Facebook

Osprzęt natynkowy Forix IP20 i IP44 firmy Legrand

OkladkaES_07_2013Instalacje natynkowe ciągle stanowią istotną część wszystkich wykonywanych instalacji elektrycznych. Stosowane są w pomieszczeniach gospodarczych piwnicach, garażach, na zewnętrz budynków, w obiektach handlowych, usługowych, przy doprowadzaniu zasilania do kas, lodówek, automatów do sprzedaży napojów lub innych tego typu urządzeń. Za ich stosowaniem przemawia konkretna sytuacja oraz środowisko instalacji. Właśnie dla takich zastosowań firma Legrand rozszerzyła dotychczasową ofertę osprzętu natynkowego o nowy osprzęt Forix.

Nowa grupa produktów Legrand jest przeznaczona do zastosowań w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym.

Rys. 1. Łącznik jednobiegunowy Forix IP20 10 A z podświetleniem LED

Rys. 1. Łącznik jednobiegunowy Forix IP20 10 A z podświetleniem LED

Osprzęt Forix IP20

Osprzęt Forix o stopniu ochrony IP20 jest przeznaczony do pomieszczeń suchych, instalacji natynkowych na klatkach schodowych lub korytarzach. Może również znaleźć zastosowanie w budynkach komercyjnych, w małych i średnich przedsiębiorstwach dzięki ofercie gniazd teleinformatycznych. Cechy wyróżniające osprzęt Forix IP20 to przede wszystkim estetyczny design i kompaktowa budowa. Powierzchnia z połyskiem dostępna jest w dwóch kolorach: białym i kremowym a funkcje podświetlane dla łączników i przycisków mogą być zrealizowane za pomocą dodatkowej lampki LED (rys. 1).

Zakres oferty

Oferta osprzętu Forix IP20 obejmuje łączniki i przyciski, gniazda zasilające, gniazda telewizyjne, gniazda telefoniczne oraz RJ45. Mechanizmy Forix IP20 wyposażone są w solidne zaciski śrubowe oraz przepusty dla przewodów prowadzonych podtynkowo. Mechanizmy posiadają również specjalne wypusty do zatrzaskowej instalacji w stacji roboczej. Otwory do montażu kołków rozporowych umożliwiają dokładne pozycjonowanie mechanizmu na ścianie (rys. 2).

Rys. 2. Mechanizm gniazda 2P+Z Forix  IP20 16 A

Rys. 2. Mechanizm gniazda 2P+Z Forix IP20 16 A

Dla sektora usługowego oraz małych i średnich pomieszczeń komercyjnych przewidziane zostały stacje robocze w wersji cztero- lub sześciokrotnej w kolorze białym (rys. 3). Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość koncentracji instalacji zasilającej i sieci teleinformatycznej w jednym punkcie dostępowym. Dodatkowo zakres zastosowania stacji można rozszerzyć przez użycie specjalnego adaptera do funkcji Mosaic.

Rys. 3. Stacja robocza czterokrotna Forix IP20

Rys. 3. Stacja robocza czterokrotna Forix IP20

Osprzęt Forix IP44

Drugą część oferty Forix stanowi osprzęt o stopniu ochrony IP44 o wzmocnionej odporności na uderzenie. Osprzęt natynkowy Forix IP44 można instalować przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych, garażach, na zadaszonych tarasach, w budynkach gospodarczych, piwnicach, ogródkach restauracyjnych lub magazynach. Najważniejsze cechy tej grupy produktów to estetyczne połączenie kształtu i koloru, zaokrąglone krawędzie i połyskujące wykończenia dostępne w dwóch kolorach: białym i szarym (rys. 4). Łączniki lub przyciski pojedyncze mogą być podświetlone za pomocą uniwersalnej lampki LED a wyboru piktogramu dokonuje się przez obrót klawisza o 180 stopni (rys. 5). Montaż poszczególnych elementów, czyli mechanizmu, plakietki i klawisza odbywa się zatrzaskowo. Membrany można wysunąć w celu ułatwienia dostępu do punktów mocowania oraz przeprowadzenia przewodów przez przepusty membranowe (rys. 6).

Rys. 4. Łącznik jednobiegunowy 10 A i gniazdo 2P+Z Forix IP44

Rys. 4. Łącznik jednobiegunowy 10 A i gniazdo 2P+Z Forix IP44

Rys. 5.  Uniwersalny klawisz  z symbolem dzwonka  lub załączenia

Rys. 5. Uniwersalny klawisz z symbolem dzwonka lub załączenia

Rys. 6. Wysuwane membrany dla łatwiej instalacji Forix IP44

Rys. 6. Wysuwane membrany dla łatwiej instalacji Forix IP44

Zakres oferty

Osprzęt Forix IP44 zawiera podstawowe mechanizmy z zakresu sterowania oświetleniem i rozprowadzenia zasilania. Są to łączniki, przyciski oraz gniazda zasilające pojedyncze i podwójne, czyli funkcje najczęściej stosowane w tego typu instalacjach.
Cała grupa produktów Forix cechuje się łatwą instalacją, ergonomicznym kształtem oraz wysoką jakością wykończenia. Uniwersalne podświetlenie dodatkowo zwiększa funkcjonalność rozwiązania.

Tomasz Bożek
Autor jest kierownikiem produktu
w firmie Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas