Facebook

Philips Lighting oświetlił biurowiec Q22

Firma Philips Lighting wyposażyła biurowiec Q22 w Warszawie w ekologiczną i wydajną technologię LED. Otwarty w drugim kwartale tego roku kompleks zlokalizowany jest u zbiegu ulic Grzybowskiej i alei Jana Pawła II.

Biurowiec Q22Całość zastosowanych w biurowcu Q22 rozwiązań oświetleniowych zawiera się w filozofii firmy Philips Lighting „Light beyond illumination”. Według niej światło ma dużo szersze znaczenie niż to, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Internet rzeczy zaczyna obejmować swym zasięgiem także instalacje oświetleniowe. Wkrótce będą mogły one dokonywać samodzielnej diagnostyki i sygnalizować zmieniające się potrzeby użytkowników. Już teraz Q22 dzięki zastosowanym inteligentnym rozwiązaniom oświetleniowym jest jednym z najjaśniejszych punktów stolicy Polski – mówi Bogdan Rogala, General Manager Philips Lighting CEE.

Oświetlenie odgrywa w Q22 szczególną rolę. Energooszczędne oprawy Philips LED automatycznie reagują na porę dnia i dostosowują natężenie światła do bieżących potrzeb użytkowników. Rozmieszczone w budynku czujniki ruchu nieustannie informują jednostkę sterującą, gdzie i w jakim natężeniu dostarczyć światło. Tam gdzie nie ma ludzi – światło jest gaszone. Działanie systemu jest optymalne dzięki żaluzjom oraz fotowoltaicznej fasadzie budynku. Przywiązujący dużą wagę do detali inwestor zadbał o to, z jakiego surowca są wykonane oprawy świetlne. Miejsce tradycyjnego metalu zajęło aluminium.

Biurowiec Q22

Q22 należy do ścisłej czołówki obiektów będących urzeczywistnieniem odpowiedzialnego i zrównoważonego budownictwa. To m.in. system trójwarstwowych szklanych fasad, który zapewnia izolację akustyczną i termiczną przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia przezierności, ale też zintegrowane z fasadą panele fotowoltaiczne, pozwalające korzystać z energii odnawialnej i dostosować temperaturę do potrzeb użytkowników.

Biurowiec Q22

Szklana elewacja biurowca umożliwia maksymalny dopływ naturalnego światła do jego wnętrza. W Q22 zamontowano w częściach wspólnych około 1000 opraw oraz 3,4 kilometra linii świetlnych. Sterowanie oświetleniem, które łączy w sobie wydajność i energooszczędność odbywa się przez specjalny interfejs o nazwie Digital Addressable Light Interface (w skrócie DALI). Działa on kompatybilnie z systemem BMS (Building Management System) zainstalowanym w budynku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas