Facebook

Zastosowanie taśm LED we wnętrzach – produkty EcoEnergy

OkladkaES_10_2013Taśmy LED pozwalają stworzyć ciekawą i oryginalną atmosferę w mieszkaniu, bez wykonywania dużego remontu. Oferują różne kolory podświetleń, możliwość aranżowania rozkładu światła oraz wiele atrakcyjnych efektów dekoracyjnych. Zastosowania taśm ledowych we wnętrzach omówiono na przykładzie produktów firmy EcoEnergy.

Możliwości, jakie pojawiły się wraz z rozwojem oświetlenia LED, są niemal nieograniczone. Stosunkowo nowym produktem z gamy LED są taśmy – wciąż jeszcze mało wykorzystywane domach, ale coraz częściej pojawiające się w aranżacjach projektantów i designerów.
Przed montażem taśm LED warto poświęcić trochę czasu i przewertować magazyny wnętrzarskie oraz portale oświetleniowe w poszukiwaniu pomysłów. Inspiracji można szukać np. w ulubionych gazetach, telewizji czy mieszkaniach znajomych. Pozwoli to dowiedzieć się jak i do czego można wykorzystać ten rodzaj oświetlenia oraz jakie efekty można dzięki niemu zrealizować. Koncepcję można również przygotować samodzielnie. Poniżej przedstawiono kilka pomysłów na ciekawe aranżacje.

Rys. 1. Przykład aranżacji świetlnej w łazience z wykorzystaniem taśm LED firmy EcoEnergy

Rys. 1. Przykład aranżacji świetlnej w łazience z wykorzystaniem taśm LED firmy EcoEnergy

Łazienka

W łazience taśmy LED pozwalają stworzyć przyjazny i ciepły klimat, tak aby rażące górne światło nie dominowało. Taśmą można na przykład podświetlić wannę czy wnęki lub elementy kabiny prysznicowej, a także lustro, szafki czy umywalkę.
Do pomieszczeń, w których sporo jest wilgoci i taśma może być narażona na kontakt z wodą, przeznaczone są specjalne wersje produktów o stopniu szczelności IP68. Są one wypełnione epoksydem, a podczas montażu dodatkowo wypełnia się je specjalnym silikonem. W ten sposób uzyskuje się 100-procentrową wodoodporność. Wszystkie taśmy EcoEnergy dostępne są w różnych wariantach – od taśm do wnętrz, poprzez taśmy IP65, a na taśmach całkowicie wodoodpornych (IP68) skończywszy.

Kreowanie nastroju

Na nastrój w pomieszczeniu i, w konsekwencji, nastrój jego użytkownika wpływa zarówno barwa, jak i natężenie światła. Poza barwą standardową – białą ciepłą i białą zimną – taśmy LED firmy EcoEnergy występują w kilku opcjach kolorystycznych. W łazience lepiej jest na przykład zastosować diody o ciepłej barwie, ponieważ zimne światło, np. przy lustrze, niekorzystnie oświetli twarz i odbicie. Dobranie odpowiedniego wariantu światła jest możliwe dzięki dostępności wielu modeli. Taśmy ledowe EcoEnergy produkowane są w różnych wersjach, w zależności od ich przeznaczenia – od taśm na diodach typu SMD 3528 do zastosowań akcentowych, poprzez diody SMD 5050 do oświetlenia ogólnego, po taśmy RGB z diodami przystosowanymi do zmiany koloru przy pomocy odpowiedniego sterownika. Taśmy RGB mają zarówno możliwość zmiany koloru emitowanego światła, jak i mieszania poszczególnych kolorów oraz zmiany jego intensywności i jasności. Do taśm przygotowana została również pełna oferta sterowników, ściemniaczy i zasilaczy o różnych parametrach i przeznaczeniu. Kolorowe LED-y mogą znaleźć zastosowanie np. do podświetlenia mebli kuchennych lub w salonie. Podświetlić można szklane półki lub taflę ozdobnego szkła, spełniającą rolę dekoracyjną. Modne są też napisy świetlne, tworzone za pomocą odpowiedniej konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych i podświetlających je LED-ów na ścianach lub suficie. Produkty mogą być wykorzystywane na wiele sposobów.

Rys. 2. Ledowe podświetlenie  mebli kuchennych

Rys. 2. Ledowe podświetlenie mebli kuchennych

Podświetlenie mebli

Początkowo taśmy ledowe służyły wyłącznie do celów dekoracyjnych. Obecnie jednym z ich najpowszechniejszych zastosowań jest oświetlenie różnego rodzaju mebli. Ze względu na fakt, że źródła te emitują minimalną ilość ciepła, można je umieszczać nawet w garderobach, gdzie zastosowanie tradycyjnych żarówek jest niemożliwe i spowodowałoby zagrożenie pożarem.
Ledowe diody sprawdzają się również jako podświetlenie mebli kuchennych. Łańcuchem diod można podświetlić zarówno wnętrza szafek, aby widać było ich zawartość lub – bardziej tradycyjnie – np. zamontować je pod górnymi szafkami w celu oświetlenia blatu. Efektownie wyglądają również LED-y umieszczone pod spodnią częścią szafek, oświetlające podłogę.
Jednym z najnowszych rozwiązań jest np. połączenie diod LED z taflami szkła Lacobel. Aby osiągnąć najciekawsze efekty, szkło powinno mieć niejednorodną powierzchnię. Można podświetlić je paskiem ledowym z brzegu lub zamówić w szkle konkretny wzór. Po podświetleniu krawędzi taśmą led, rozjaśnia się tylko wzór, nie całe szkło.

Oświetlenie ogólne

Przy odpowiednim obliczeniu mocy lamp można też tak zastosować taśmy ledowe, by stanowiły oświetlenie ogólne, a nie tylko dekorację pomieszczenia. Przyjmuje się, że konieczne jest użycie mocy 7,5 W/1 m, aby światło mogło pełnić rolę głównego. Wiele zależy też od indywidualnych preferencji – często montuje się np. taśmy LED pod tzw. wyspą zrobioną na suficie z regipsów. Tylko od użytkownika zależy, czy chce, by pełniły one rolę rozproszonego, delikatnego światła wprowadzającego miły nastrój we wnętrzu, czy też głównego, mocnego oświetlenia całego pomieszczenia. Efektownie wyglądają także podświetlone taśmami LED schody.
W przypadku oświetlenia ledowego istotne jest także, że prócz niemal nieograniczonych możliwości aranżacji wnętrz, produkty te oferują ponad siedmio krotną oszczędność energii elektrycznej i korzyści dla środowiska.

Adrian Pelon,
Marcin Dróżdż
Autorzy są dyrektorami handlowymi w firmie EcoEnergy
Joanna Budzyńska
Autorka jest projektantką wnętrz i oświetlenia

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas