES_03_2014Tradycyjne przekaźniki elektromagnetyczne używane są od dziesięcioleci, ale jako ich alternatywne uzupełnienie stosowane są półprzewodniki. W zależności od różnych wymagań, wykorzystywane są zarówno przekaźniki tradycyjne, jak i półprzewodnikowe. Tak jest np. w automatyce, w sterownikach PLC, gdzie znajdują zastosowania zarówno wyjścia tranzystorowe, jak i przekaźnikowe.

Wyjścia tranzystorowe w przekaźnikach programowalnych Need firmy Relpol stanowi układ VN340SP posiadający cztery kanały tranzystorów CMOS z zabezpieczeniem zwarciowym i temperaturowym. Napięcie znamionowe pracy wynosi 24 V DC, a prąd przypadający na jedno wyjście to 0,5 A. Taki prąd z pewnością wystarczy na załączenie zewnętrznego przekaźnika czy np. małego stycznika. Oprócz wewnętrznych zabezpieczeń użytego układu scalonego, na płytce PCB występuje także zewnętrzny bezpiecznik, który dodatkowo chroni podłączane do wyjść przekaźnika Need urządzenia.
Wyjścia są optycznie izolowane od wejść, a także od złącza komunikacyjnego, co stanowi kolejną zaporę chroniącą cały układ, którym steruje przekaźnik programowalny Need.

Rys. 1. Przekaźnik Need-8T-D

Rys. 1. Przekaźnik Need-8T-D

Przekaźniki Need z wyjściami półprzewodnikowymi

Przekaźniki Need z wyjściami półprzewodnikowymi zaprojektowano dla napięcia zasilania 24 V DC powszechnie stosowanego w sterowaniach układów automatyki. W zależności od typu urządzenia do dyspozycji użytkownika pozostają cztery wyjścia (przekaźnik Need-24DC-..-08-4T (Basic)) lub osiem wyjść (Need-24DC-..-16-8T (Max)). W porównaniu z wersją z przekaźnikami elektromagnetycznymi zmienia się także układ połączeń wyjść. Wyraźne nadruki na obudowie pomagają użytkownikowi i wskazują, gdzie należy podłączyć zasilanie i odpowiednio wyjścia.

Rys. 2.  Przekaźnik Need-4T-D

Rys. 2.
Przekaźnik Need-4T-D

Dla dużego przekaźnika Need Max wyjścia są podzielone na dwie grupy osobno zasilane. Pierwsza grupa to wyjścia Q1 – Q4, a drugą grupę stanowią wyjścia Q5 – Q8. Chcąc używać tylko np. Q1 i Q8 należy doprowadzić zasilanie do obydwu grup. Dla wersji Basic jest tylko jedno podłączenie zasilania wyjść. Sposób podłączenia wyjść tranzystorowych przedstawiono na rysunku 3.
Wyjścia tranzystorowe są typu source – czyli prąd „wypływa” z wyjścia, „płynie” przez obciążenie i „wpływa” do masy. Wyjść tranzystorowych należy używać w aplikacjach:
• gdzie ważny jest czas reakcji wyjścia – np. do generowania krótkich impulsów,
• do szybkich przełączeń,
• gdy należy wyeliminować drgania styków,
• gdzie ważna jest trwałość styków.

Rys. 3. Sposób podłączenia przekaźników Need z wyjściami półprzewodnikowymi: Need-24DC-..-08-4T (u góry) i Need-24DC-..-16-8T

Rys. 3. Sposób podłączenia przekaźników Need z wyjściami półprzewodnikowymi: Need-24DC-..-08-4T (u góry) i Need-24DC-..-16-8T

Podsumowanie

Przekaźnik programowalny Need został zastosowany dotychczas w wielu aplikacjach. Wersja z półprzewodnikami na wyjściach dodatkowo poszerza zakres tych aplikacji i zwiększa funkcjonalność aparatu.

Grzegorz Kuriata
Autor jest pracownikiem
firmy Relpol

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas