Produkty Noratel dla instalacji nn
Do aparatury niskonapięciowej stosowanej w instalacjach nn należą m.in. elementy indukcyjne, jak transformatory, dławiki, zasilacze lub przekładniki. W Polsce jednym z głównych producentów urządzeń tego typu jest firma Noratel.
Noratel wytwarza transformatory niskiego napięcia, separacyjne i bezpieczeństwa 1- i 3-fazowe z przeznaczeniem dla różnych, w tym specjalistycznych branż, jak medyczna i morska. Firma oferuje bogaty typoszereg wyrobów standardowych, blisko 300 pozycji znajduje się w stałej ofercie magazynowej. Pozostałe produkty standardowe znajdują się w magazynach spółek partnerskich lub są osiągalne w krótkim czasie. Na polskim rynku, spośród asortymentu producenta dużym zainteresowaniem cieszą się transformatory separacyjne i bezpieczeństwa, w tym modułowe. Ponadto dostępne są transformatory oświetleniowe, trójfazowe, autotransformatory odczepowe i z płynną regulacją. Oferta obejmuje także transformatory i inne urządzenia indukcyjne do zastosowań specjalnych, jak transformatory medyczne, górnicze, morskie, zasilacze indukcyjne i impulsowe, dławiki sieciowe, silnikowe, ochronne i kompensacyjne stosowane odpowiednio w układach kompensacji mocy biernej i biernej pojemnościowej.
Transformatory
Transformatory separacyjne i bezpieczeństwa
Wśród transformatorów separacyjnych i bezpieczeństwa największą popularnością cieszy się model SU (rys. 1) oraz SUL o stopniu ochrony IP00, typ FR IP20, oraz model o wyższym stopniu ochrony – IP44 – typ LF.
Transformatory SU to otwarta konstrukcja z wygodnym montażem tablicowym za pomocą stóp kątownika. Moce standardowych typów zawierają się w przedziale od 35 do 3600 VA. Transformatory SUL zbudowane są podobnie do SU. Różnią się sposobem montażu, ponieważ do mocy
250 VA mogą być montowane zarówno tablicowo jak i na szynę T-35. Dodatkowo wykonane są zgodnie ze standardami UL506. Charakteryzują się również większą uniwersalnością napięć PRI i SEC, tj. po stronie pierwotnej 230-400 ±15 V, 460-480 ±20 V oraz 500-575 ±25 V. Zarówno do typu SU jak i SUL opcjonalnie oferowana jest metalowa obudowa typu SUK zapewniająca stopień ochrony IP20 lub IP23, w zależności od miejsca montażu (podłoga, na ścianie).
Typ FR (rys. 2), w obudowie o stopniu szczelności IP20, w wersjach do 130 VA montuje się na szynę. Pozostałe moce, do 400 VA, przystosowane są do montażu tablicowego. W grupie transformatorów bezpieczeństwa typ FR może być montowany na szynę do 180 VA.
Dla użytkowników oczekujących większej ochrony, np. przed wilgocią, producent proponuje typ LF (rys. 3) – transformator w obudowie o stopniu szczelności IP44. Po stronie PRI posiada on wyprowadzenia na przewody z wtyczką lub kostki, do których dostęp zapewniają przepusty gumowe. Model dostępny jest w mocach do 1000 VA.
Wszystkie transformatory oferowane są w napięciach typowych jak i rzadziej spotykanych.
Spośród transformatorów bezpieczeństwa Noratel proponuje również model RDS, w modułowej obudowie o stopniu ochrony IP20, przeznaczony do montażu na szynę T-35. Urządzenie posiada separowane, izolowane uzwojenia, zabezpieczenie przed zwarciem i przeciążeniem. Najbardziej popularne modele dysponują wyjściem 12 i 24 V. Transformatory jednofazowe małych mocy stanowią niewielką część produkcji Noratel.
Większe transformatory jednofazowe, o mocy powyżej 3600 VA, producent wykonuje w konstrukcji dwukolumnowej. Typ 2LT (rys. 4), standardowo o mocy do 125 kVA, posiada najczęściej napięcia w zakresie 115-1000 V po stronie PRI i SEC. Modele te stosowane są jako wolnostojące, w obudowie IP23 lub do zabudowy w szafach.
Duża część produkcji Noratel to transformatory trójfazowe. W napięciach 400/230 i 230/400V są one dostępne w stałej ofercie magazynowej lub w magazynach partnerskich. Znaczna grupa wytwarzanych urządzeń to również autotransformatory oraz transformatory w układzie Scotta a także medyczne i górnicze. Noratel w większości produkuje transformatory pod indywidualne potrzeby klientów.
Transformatory specjalistyczne
Spośród modeli o szczególnym przeznaczeniu Noratel oferuje m.in. transformatory medyczne 2LTM i urządzenia medyczne typu IMED. Oba rodzaje wyrobów spełniają wymagania normy medycznej EN60601-1 i wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Typ 2LTM występuje w wersji do zabudowy w szafach medycznych lub jako osobne urządzenie w obudowie IP23. IMED jest osobnym urządzeniem przeznaczonym do zasilania wymagającego sprzętu w pomieszczeniach medycznych. Standardowy typoszereg urządzeń medycznych stanowi niewielki wycinek produkcji. Ze względu na duże zróżnicowanie pod kątem wymagań i konstrukcji, większość produktów wykonywana jest po zebraniu szczegółowych danych od klienta.
Transformatory i przekładniki na rdzeniach toroidalnych
Przedstawione wyżej modele zaliczane są do konstrukcji kształtkowych. Oprócz nich firma wykonuje także transformatory i przekształtniki w konstrukcji toroidalnej. Fabryka Noratel pod Szczecinem produkuje rdzenie toroidalne na własne potrzeby, z różnych rodzajów blach transformatorowych, w zależności od wymagań konstrukcji. Ma to istotne znaczenie w przypadku przekładników ale także transformatorów medycznych lub audio, gdzie bardzo ważne są uzyskiwane parametry elektryczne. Własne zaplecze pozwala na większą dowolność konstrukcyjną, w tym w zakresie wymiarów, oraz szybszą reakcję na potrzeby odbiorcy. Firma wytwarza także transformatory toroidalne z przeznaczeniem dla branży oświetleniowej, zwłaszcza do oświetlenia halogenowego, oraz o innych napięciach spotykanych w różnych gałęziach przemysłu. Transformatory toroidalne zapewniają minimalizację gabarytów, dowolność konstrukcji nieograniczoną rozmiarami kształtek, mniejszy prąd rozruchowy jak również mniejszy wytwarzany hałas.
Przekładniki prądowe i napięciowe
W 2011 roku Noratel wprowadził do oferty standardowej przekładniki prądowe i napięciowe. Produkcję w Polsce rozpoczęto wraz z przejęciem duńskiego zakładu Garre, który do tej pory dostarczał przekładniki niskonapięciowe na rynek zachodnioeuropejski i skandynawski. Park maszynowy oraz aparaturę kontrolno-pomiarową przedsiębiorstwa dostosowano do nowych potrzeb, by móc spełnić wymogi formalno-prawne obowiązujące także na innych rynkach. Obecnie w ofercie Noratel znajdują się przekładniki prądowe jak i napięciowe wykorzystywane w przemyśle, energetyce oraz innych dziedzinach. Spełniają one wymagania normy prądowej EN 60044-1 i napięciowej EN 60044-2 oraz posiadają znak CE. Od kwietnia 2012 roku mogą być produkowane ze znakiem UL. Firma dysponuje uznaniem E300828 na przekładniki prądowe i napięciowe. Oferowane są rozwiązania typowe oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb. Aby skrócić czas realizacji, najbardziej typowe przekładnie dostępne są w magazynie.
Przekładniki prądowe
W standardowym typoszeregu Noratel oferuje bardzo szeroką gamę przekładników prądowych do układów pomiarowych jak i zastosowań typowo zabezpieczeniowych. Dostępne są wersje do montażu na szynę i kabel, od 15 do 8000 A, o współczynniku bezpieczeństwa FS5 lub FS10. Produkty produkowane są w klasach dokładności 0,2s, 0,2, 0,5s, 0,5, oraz 1 i 3. Wśród przekładników prądowych pomiarowych występują modele dopasowane do małych szyn 30 x 10 czy 40 x 10 mm, typy do szyn od 60 do 80 mm grubości oraz 120 x 70 mm. Wśród przekładników pomiarowych na kabel oferowane są modele dostosowane do średnic od Φ10 mm nawet do Ω180 mm. Także typy uniwersalne – z otworami zarówno na kabel jak i na szynę – cieszą się sporym zainteresowaniem, z uwagi na wszechstronność użycia, zwartą konstrukcję i konkurencyjną cenę. Oferowane są również przekładniki z uzwojeniem pierwotnym z zatopioną szyną oraz wyprowadzeniami typowo na zaciski, o niskich przekładniach prądowych – już od 0,1 A po stronie pierwotnej. Przekładniki prądowe zabezpieczeniowe cechują się wysokim współczynnikiem granicznym dokładności ALF dostosowanym do potrzeb układu zabezpieczeniowego. Każdy typ można łatwo dopasować pod względem konstrukcyjnym na różne przekroje kabli jak i przewodów. Praktycznie wszystkie przekładniki można wyprodukować w konstrukcji zapewniającej minimalizację wymiarów i dostosowanie do szczególnych gabarytowych i montażowych wymagań klienta. Urządzenia mogą mieć zastosowanie m.in. napowietrzne i bezawaryjnie pracować na zewnątrz bez obawy o utratę parametrów. Każdy model może być wyposażony w dodatkowe akcesoria.
Przekładniki napięciowe
Przekładniki napięciowe także oferowane są w klasach już od 0,2s. W większości przekładniki napięciowe zalane są masą żywiczną w obudowach, dzięki czemu nie ma możliwości ingerencji mechanicznej w konstrukcję przekładnika. Noratel dostarcza przekładniki napięciowe do branży energii odnawialnej, w tym dla jednego z potentatów w tej dziedzinie, firmy Vestas. Wytwarza także przekładniki napięciowe do pracy w układzie trójkąta lub gwiazdy, przygotowane bezpośrednio do podłączenia w odpowiedni układ pomiarowy, co znacznie ułatwia pracę instalatorów.
Przekładniki prądowe i napięciowe wykorzystywane w energetyce mogą posiadać Świadectwa Wzorcowania Głównego lub Okręgowego Urzędu Miar. Badania przekładników prądowych przeprowadzane są przez Okręgowy Urząd Miar w Szczecinie w zakładzie w Dobrej.
Dławiki i zasilacze
Noratel zajmuje się także produkcją dławików. W Polsce najbardziej popularne są dławiki silnikowe, sieciowe, ochronne i kompensacyjne. Ponadto firma produkuje dławiki niestandardowe, m.in. dla ABB, AEG czy Vestas.
Zasilacze indukcyjne i impulsowe Noratel oferowane są w różnych konstrukcjach, przedziałach napięć i o różnym amperażu. Dostępne są modele IP00, IP20 jak i IP44, z różnymi wartościami tętnień oraz mniej typowymi napięciami PRI i SEC. Na polskim rynku największym zainteresowaniem cieszą się zasilacze impulsowe. Noratel oferuje szeroką gamę jedno- i trójfazowych zasilaczy impulsowych o różnych napięciach i mocach.
Małgorzata Żytkowiak
Autorka jest dyrektorem sprzedaży
w firmie Noratel