Facebook

Budowa elektrociepłowni Orlenu zakończona

Ponad 18 tys. m3 betonu, prawie 4 tys. ton stali i 200 km kabli elektrycznych było potrzebnych do zakończenia elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku. Inwestycję zrealizowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska.

Elektrociepłownia gazowa o mocy 463 MWe wytwarza energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. spółki Anwil oraz cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku, którego jest integralną częścią. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych.

Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci Gaz-System oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE. Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen zbudowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train”, PKN Orlen zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową. Po zakończonej fazie inwestycyjnej PKN Orlen i generalny wykonawca rozpoczną rozmowy dotyczące ostatecznych rozliczeń projektu.

Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy Orlen, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy Orlen i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream.

Dzięki tym inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.

Projekty energetyczne koncernu nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. PKN Orlen dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach koncernu. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas