Facebook

Wynalazek z Politechniki Lubelskiej zwiększy zasięg elektrycznych autobusów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali system, który pozwala ograniczyć zużycie energii w elektrycznych autobusach z włączoną klimatyzacją. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się zasięg klimatyzowanych pojazdów.

Autobusy elektryczne wyposażane są niemal wyłącznie w baterie elektrochemiczne, gdy tymczasem blisko 40% energii wykorzystywane jest na procesy klimatyzacji. Pamiętając, że w procesach tych generujemy chłód lub ciepło, nieuzasadnionym ekonomicznie jest wykorzystywanie do tego celu bardzo drogich zasobników elektrochemicznych. Stąd powstał pomysł i wykonany został model laboratoryjny układu magazynowania energii termicznej – informuje prof. Wojciech Jarzyna, kierownik Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych na Politechnice Lubelskiej.

Nasze rozwiązanie wpływa na poprawę komfortu cieplnego pasażerów w pojazdach z napędem elektrycznym poprzez zastosowanie układu magazynowania ciepła albo chłodu. Zamiast utrzymywać ciepło lub chłód poprzez standardową klimatyzację, co w upalnych temperaturach może skrócić zasięg pojazdu nawet o 40%, energia magazynowana jest w formie ciepła utajonego – wyjaśnia mgr inż. Dariusz Zieliński, jeden z twórców innowacyjnego systemu.

Urządzenie składa się z dwóch głównych części: wysokosprawnego generatora ciepła lub chłodu oraz magazynu energii. Połączone są one ze sobą obwodem hydraulicznym. Materiałem gromadzącym energię może być woda.

Nasze urządzenie ma następujące zalety: większa pojemność energii w tej samej masie co bateria, wielokrotnie niższa cena oraz brak negatywnego oddziaływania na środowisko – dodaje inż. Dariusz Zieliński.

Aby przeprowadzić badania w terenie, zespół inżynierów z Politechniki Lubelskiej zainstalował mniejszą wersję urządzenia w autobusie Ekovolt, użytkowanym przez MPK Lublin.

Srebrny Medal na Wystawie Geneva Inventions

Wynalazek opracowany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej otrzymał srebrny medal na corocznej Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”. To największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie, która gromadzi pasjonatów techniki: wynalazców, projektantów i konstruktorów.

W wydarzeniu, które odbyło się na przełomie marca i kwietnia, wzięło udział około 700 wystawców z 40 krajów, którzy zaprezentowali blisko tysiąc wynalazków i innowacyjnych pomysłów. Wystawę odwiedziło około 57 tys. gości z pięciu kontynentów.

Srebrny medal, który został przyznany przez komisję konkursową Wystawy to nie jedyne wyróżnienie dla wynalazku z lubelskiej uczelni. System otrzymał także złoty medal – nagrodę specjalną sponsorowaną przez Urząd Patentowy Portugalii.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas