Facebook

Panele operatorskie firmy Kinco

OkladkaES_06_2013_BPanele operatorskie są obecnie nieodłącznym elementem wielu maszyn i urządzeń. Pozwalają na kontrolę ich pracy, umożliwiają wprowadzanie danych oraz wizualizację przebiegu procesów. Nieustannie rozwijająca się technologia sprawia, że możliwości i zakres zastosowań paneli operatorskich wykracza daleko poza aplikacje w przemyśle. Artykuł prezentuje panele dotykowe firmy Kinco, dostępne w różnorodnych wykonaniach. Generalnym dystrybutorem produktów Kinco w Polsce jest firma Wobit.

Dobór odpowiedniego panelu zależy od wymagań aplikacji, na które składa się szereg czynników. Pierwszym z kryteriów decydujących o wyborze urządzenia jest zazwyczaj rodzaj wyświetlacza. W ofercie firmy Wobit dostępne są zarówno monochromatyczne panele tekstowe z serii MD wyposażone w przyciski funkcyjne, jak i trzy serie paneli z kolorowym wyświetlaczem. Wykonania dotykowe wyposażone są w matrycę rezystancyjną z podświetleniem LED o rozmiarach wynoszących od 4” do 15” i charakteryzują się niskim poborem prądu. Dodatkowo w oprogramowaniu istnieje możliwość regulacji kontrastu i jasności wyświetlacza panelu HMI przy wykorzystaniu jego wewnętrznego rejestru, bez konieczności regulacji potencjometrem.
Drugim istotnym czynnikiem niewątpliwie wpływającym na decyzję przy wyborze urządzenia jest jego cena. Panele HMI firmy Kinco charakteryzują się dobrym współczynnikiem ceny do jakości i możliwości produktów. Uzasadnia to ich implementację nawet w małych maszynach i prostych aplikacjach, w których wcześniej rezygnowano z panelu ze względu na zbyt wysokie koszty wdrożenia.

Panel MT4512TE

Panel MT4512TE

Panel MT4512TE

Model MT4512TE to 10,1-calowy panel o rozdzielczości 800 x 480 pikseli wyposażony w 32-bitowy procesor o częstotliwości taktowania 400 MHz. Matryca ma 65 536 kolorów i pokryta jest powłoką antyrefleksyjną umożliwiającą odczytywanie obrazu pod różnymi kątami. Obudowa wykonana jest z czarnego tworzywa ABS. Dużą uniwersalność zastosowań zapewnia komunikacja po protokołach Ethernet oraz Modbus.

Panel MT4414TE-CAN

Panel MT4414TE-CAN

Panel MT4414TE-CAN

Innym urządzeniem dającym użytkownikowi szerokie możliwości zastosowań jest MT4414TE-CAN. Jest to 7” panel wyposażony w matrycę o rozdzielczości 800 x 480 pikseli o stopniu ochrony IP65. Panel poza Ethernetem i RS485 Modbus RTU posiada interfejs CANopen. Dzięki tym cechom MT4414TE-CAN jest odpowiedni dla większości aplikacji z zakresu automatyki przemysłowej.
Przykładem takiej aplikacji może być sterowanie taśmociągiem przenoszącym opakowania z kartonu. Do napędzania taśmociągu można wykorzystać silnik BLDC 1.25.037.203 firmy Buehler Motor wraz z funkcjonalnym sterownikiem SIB 195 przeznaczonym do kontroli silników bezszczotkowych prądu stałego. Motor o średnicy Φ40 mm charakteryzuje się dużą prędkością znamionową 5700 obr./min i momentem 80 mNm. Aby umożliwić pozycjonowanie taśmociągu, można zastosować enkoder inkrementalny np. MHK40. Do odczytu impulsów z enkodera (pozycji) odpowiedni będzie moduł pomiarowy ADE4U przeznaczony do współpracy z przetwornikami z wyjściem kwadraturowym. ADE4U jest wyposażony w interfejs RS485 Modbus RTU, dlatego informacja może być odczytywana bezpośrednio przez panel operatorski (np. MT4300T). Z poziomu tego panelu można m.in. uruchamiać i zatrzymywać silnik napędzający taśmociąg, a także kontrolować pozycję poprzez sterowanie prędkością silnika.

Panel MT5320C-MPI

Panel MT5320C-MPI

Panele serii MT5000 Kinco

Interfejsy komunikacyjne to kolejny wyznacznik, którym użytkownicy kierują się przy wyborze panelu HMI. Seria MT5000 Kinco oferuje różnorodne urządzenia wyposażone w RS232, RS485 Modbus RTU, złącze Ethernet do komunikacji z kontrolerami, interfejs CANopen, Profibus czy też modele z interfejsem MPI do połączenia ze sterownikiem Siemens S7-300/400 bez konieczności stosowania kosztownych adapterów. Ponadto panele operatorskie z tej serii zostały wyposażone w porty hosta USB do komunikacji z takimi urządzeniami jak mysz, klawiatura, drukarka lub dysk USB. MT5000 mają wbudowane wejście wideo i wyjście audio (złącze 3,5 mm) do aplikacji multimedialnych.
Często zdarza się, że aplikacja wymaga od urządzeń odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy wilgotność. Szeroki zakres temperatury pracy to jedna z cech, które charakteryzują panel MT5320C-MPI, gdyż może on pracować w otoczeniu o temperaturze od -10oC do +70oC i ma stopień ochrony IP65. Panel posiada również port USB oraz slot karty SD, a także interfejs MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI.

Panel MT6300T

Panel MT6300T

Oprogramowanie

Konstruktorzy przy wyborze odpowiedniego urządzenia biorą również pod uwagę oprogramowanie, które w łatwy i przejrzysty sposób powinno ułatwiać jego obsługę. Do programowania paneli HMI firmy Kinco służy darmowe oprogramowanie HMIware, które pozwala m.in. na obsługę makr w języku C. HMIware umożliwia również import obrazów w formacie JPEG, GIF oraz BMP. Dzięki temu wizualizacja na panelu HMI jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Możliwe jest także ustawienie swojego obrazu startowego, który będzie wyświetlany po uruchomieniu urządzenia. Oprogramowanie wraz z instrukcją w języku polskim można pobrać ze strony www.kinco.com.pl.

System operacyjny, procesor

Przy wyborze panelu warto zwrócić uwagę również na system operacyjny i procesor, w który wyposażone jest urządzenie. Na przykład seria MT6000 dedykowana dla zastosowań w inteligentnych budynkach i zaawansowanych aplikacjach ma zaimplementowany procesor PXA270 oraz system operacyjny Windows CE. Gwarantuje to dużą wydajność paneli i przyjazne środowisko pracy dla użytkownika.
Jak widać, przy wyborze urządzenia należy rozważyć wiele czynników, aby dopasować rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom konkretnej aplikacji zwłaszcza, że technologia jest stale ulepszana by sprostać nawet najtrudniejszym wymaganiom.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Wobit

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas